Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pauza Intrerupta


maryus9595

Postări Recomandate

  • Members

Salutare ! Sunt nou pe aici si am si eu o intrebare daca ar putea sa ma ajute cineva ! 
am inchis programul la ora 2 dimineata  si am lasat cardul in tacograf si am plecat acasa de dimineata la ora 7 seful meu a scos cardul meu si la introdus pe al lui ca sa duca camionul la 3 km la descarcare si la ora 8 sa intors si a scos cardul lui si la introdus pe al meu deschizand programul dar camionul a ramas pe pauza pana am revenit eu cand credeam ca am pauza facuta ! Intrebarea mea este daca pe cardul meu apare ca nu am condus de la ora 2 pana la ora 11 dar ia dat incepre program la ora 8 se pune ca si cum miar fi intrerupt pauza ? Daca se poate cineva sa explice cu calm sunt nou in domeniu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut,nu ai avut nici un rspuns asa ca incerc sa iti raspund eu,cu mare intirziere desigur,dar fiind sarbatorile sper sa intelegi ca multi nu stam lipiti de internet..La ora 2 inchizind progrmul de lucru ai pus tachograful pe repaus zilnic,lasind cardul in tachograf.Aici e greseala,cardul nu se lasa in tachograf,poate doar daca ramii sa dormi in camion,altfel nu te invata sa il lasi.Ce te facei daca seful tau nu era interesat sa scoata cardul tau si mergea asa cu el,aparea ca tu ai reinceput o noua zi de munca nerespectind timpul de repus zilnic.Consider greseala ca a reintrodus cardul la ora 8 si a dat incepere de program chiar daca camionul a fost lasat pe semnul de repaus,pat.Era mult mai bine daca nu reintroducea cardul.Sper ca atunci cind ai sosit la camion ai facut o printare inainte de a incepe ziua de munca,apoi desenai pe spate cum ar fi trebuit sa fie activitatea ta intre ora 2 si 11.Din pacate pentru tine sunt sigur ca nu ai facut asa ceva.Pentru ca sa intelegi corect,tachograful este o masina,cardul fiind in aparat el vede o activitate,nefiind el nu o vede si o va pune cu semnul intrebarii.Practic tu intre ora 2 si ora 7 ai fost in repaus,[5 ore..minimul fiind de 9 ore]. La ora 8 cardul a fost reintrodus ,pus pe repaus dar dindu-se incepere de program,deci intre ora 7 si ora 8 nu se vede activitatea apoi intre ora 8 si ora 11 repaus zilnic redus sa zicem.Si facind acea printare si desenind activitatea la un eventual control ramii la ''mina'' celor care te verifica,posibil sa inchida ochii daca vor observa ca nu ai alte abateri,DAR..tot la fel te pot penaliza.Nu mai lasa cardul in aparat,cel mai simplu,sper ca in urmatoarele 28 zile sa nu fii nevoit sa afli raspusul la intrebare.Nu uita,daca inceperea programului de munca a fost la ora 8 maximul orei de inchidere a zilei de munca este dupa 15 ore,respectiv ora 23,nu conteaza ca a fost pe semnul pat 7 ore de exemplu.Verifica legislatia din domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.