Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus săptămînal


Mihai199

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua...lucrez la o firma din italia si deseori fac in mijlocul săptămînii de munca pauze de 25-35 ore si apoi la sfirsitul săptămînii fac repausul săptămînal de 45...si vreau sa stiu daca e bine asa sau nu....

Pauza aia de 25-35 ore se calculeaza ca repaus săptămînal sau nu? De exemplu luni incep săptămîna de munca dupa un repaus săptămînal si lucrez luni si marti....miercuri fac o pauza de 30 ore .....si incep din nou lucru de joi pînă sîmbătă dimineata....dupa fac repausul săptămînal de 45-50 ore.....trebuie sa fac si acele 15 ore de recuperare pentru pauza aia de 30 ore sau nu???

Sunt in regula asa daca fac in mijlocul săptămînii asa pauze de 25-35 ore sau nu???si nu le recuperez pina la 45 ore?🤔🤔🤔

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut,din pacate nu stapinesti bine termenii din meseria noastra,noi pe acest forum incercam sa promovam legalitatea si termenii legali,deci acele ''pauze'' au o alta denumire.Trebuie sa citesti regulamentul 561/2006 si sa iti insusesti cele citeva pagini.Daca le citesi si inveti iti va fi mult mai usor sa si practici.Acolo vei descoperi ca orice repaus zilnic cu minim de 24 ore se poate transforma intr-unul saptaminal redus.Vei afla ca un repaus saptaminal redus are intre 24 ore si 44,50 ore,ca pentru un repaus saptaminal normal e nevoie de minim 45 ore si multe altele.Nimic despre cite ore de conducere,conteaza si alea deoarece orele conducere se calculeaza intre luni 0,00 si duminica 23,59 indiferent daca tu ai avut un repaus saptaminal in mijlocul saptaminii.Te rog citeste regulamentul si spunemi ce ai inteles ,te ajut cu placere sa le intelegi ulterior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nici nu vei intelege cred,tu vrei sa iti spuna cineva ''da'' au ''ba'',eu unul as vrea sa inveti si sa stii tu,invatindu-i la rindul tau pe altii..

Sa o luam altfel...cind incepe si cind se termina o saptamina de lucru..?

Cite ore de conducere poti avea intr-o saptamina si in 2 saptamini..?

Cind poti lua un repaus saptaminal..? care ar fi diferenta intre un repaus saptaminal redus si intre un repaus saptaminal normal

Ai citit cu atentie regulamentul 561 articolul 3,4,6,8,9   ? daca da spune-mi ce crezi tu despre acele ore..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Săptămîna de munca poti sa o incepi in orice zi a saptaminii dupa un repaus saptaminal redus sau normal....orele de condus se calculeaza de luni la 00:00 pina la duminica la 24:00

In o săptămână poti face maxim 56 ore de conducere....in 2 săptămîni consecutive maxim 90 ore

Repausul saptaminal pot sa il fac cind vreau eu important e ca sa nu depasesc 6 perioade de 24 ore (144ore) de la repausul precedent...

Repausul redus 24:00-44:59

Repaus normal 45:00+

Pot face într-o săptămână cite programe vreau eu important e sa nu depasesc orele săptămînale si sa am pauzele de 11 sau de 9 ore intre programe 

15ore amplitudine-Maxim 3 ori pe săptămână 

Repaus zilnic redus de 9ore(pînă la 10:59)-maxim 3 ori pe săptămână 

10 ore de conducere-2 ori pe săptămână 

13:01-15:00 ore de amplitudine daca fac pauza de 11 ore tot repaus redus de 9 ore se calculeaza 15+9=24

Pot face zilnic 15 ore de amplitudine cu conditia ca fac in timpul zilei 3 ore de pauza neîntreruptă si dupa inchiderea programului fac 9 ore  3+9=12 ore repaus zilnic normal

Fac 1 săptămîna repaus normal de 45ore

        2 săptămîna repaus redus de 30ore

        3 săptămîna repaus normal de 45ore 

       4 Săptămîna repaus normal 45+15 ore recuperez repausul redus din săptămîna nr2

    

Astia le cunosc ....intrebarea mea este daca luni incep săptămîna de munca  pina simbata dupa incep din nou un repaus saptaminal sîmbătă seara 

Luni program 13h+11 pauza

Marti program 15h+ 9pauza

Miercuri nui de munca 30 ore pauza

Joi program 13h+11 pauza

Vineri program 15h+9 pauza

Sîmbătă program 13h si incep repausul saptaminal redus de 35 ore

Intrebarea mea este daca pauza aia de miercuri de 30 de ore se calculeaza ca repaus saptaminal sau o pot calcula ca pauza zilnica si daca trebuie recuperata pina la 45 ore 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Mihai199
...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 6 ore, Mihai199 a spus:

15ore amplitudine-Maxim 3 ori pe săptămână

 

Acum 7 ore, Mihai199 a spus:

Fac 1 săptămîna repaus normal de 45ore

        2 săptămîna repaus redus de 30ore

        3 săptămîna repaus normal de 45ore 

       4 Săptămîna repaus normal 45+15 ore recuperez repausul redus din săptămîna nr2

Bălării...

E corect (oarecum) ce spui tu acolo, dar problema este că le-ai înțeles greșit.

De exemplu: Repausul zilnic normal este de 11 ore și (prin excepție) el se poate reduce la 9 ore pe perioada unei săptămâni de muncă (Atenție!!! Săptămâna de muncă este perioada dintre două repausuri săptămânale).

Durata activităților zilnice (renunță la termenul amplitudine, e aiurea), poate fi de maxim 15 ore zilnic, dacă este nevoie, dar ești totuși limitat de Codul Muncii și Directiva 15/2002 (media orelor de muncă pe un anumit interval trebuie să fie tot 40/săptămână).

Acum 7 ore, Mihai199 a spus:

Pot face zilnic 15 ore de amplitudine cu conditia ca fac in timpul zilei 3 ore de pauza neîntreruptă si dupa inchiderea programului fac 9 ore  3+9=12 ore repaus zilnic normal

În timpul nopții nu?!! :))) Glumesc. Formularea corectă este: 3 ore de repaus + 9 ore de repaus. D.p.d.v. al Reg. C.E. 561/2006 pauza și repausul sunt chestiuni distincte, studiază-le.

Acuma... vis-a-vis de întrebarea ta:

Tot în regulament ai o prevedere care spune ceva despre alocarea unui repaus săptămânal unei săptămâni. Mai exact, un repaus săptămânal [...] poate fi alocat unei singure săptămâni. Sărim peste situația repausului săptămânal început într-o săptămână și încheiat în următoarea (de duminică până luni de exemplu) și reținem fondul prevederii. Anume că unei săptămâni i se va aloca un singur repaus săptămânal, căci regulamentul atâta cere... minim un repaus săptămânal alocat unei săptămâni.

Tu ai un repaus de 30 de ore undeva la mijlocul săptămânii, după care sâmbătă începi un nou repaus de 35 de ore și nu știi care din ele este repaus săptămânal. Păi... simplu: Care vrei tu! Dacă îl vrei pe cel de la mijlocul săptămânii să fie repausul săptămânal alocat săptămânii respective, atunci îți calculezi următorul repaus săptămânal în funcție de asta (să înceapă înainte de sfârșitul a 6 perioade consecutive de 24 de ore).

Dacă îl vrei pe cel de sâmbătă să fie cel alocat, la fel, îți calculezi săptămâna de muncă în funcție de asta.

Ideea este că doar unul îl vei putea aloca săptămânii respective și-ți vei organiza munca în funcție de alocarea făcută.

Legat de recuperarea orelor, e simplu: ai un repaus săptămânal redus (30 sau 35 de ore, în funcție de ce alegi), deci 15 sau 10 ore de recuperat, toate odată, lipite de un repaus zilnic sau săptămânal. Săptămâna în discuție este cea la care ai alocat respectivul repaus redus.

Și cum regulamentul zice să execuți recuperarea până la sfârșitul a 3 săptămâni ce urmează săptămânii în discuție, eu zic că te-ai prins ce ai de făcut.

Dar toată bătaia asta a ta de cap este inutilă. Dacă ai fi citit 561, ai fi știut din start că de fapt nu există nici o problemă, niciunde. Nesiguranța ta îți dă de furcă.

Citește!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

A apucat sa iti raspunda si cri5tian,intr-adevar si eu cred ca nu stapinesti bine pratica aplicarii lui 561 chiar daca observ ca stii teoria.Daca nu ai inteles explicatiile lui voi mai incerca si eu cu cuvintele mele. Stii ca pe perioada a 2 ''saptamini fixe'' tu trebuie sa ai cel putin un repaus saptaminal redus si un repaus saptaminal normal,cel putin...daca ai mai mult nu se supara nimeni. In exemplul tau ai 2 repausuri saptaminale reduse intr-o saptamina fixa,si atunci in cea de-a 2 saptamina fixa trebuie neaparat sa ai un repaus saptaminal normal de minim 45 ore.Asta inseamna ca tu trebuie sa intri in repaus saptaminal de minim 45 ore cel tirziu simbata dimineata la ora 03.00 ca restul de 21 ore si cu 24 ore de duminica sa le aloci unui repaus saptaminal normal [minim 45 ore]. Daca unul din repausurile zilnice din mijlocul saptaminii ajung la 45 ore si nu de 30 ore atunci cosideri ca acolo ai un repaus saptaminal.Despre recuperarea orelor lipsa,acestea pot fi alocate unui repaus zilnic sau saptaminal in bloc,si atunci daca ai un repaus saptaminal redus de 30 ore in prima  saptamina [miercuri] inseamna ca cele 15 ore lipsa le adaugi unui repaus zilnic sau saptaminal in maxim 3 saptamini...asa ca concluzionind....prima saptamina cu repaus saptaminal redus,lipsa 15 ore....Aceste ore le adaugi unui repaus zilnic in bloc,respectiv miercuri...si ai 11 ore repaus zilnic +15 ore lipsa repaus saptaminal=26 ore repaus.Tu ai 30 deci le-ai si recuperat..Numai ca atentie...simbata si duminica va trebui sa ai repaus saptaminal normal de 45 ore..nu mai merge ca in a 2a saptamina sa lucrezi simbata.Nu uita...orele de conducere sa nu depaseasca 56 ore/saptamina sau 90/ore doua saptamini. Te rog inca odata sa inveti termenii corecti,nu mai merge cu program,pauza,etc.Voi evita sa iti raspund daca continui cu folosirea incorecta a cuvintelor 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.