Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Man Tga scoate fum negru in sarcina


Niktranscom

Postări Recomandate

  • Members

Salutare am un Man Tga common rail 2007 si am urmatoarea problema, dupa ce schimb viteza si ii dau demaraj scoate fum negru si nu putin cum e normal, destul de mult si dupaia incepe sa traga. Saptamana trecuta i-am facut injectoarele ca aveam unul cazut si le-am facut pe toate ,de tras trage foarte bine , doar ca da fum negru si asta inseamna consum de combustibil , turbina am verificato e la 80% capacitate . Ce sfaturi imi puteti da , a mai intalnit cineva problema asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 29.01.2020 la 19:21, Niktranscom a spus:

Salutare am un Man Tga common rail 2007 si am urmatoarea problema, dupa ce schimb viteza si ii dau demaraj scoate fum negru si nu putin cum e normal, destul de mult si dupaia incepe sa traga. Saptamana trecuta i-am facut injectoarele ca aveam unul cazut si le-am facut pe toate ,de tras trage foarte bine , doar ca da fum negru si asta inseamna consum de combustibil , turbina am verificato e la 80% capacitate . Ce sfaturi imi puteti da , a mai intalnit cineva problema asta ?

buna seara,o diagnoza pe sistemul edc a-ti facut?

s-ar putea sa aveti probleme cu egr!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred ca am rezolvat problema am verificat pompa de inalta presiune si nu mai baga decat vreo 430 de bari in turatie ea trebuie sa faca la 1400 ture vreo 1300-1400 de bari . Azi o schimb si sper sa mearga masina.

Multumesc oricum de raspuns 

Editat de Niktranscom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu asta noua are cam 480 bari in relanti, dar tot nu creste in turatie . Injectoarele le arata pe 0 si mai doua erori ebs pe cititor uzura placute la doua roti in rest altceva nu are si a mai aparut azi un ZBR 03300 - 03 asta cred ca e alternatorul ca baga cam 28.1 volti  si parca tot mai da fum cand schimb vitezele 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O sa va sun maine si va povestesc istoria poate imi dati un sfat ... ca nu mai o scot la capat odata cu masina asta . Pompa e noua cel putin asa a zis mecanicul si asa am platit 4835 ron .dar poate sa fie pe undeva o supapa sau un senzor cititor de presiune in afara de pompa ,care nu mai face servici cum trebuie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 1 year later...
  • Members
La 01.02.2020 la 22:25, Niktranscom a spus:

O sa va sun maine si va povestesc istoria poate imi dati un sfat ... ca nu mai o scot la capat odata cu masina asta . Pompa e noua cel putin asa a zis mecanicul si asa am platit 4835 ron .dar poate sa fie pe undeva o supapa sau un senzor cititor de presiune in afara de pompa ,care nu mai face servici cum trebuie ?

Buna seara!Am aceeasi problema,cum ati remediato?

La 01.02.2020 la 21:56, harytgs a spus:

Buna seara!pompa de inalta la relanti baga cca500de bari! trebuia sa aveti un cod de edc(03776)? mprop-ul ce valoare va da la relanti?

si nu aveati nici un cod pe edc inainte de a inlocui injectoarele?

Buna seara,am aceleasi probleme,fum negru la accelerare,am verificat injectoarele,au spus ca sunt ok,am schimbat astazi pompa de inalta,nu stiu ce sa ii mai fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.