Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Conducere camion cu semiremorca fara atestat


ionut_dragos

Postări Recomandate

  • Members

Va salut pe toti. Am urmatoarea nelamurire:

Pot conduce un camion cu semiremorca pentru al deplasa de la sediul firmei la o unitate service pentru reparatii? Adica nu este un transport comercial. Mentionez ca am inca card tahograf valabil, certificatul de competenta profesionala(atestat) CPC este expirat.

Incerc sa schimb macazul, m-am transformat in manager transport.☺️

 Deplarea va fii de max 20km. Pentru justificarea celor 28 zile m-am gandit la certificat de desfasurare al activitatii, chiar daca nu mai este obligatoriu din 2015, nu este nici interzis (abrogat).

Va multumesc

Editat de ionut_dragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

te las sa te gindesti...este camion inmatriculat al unei firme...te deplasezi cu el la un service, ce fel de deplasare este..?? cumva in afara regulamentului 561..?..apoi..cardul tachograf personal este valabil..dar..cel de CPC este expirat..adica nu cumva esti fara atestat profesional in acest moment..?..spui ca doresti sa te transformi in manager de transport...in cazul asta proasta idee..mai exista o cartela atelier..dar nu e cazul..si inca o cartela societate..aprofundeaza ideea..vezi ce iese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cico 3504:  da. Sunt fara CPC valabil in acest moment, pentru ca a expirat de 1 luna .  Cardul taho este valabil pana in 2021. Dar am deschis acest subiect pentru situatia cand nu se efectueaza un transport de marfuri sau persoane,  in sensul transportului contra cost sau in nume propriu. Adica se conduce un autovehicul destinat transportului de marfuri, nu se face transport de nimic

Cred ca trebiue sa respecti prevederile reg 561, evident, ca pentru orice vehicul cu mmta mai mare de 3.5 to. 

Am gasit ordinul OMT 1214/2015 anexa 2,  art 1  alin 2 punctul c)    care spune, citez:

prezente norme nu se aplica celor care conduc: vehicule catre efectueaza teste rutiere,in vederea unor dezvoltari tehnice, reparatii sau pentru intretinere, vehicule noi sau reconstituite care nu au fost inca puse in functiune.

Adica, daca am o adresa a firmei prin care demonstrez ca ma duc la service(din zona), rezulta ca nu este necesar atestat....folosesc cardul, respect 561, oricum conduc doar  30-40 minute, nu se pune problema, si asta e...... Si la punctul 4 se spune: CPI si CPC sunt valabile pentru tipul de transport rutier efectuat de conducatorul auto, respectiv de marfuri sau de persoane. Dar daca nu face transport? Sa nu se inteleaga deplasarea(fara marfa) intre doua puncte de incarcare si descarcare, acesata sitautie face parte din transportul de marfuri

Cartelele de atelier si cea de societate nu pot fii folosite la 'deplasarea pe strada', pentru ca trebuie sa respectam 561

Astept si opiniile si recomandarile voastre pe acest subiect. multumesc

image.thumb.png.fcc5312c170abaeca5ea11a3849798b2.png

Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.