Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amendă Penala în Germania


Postări Recomandate

  • Members

Bună ziua! În luna iulie 2020 m-am urcat la volanul unui camion de 7,5T pe o cursa de 80 km (dus-întors)având dreptul suspendat de a conduce pe teritoriul Germaniei din iunie 2019, la jumătatea cursei am fost oprit de un echipaj de politie pe Motiv ca aveam telefonul în mână, am declarat ca permisul e pierdut (fapt adevărat)!
Dupa cca. 3 luni mi-a venit amenda de 120€+1 pct..doar ca mi-au greșit numele de familie în loc de Causanu au tipărit Causonu (am platit amenda) și pe data de 11.01.2021 ma suna de la politie sa îmi zică ca nu aveam permis și ca voi primi un plic și o noua amenda penala! As putea face contestație sau dacă puteți sa îmi dați un sfat!?
Va mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. 

La ce anume să faci contestație, la faptul poliția te-a prins că ai condus camion în Germania când tu aveai dreptul de a conduce acolo suspendat?

M-ar mira dacă judecătorul care se va ocupa de cazul tău nu va râde când îți va citi contestația, dar mă rog, e doar părerea mea.

Oricum, mult succes!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cazul e mai complicat, eu neștiind germana bine am înțeles ca suspendarea e pe 6 luni, între timp m-au trimis sa fac dosar pentru preschimbare permis nemțesc, am făcut modulele(atestatele 400€) apoi analizele medicale plus o taxa de permis de 140€! 

În acest timp eu așteptăm să îmi vina permisul! 

Recunosc, când m-am urcat la volan nu eram sigur dacă am voie sau nu! Permisul romanesc fiind pierdut și cel nemțesc nu știam dacă vine sau când vine! 

Contestație as face pentru faptul ca mi-a venit amenda de 120+1 punct după aprox. 3 luni!! Pe care permis nici ei nu stiu? Plus ca numele de familie era schimbată o litera (am plătit-o) și după aproximativ alte 3 luni ma suna sa îmi zică ca nu avem permis! (lucrez în zona Bayern de aprox. 5 ani, odată ce i-am dat buletinul polițistului ma gândesc ca trebuia sa știe ce-i cu viata mea! 

Nu sa ma întindă jumătate de an cu fel și fel de amenzi! 

O zi buna și ție! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 12 ore, Causanu93 a spus:

Cazul e mai complicat, eu neștiind germana bine am înțeles ca suspendarea e pe 6 luni

Faptul că tu nu ai înțeles pe ce perioadă este suspendarea nu reprezintă o scuză în instanță. 

Deasemenea, necunoașterea legii nu reprezintă o scuză în instanță. 

Tu ai întrebat dacă ai vre-o șansă să ți se ia în considerare contestația, eu ți-am spus că nu prea cred. 

Ceea ce cred eu este ca s-ar putea sa cheltui mult mai mulți bani cu acea contestație, cu avocați etc, decât valoarea acelei amenzi penale și, la final, să pierzi și procesul și banii și să ramai și cu amenda penală. 

Așteaptă să vezi ce valoare are amenda penala și, dacă ți-o permiți, înghite și plătește, deoarece ai greșit.

Desigur, dacă te decizi să o contești, mult succes și ai grijă ce declari în contestație, ți-am spus, necunoașterea legii sau faptul că nu ai înțeles exact pe ce perioada e suspendarea nu reprezintă argument valid în instanță.

In Romania știi ce s-ar întâmpla cu un neamț căruia i s-ar suspenda permisul pe 3 luni iar el după o lună ar conduce pe drumurile publice? Îți spun eu: il vei vedea la toate canalele de știri și se lasă cu dosar penal și eventual închisoare cu suspendare.

Tu ești norocos dacă ți-au oferit "doar" o amendă penală. 

Părerea mea. Ții sau nu cont de ea, e treaba ta. Mult succes!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.