Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

POT CONDUCE FURGONETA PANA IN 5 TONE FARA CARD TAHOGRAF???


Postări Recomandate

  • Moderators

Depinde!

Ai cui este furgoneta și ce rol ai tu în treaba asta? O conduci din postura de șofer angajat? E mașina ta, a unei persoane fizice sau a unei companii? Sunt mai multe variabile.

Reg. C.E. 561/2006 reglementează uzul cartelei tahografice, iar Reg. U.E. 165/2014 reglementează uzul aparatelor tahograf. Vezi acolo, dacă te încadrezi la excepții.

În mare...

Dacă NU este transport comercial și tu nu ești angajat ca șofer, atunci DA, poți conduce fără card.

Dar, repet. Uită-te repede în cele două regulamente (partea de început în ambele, că acolo scrie unde se aplică și unde nu) și compară cu situația ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut, iti multumesc mult pt raspuns,  se vede ca esti adevarat profesionist si ai o f mare experienta...ca sa dezvolt subiectul este ca am o duba de tractari iveco cu un tonaj de aprox 4,7 tone (nu ajunge la 7 tone nici incarcata) si vreau sa transport o masina pe ea pe platforma si sa tractez in carligul platformei o caravana

atat iveco (masina transporatoare cat si cea de pe platforma cat si caravana remorcata sunt pe numele tatalui meu (oare influenteaza acest aspect?) iar eu efectuez acest transport pt familie(cum s-ar spune) fara ca eu sa lucrez sau sa fiu angajat ca sofer

deci nu am atestat si nici card taho

 

POT EFECTUA ACEST TRANSPORT DOAR CU PERMISUL MEU AUTO (CU TOATE CATEGORIILE PE EL?

voi tranzita cateva tari din EU precum irlanda, uk, germania, austria , ungaria, romania si de aceea voiam un sfat de la o pers cu experienta

la randul meu am intrebat cativa politisti din aceste tari ce le tranzitez despre reglementarile referitor la acest transport dar mai toti au cam dat din umeri spunand ca nu stie sigur

de aceea am apelat la diferite site-uri pt a cere un sfat de la adevaratii profesionisti ai soselelor printre care te numeri si tu

atasez aici poza cu iveco in cauza

$_86.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Citat

Reg. C.E. 561/2006

[...]

Articolul 3

1. [...]

Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:

[...]

(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;

Atenție la greutate! Vehicule sau ANSAMBLU DE VEHICULE!!!

Dar da, dacă nu depășești, du-te liniștit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

P.S. Dacă intenționezi ”să pui la treabă” Iveco-ul ăla, vezi că-ți trebuie entitate juridică, licență pentru transportul vehiculelor avariate (sau cum i-o zice) și șofer angajat cu atestat pentru transport de vehicule avariate. Plus taho că are MTMA peste 3,5t. Plus plăcuța cu greutățile. Iar înmatriculatul... nu mai zic.

Grijă mare, că-i nebunie cu astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut

in primul rand da-mi voie sa-ti multumesc inca odata pentru toate informatiile oferite,

 

pentru mine e o lume complet noua si chiar sunt bagat in intuneric rau de tot cu astea

daca poti sa-mi dai un numar de watsup sau viber sa pot sa te intreb mai multe , ti-as fii recunoscator

oricum iti multumesc mult de tot

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.