Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legislația în privinta pasagerilor 😁


ClaudiaC

Postări Recomandate

  • Members

Buna seara!
Va cer scuze pentru deranj, o întrebare aș avea, fara răspuns până acum...
Este posibil să plec într-o cursa externa(Romania-Cehia-Polonia), tur-retur,cu soțul meu daca nu lucram la aceeași firma, nu posed permis cat C și nici nu am atestate in domeniu? Este strict concediul meu

Am tot căutat dar nu am găsit nicio lege care să mă împiedice, dar din spusele unora, sunt mai multe variante, și nu ne sunt favorabile:

1. Mă pot opri la vama și împiedica să părăsesc teritoriul României;

2. Ne baga în carantină la intoarcere etc

Îmi vor cere test?

S-a mai confruntat cineva cu această situație? 

 

Mulțumesc pentru timpul acordat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Camioanele au (de regulă) 2 locuri omologate în cabină. Dacă stai pe unul din ele, cu centura pusă, nu e nici o problemă. Nu există reglementări, la nivel de legislație, care să interzică așa ceva.

Dar...

Operatorul respectivului camion (firma de transport) poate interzice așa ceva, prin Regulamentul Intern, din diferite motive: clauze specifice impuse de compania de asigurări, clauze impuse de expeditorul/destinatarul mărfii sau pur și simplu politica de imagine...

În plus, pot apărea situații destul de inconfortabile... refuzarea accesului pasagerului în spațiile private (vezi Amazon), casa de expediție face rezervare la feribot pentru o singură persoană, etc.

Repet, legislativ nu există impedimente, dar toată treaba asta trebuie discutată cu managerul de transport din firmă. El e cel care poate spune (și eventual chiar poate decide) dacă este OK să mergeți împreună. Vis-a-vis de pandemie... e cam la noroc. Dacă vă controlează, șoferul este lăsat în pace, pasagerul... nah, în funcție de reglementările în vigoare la acel moment și de agentul de control :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
1 oră în urmă, planetara25 a spus:

Daca se transporta marfuri periculoase(adr), iar nu au voie persoane straine in cabina.

Fals! Mărfurile A.D.R. sunt mărfuri periculoase ACCEPTATE la transportul rutier. Sunt și mărfuri mult mai periculoase, ce nu pot fi transportate doar în baza Convenției A.D.R. și a Codului Rutier.

Deci A.D.R.-ul se supune tot Codului Rutier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca s-a schimbat legea in ultimii 5ani, atunci e posibil sa gresesc. O sa aflu peste 3luni cind imi expira atestatele. Acum 5ani, sotia/prietena nu se aflau pe lista persoanelor admise in cabina in cazul transporturilor adr. Nu face parte din echipaj si nu are permis si atestate. Transporturile rutiere de marfuri periculoase impun anumute conditii si restrictii.  Oricum, daca sunt doua persoane in cabina unui camion ce transporta marfuri periculoase, atunci este nevoie de inca o vesta reflectorizanta, manusi si ochelari de protectie si inca o lanterna si nu cred ca le va mai cumpara firma ca sa iti plimbi tu sotia/prietena. La incarcare/descarcare in combinat, sotia sigur ramane in parcare la poarta.

Pina in Cehia,Polonia nu ar trebui sa fie probleme daca nu transporta marfa adr. Dar acum, cu covidul, ar putea sa va opreasaca la vama sau sa va oblige la carantina la intoarcere daca totusi va da voie sa iesiti. Doar sotia, nu si soferul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Moderators

1...nu te pot opri la vama sa intri sau sa iesi,indeplinind conditiile legale bineinteles [acte,fara restrictii de parasire a tarii,etc ]

2...legal, nefiind sofer nu vei fi exceptata la intrarea in tara de eventualele restrictii,gen carantina,stiu ca pe perioada exceptarii carantinei se cerea contractul si permisul sau atestatul[ nu mai imi amintesc exact care din ele dar stiu ca l-au cerut ],aici depinde cum vorbesti si cu cine la punctul control dsp .Retine,aici totul tine de conditiile intrare in tara la momentul respectiv

3...nu ai intrebat dar..e bine sa vorbeasca sotul la firma inainte,cum a spus si Cristian sunt firme care accepta,altele care nu accepta.Aici te lovesti si de impedimentul ca la o livrare ti se poate interzice accesul si atunci tu stai afara..Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.