Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Volvo fh460 probleme cutia viteze


Costevasile

Postări Recomandate

  • Members

Salutari tuturor, am nevoie de un sfat, poate s-a mai confruntat cineva cu asa ceva. 

Camion Volvo fh460, 2012,eev,automat, cand schimba vitezele are putin soc, zmucitura. Nu intotdeauna, alteori are, alteori nu. Parca in ultimul timp mai des. Nu ma refer la bataia aia care apare cand schimba gama de la mare la mic, ci si intre viteze. Inainte parca nu facea numai la vitezele de putere 3-6,acum  face si la 7,8,9,10,si cand le schimba crescator si cand schimba inapoi jos. Unii au zis de furca, altii de cilindru, altii de selenoizi. Nu as vrea sa le iau la nimereala, poate ma poate ajuta cineva, am vazut cativa oameni profi profi pe forum. Ambreajul si axul 1+2 sunt schimbate de vreo 200.000 km, deci aia cred ca putem exclude,le-am schimbat si calibrat la Volvo,(si pe vremea aia schimba putin putin cu soc, dar nu ca si acuma) masina o am de 4 ani, si cat am stiut si mi s-a recomandat, am intretinut-o cum am stiut mai bine. Deci la fel, exclus calitatea uleiului sau mentenanta necorespunzatoare. Multumesc, orice sfat e binevenit:) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • cico_3504 changed the title to Volvo fh460 probleme cutia viteze
  • Members

Salutare, cand schimba vitezele se simte socul, si la plecare si in mers, dar doar la schimbarea vitezei. Dupa ce schimba, merge frumos. O sa incerc si cu recalibrarea, multumesc! 

Nu am avut erori acum 2 luni cand i-am facut schimbul, totul normal, uleiul in cutie era fara impuritati si nicio eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.