Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

AM NEVOIE DE CARD PENTRU TAHOGRAF ?


yulyan65

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua ! Am achizitionat un camion MAN de 7,5 to. si am numere rosii dar nu am tahograf in termenul de valabilitate pentru ca acest camion sta de foarte mult timp. Ca sa pot scoate licenta de transport trebuie sa merg sa-i fac ITP, dar fara tahograf stiu ca nu imi face , deci...trebuie sa merg la un centru de tahografe sa il reactualizez, apoi sa merg la ITP sa.- fac revizia si sa-l inmatriculez. Tahograful va fi recalibrat pe numerele provizorii, deci...automat dupa ce il inmatriculez, trebuie sa mai merg o data la centrul de tahografe sa-i faca revizia pentru noile numere de inmatriculare si apoi sa depun actele pentru  licenta de transport.  Intrebarea este : daca merg cu camionul pana la centrul de tahografe, nu transport nimic, nu am licenta de transport dar nici card de tahograf, pot fi sanctionat sau amendat pentru ca nu folosesc cardul si implicit...tahograful ? Se ia vreo masura impotriva mea ? Mentionez ca am categoria necesara conducerii autocamionului...adica categoria " C " . Multumesc anticipat pentru raspuns !

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 5 ore, yulyan65 a spus:

merg cu camionul

Cum ”mergi” cu camionul dacă n-ai ITP?!!!

În principiu, faci înregistrări manuale pentru deplasările astea. Dar repet, nu asta e problema! Dacă n-ai ITP, camionul ”îl duci” la ITP pe platformă, nu-l conduci. Că beleaua e mare dacă te prinde. N-ai ce să cauți pe drum public fără ITP.

Dacă ai ITP, asigurare și vignetă (dacă e cazul), atunci n-ai de ce să-ți faci griji pentru taho. Faci înregistrări manuale la fiecare deplasare și la arhivezi în firmă normal, ca pe celelalte, n-are nimeni treabă cu tine. Dar atenție, deplasări pentru intervențiile tehnice necesare, exclus deplasări comerciale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 17.09.2021 la 22:06, cri5tian a spus:

Cum ”mergi” cu camionul dacă n-ai ITP?!!!

În principiu, faci înregistrări manuale pentru deplasările astea. Dar repet, nu asta e problema! Dacă n-ai ITP, camionul ”îl duci” la ITP pe platformă, nu-l conduci. Că beleaua e mare dacă te prinde. N-ai ce să cauți pe drum public fără ITP.

Dacă ai ITP, asigurare și vignetă (dacă e cazul), atunci n-ai de ce să-ți faci griji pentru taho. Faci înregistrări manuale la fiecare deplasare și la arhivezi în firmă normal, ca pe celelalte, n-are nimeni treabă cu tine. Dar atenție, deplasări pentru intervențiile tehnice necesare, exclus deplasări comerciale!

Multumesc pentru raspuns. ITP se face cand ai numere normale, nu provizorii si iti da posibilitatea sa mergi la Registrul Auto Roman. Daca mai cititi odata ceea ce am postat, am specificat aceste lucruri. Dupa ce inmatriculez camionul, merg la centrul de tahografe sa inregistrez aparatul pe noile numere de inmatriculare, iar apoi depun actele pentru licenta de transport. 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
1 oră în urmă, yulyan65 a spus:

ITP se face cand ai numere normale, nu provizorii

Serios?!!! În primul rând că tu nu de ITP (Inspecția Tehnică Periodică) ai nevoie ci de o inspecție de conformitate. În al doilea rând, dacă ești așa sigur... du-te! Nu sunt eu în măsură să-ți spun ce să faci. Oricum, au fost destui care s-au plimbat pe drumuri ”că a întrebat el polițistul și i-a spus că e în regulă”... și după aia plângeau că i-a amendat și le-a luat numerele și certificatul.

Repet! Nu ai ce să cauți pe drum public fără ca mașina să corespundă d.p.d.v. tehnic. Dar ești liber să nu mă crezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.