Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ora UTC


RalucaNitu

Postări Recomandate

  • Members

Bună ziua dragi colegi. Sunt în Franța, scot bon de pauza, as dori sa știu care este diferența între ora de pauza imprimata pe bon și ora UTC. Întreb pentru ca am terminat ziua de munca la 22:30(după ora României) și am inceput o alta zi de munca la 7:30.pe bon îmi apare un repaus zilnic de 5h45min și nu pricep de ce. Mereu am calculat programul după ora României. 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ora UTC este ''Universal Time  Coordinated'', ora universala coordonata pentru toti.In functie de tara in care te afli ora locala poate fi diferita cu + sau - fata de UTC dar tu ai procedat foarte bine luindu-te dupa ora RO,ca exemplu noi avem 2 ore diferenta de utc,franta doar una.Tachograful se orienteaza si calculeaza dupa UTC dar dupa cum spuneam tu vei tine cont de ora la care incepi o zi de munca si ora la care o termini,bineinteles si de timpul alocat repausului zilnic sau saptaminal

Revenind...tu ai terminat o zi de munca la orele 22,30 pe data [sa zicem,teoretic] 7 noiembrie   

                     ai intrat intr-un repaus zilnic redus de minim 9 ore[ aici***minim 9 ore..deci cel mai bine 9,01..9,02..etc]

                ai reinceput o alta zi de munca la ora 7,30...Tu intre cele doua ai un repaus zilnic redus de 9 ore dar tachograful nu vede asa.El vede ca pe data de 7 noiembrie intre orele 22,30 si 24,00 este simbolul pat....apoi pe data de 8 noiembrie el vede ca intre 0,00 si 7,30 ai simbolul pat si ulterior ce intrari manuale sau altele au fos facute.Nu le vede ca un tot de 9 ore ci 7,30 ore intr-o zi si 1,30 in alta zi...Totusi tu spui ca iti apare doar 5,45 in a 2a zi...fa o printare pe ambele zile si verifica te rog ce timpi de repaus zilnic redus ai.Uitate exact la orele de somn sa nu cumva sa fie trecut altceva..Daca nu apare simbolul pat si pe cele 2 zile nu ai 9 ore de repaus zilnic e de rau...

inainte de a mai face vreun subiect te rog foloseste functia cautare,poate e discutat deja,arunca o privire si pe aici..succes

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.