Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problemă lumină poziție


Postări Recomandate

  • Members

Salutare! Lucrez pe un Mercedes Actros 1845 MP4 și de la vremea asta cu atâtea ploi și umezeală, au apărut și problemele...

Pe lampa din spare, partea dreapta pe cap tractor nu-mi mai merge niciun bec pe poziție ca și cum nu ar mai veni curent pe acel circuit. Acolo am găsit apă, lamelele alea ruginite și curgea apă din mufa care intră în lampă. Am curățat dar tot nimic.. În bord îmi spune de "lumină marșalier perturbată". Și a doua problemă pe aceeași parte (dreapta), în far nu-mi mai merge becul pe poziție, aveam leduri și s-a ars, am zis sa pun un bec normal de control și nimic, nu se aprinde, nu vine curent, apoi am zis să schimb și becul de poziție din partea stângă, am scos ledul și am zis la fel să bag bec normal și acum nu se mai aprinde nici pe stânga, dar nici pe dreapta becurile de poziție. În rest merg toate becurile... Ciudată rău treaba, la siguranțe în partea dreaptă în cabină n-am găsit niciuna arsă. Mai există vreun loc cu alte siguranțe? Pe ce am acolo nu scrie nimic de "lumini poziție".

Aștept răspuns, poate ați pățit și știți. Mulțumesc!

Editat de GabrielMitu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

intrind apa in lampa spate sigur a facut scurt,apoi...apa...lamele ruginite....becuri arse...dar curent venea pe fire inainte de a intra in lampa..? cu smirgher curatate bine si apoi verificat daca vine curent pe lamele.Sincer la tine posibil sa fie din tabloul de sigurante daca restul e ok,pe linga sigurantele de acolo mai ai si niste dreptunghiuri negre,conteaza si alea,foarte posibil ca atunci cind ai verificat sa fi facut tu un scurt ,cel mai bine cheama un electrician auto sa verifice instalatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.