Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Bring / ex- Blomquist Trucking


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

rectificam,in fiecare an se opreste 124 sau ceva de genu asta,dar,nu depaseste 130 euro asigurare marfa,asta insemna ca cel putin teoretic in cazul in care apare probleme cu marfa(paleti rasturnati)plateste firma de asigurare.da se mai ciuguleste din salarii mici sume de pana in 50 euro(gen mers cu magnet=15euro pe luna)dar pt sumele mai mari oprite intotdeauna exista o explicatie(sa fim seriosi ce firma te iarta cand gresesti?)aceste probleme se rezolva la firma,iar daca nu e vina ta in 90%din cazuri se recupereaza banii,problema este ca deobicei soferii pica la mijloc intre transportator si expeditie si este destul de complicat sa iti dovedesti nevinovatia chiar si eu acum am o factura de plata de 600 euro pt o gresala,nu imi convine,dar am gresit si asta este.stimati colegi eu stiu ca este greu sa recunoastem atunci cand gresim dar totusi putina sinceritate nu strica niciodata.cati soferi au scris ca au fost vreodata dati afara din vina lor(accidente,intarzieri la beneficiari,furt motorina,neantelegerea unei limbi straine,probleme cu marfa si exemplele pot continua)?nu vreau sa le fac reclama in mod deosebit dar adevarul este undeva la mijloc.nu uitati ca este o firma care au angajat soferi cu 0 experienta,iar acesti bani(mai multi sau mai putini)intra in cont la cel tarziu 17 ale lunii,in comparatie cu alte firme unde banii intra pe 25 sau 30 ale lunii e destul de ok.drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

sal.colegi.as vrea sa ma angajez la BLONQUIST.vb engleza destul de bine,am ADR,vechime peste 5 ani inafara rom.din care 4 ani pe comunitate.cat ajunge salarul pe luna la ei?ce tari fac?ce alte conditi sunt?se lucra la program?daca nu se lucra la program cine suporta amenzile?e adevarat ca se lucra cu magnetul?va rog sa imi raspundeti daca stie cineva ceva.multumesc si drumuri bune tuturor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii,ptr piticu mic mic,eu unul cred ca te poti angaja la Blomquist,asta avind in vedere ca eu lucrez de 3 ani,si nu sunt pupin...,cine ma cunoaste stie ca eu fac pipi din picioare,adica am coloana vertebrala(cine stie ce inseamna)...trag pentru Bring,si am un super disponent,Robert kovac,care mai nou este seful disponentilor.Plata se face la zi,55 eur/zi sau 0,16 centi/km,mai ales daca depasesti 10.000km,se face calculul si care plata te avantajeaza,aia iti baga pe card.Nu ai/nu creezi probleme,nu iti opresc din bani.Esti corect,banii la timp in cont si drumuri bune!!Daca vrei mai multe informatii,0726996750.Succes si bafta tuturor colegiilor,chiar si celui de la Bring NL(fost).KY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

mai nea talpita??!!nu prea cred ca ai dat cu sapa la noi.nu sti nici ce bani se opresc,dar alminterea  pt altii.nu vorbi aiurea.mare pacat bre!!!sau lucrezi in continuare,si ti e frica de concurenta.asta e viata frate.nu toti sunte m facuti pt soferie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt,zic eu colegii Sornicu si TUDOREL???nu mai denaturati situatia din BLMQUIST,spune ti fratilor adevarul,pt cei ce vor sa munceasca CORECT.apropo de colegul P VALENTIN,i l cunosc foarte bine si nu ar da o atentie,nici lui mama lui,dar la firma??!!munceste cinstit si atit,si munceste,nu ca altii?????nu are nevoie sa de a spaga.e capabil baietul,da esti prostavan,vi cu spaga.dar sa vede m cine ti o primeste.si eu lucrez tot cu ROBERT KOVAC si iti e rusine in primul rind de obrazul lui.asa sef tot sa mai existe si la alte firme.cei cel cunosc pot confirma.pt sugestii si reclamatii..PREDA STEFAN CRISTINEL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Observ ca sunt pareri pro si contra referitor la Blomquist, dar ca o observatie, chiar cred ca nu merge cu spaguta in afara, asa ca fratilor care credeti ca indepliniti conditiile si vreti sa mergeti la Blomquist, cred ar trebui sa o faceti, mai vorbiti si cu colegu Valentin Popa care se vede ca este un om de treaba si poate sa va fie de ajutor acolo cu un sfat sau poate si mai mult. Multa sanatate va doresc la toti si drumuri linistite fara probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegii care indeplinesc conditiile de angajare in Blomquist si Den Hartogh vreau sa va spun ca ,in maxim 2 sapt  plec in ordinea locatiilor spre Den Hartogh si Blomquist  la adresele celor doua firme in HU si SK pt a incerca sa ma angajez . Mentionez ca plec cu masina personala din  Bucuresti. Pt cine este interesat nr meu de tel este 0762.416.426

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegi am revenit asupra ideii de a mai pleca pt  moment in SK . Dupa ce m am consultat cu colegul Vali Popa de pe forum am vb direct cu J.Kotrik ,tel +421.907.898.014 care mi a raspuns politicos ca pentru moment nu mai are nevoie de soferi urmind a ma contacta in caz de nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pro si contra tot timpul va fi, eu am venit la Blomquist de o vreme si sunt la Dusan si ce pot spune ... e ok si daca nu va mai fi asta e, ce poti sa faci, oricum eu multumesc colegilor de la Blom care m-au ajutat cu sfaturi si explicatii. Drumuri bune tuturor 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salutari tuturor,as dori sa spun si eu cate ceva despre BLOMQUIST si anume:muncesc la aceasta firma de aproape 2 ani si in toata aceasta perioada o singura data am primit salariul la timp adica pe 15 ale lunii conform intelegerii,in rest intarzieri de una,doua sau trei zile pe diferite motive fictive sau nu,precizez ca daca 15 pica pe sfarsitul saptamanii salariul se trimite saptamana viitoare si nu inainte cum ar trebui,in mare parte am condus la program,am avut mici scapari cand a "trebuit" sa sar programul dar asta din cauza speditiei la care am muncit  si anume Freja Helsingborg si Dhl Padborg,in prezent muncesc la Bring,aici mai fac si km si acesta este singurul fapt care ma mai tine la Blomquist,adica aici dispecerii sunt de treaba si castig un ban mai bun.Intr-un an de zile am castigat la Blomquist mai putin decat castigam acum 5 ani la alta firma,am avut si salarii peste 2000 euro dar per total,cu plecari la 6,7,8 saptamani acasa,nu ma pot lauda cu banii castigati.Mai nou s-au impus noi reguli privind viteza de circulatie Europa 85km/h,Norvegia 80km/h,din cauza poluarii,consumului,bla bla,alta regula ar fi cu functionarea motorului in timpul stationarii(la unii cica merge prea mult motorul si e consumul prea mare in parcare) si ultima bomba fiind injumatatirea bonusului lunar care in cazul meu e de la 150 la 75(pierdere anuala circa 800 euro),argumentata fiind aceasta decizie cu faptul ca pe anul 2011 firma nu a ajuns la banii planificati(precizez aici ca intr-o sedinta domnul Luptak seful nostru ne-a promis ca anul acesta salariile nu v-or creste dar nici nu v-or scadea),dar esential e ca totul merge inainte,s-au angajat circa 30 de soferi noi si altii 80 sunt in asteptare,asa ca firma n-are frica ca ramane fara soferi si poate sa faca ceea ce vrea si cum vrea.Deci dupa o analiza mai atenta in care am pus in balanta lucrurile bune si rele din aceasta firma(nu le-am precizat pe toate),am ajuns la concluzia ca muncind la Blomquist nu e mare scofala si ca firma nu e prea stralucita,sunt si altele mai rele dar si altele mai bune.Deocamdata mai am de gand sa raman in aceasta firma si sper ca pe viitor sa avem parte si de vesti bune.Drumuri bune va doresc tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu...in doi ani ar fi trebuit sa sti ca salariul se vireaza pe 15 ale luni FIX(exceptie zilele de sarbatoare)dar nu este vina lor ca transferul international se face in 36-72 de ore(depinde de banca).Nu este nici oregula(a se citi lege) care sa zica ca trebie sa bage banii inainte daca ziua de salariu cade intr-o duminica sau sarbatoare legala etc...Cu retrictia de viteza de acord cu tine(o masura inutila si uneori,in functie de speditie,chiar paguboasa).Cu consumul in stationare,iar sunt de acord cu tine.In ce priveste promisiunea lui Luptak,el s-a tinut si se va tine de promisiune.SALARIUL nu v-a scadea...au taiat din bonus nu din salariu.El nu a zis ca nu vor scadea veniturile,s-a referit la salariu!

Sanatate si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut si tie colegule,ma bucur sa vad ca esti in relatii asa de prietenoase cu domnul Luptak,dar eu cred ca bonusul face parte si el din salariu,devreme ce-l primim doar pe zilele in care suntem la munca si doar daca nu faci boacane.Imi pare bine ca sustii politica firmei,trebuie sa fie si oameni ca tine,eu consider ca salariul meu este mai mic decat inainte,nu doar venitul(le primesc adunat salariu+bonus,niciodata separat) si daca s-a ajuns la asta oare la ce sa ne mai asteptam?Firma in marea saracie de anul trecut si-a permis sa-si cumpere camioane noi dar nu si sa respecte angajatii(mai ales pe cei vechi)si din aceasta cauza au plecat multi dar nu conteaza lista de asteptare la soferi noi e lunga...Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Nu stiu cine denatureaza,dar vb doar in numele tau!

Eu doar am expus ce mi s-a intamplat mie!Lucrezi inca la ei,f bine,esti unul din cei care sunt corecti,perfect!

Dar nu-mi spune mie ca nu sunt si lingai pe acolo ! Pentru Robert,toata stima,dar lucreaza si tu macar o luna cu .... Maros si apoi mai vb!

Sa vezi cum ai lipsa la salariu in mod constant cel putin 200 euro,si sa primesti explicatii gen"ai avut un palet rasturnat acum 3 luni",cu toate ca n-ai avut sau sa nu primesti niciuna,sau sa rupi parcarea cand ai ajuns pe la 9500 km in data de 24-25 ale lunii,iar lingaul face 13-14000 km!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • Members

salutare!

am si eu o intrebare daca poate sa-mi raspunda cineva,cam ce facilitati sunt la aceasta firma ''BLOMQUIST'' ?se pleaca la 6 saptamani acasa,unde au garajul,daca sunt anumite garaje prin Europa unde sa tragi,bilete de avion ceva platite?doresc cat mai multe informatii.

o zi buna va doresc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut!Daca te intereseaza firma norvegiana:Blomquist Bulk Cargo AS,sediu in Larvik si Posten,numai bulkuri si containere,ai toate nr.de telefon aici:

BLOMQUIST BULK CARGO AS - CONTACT PERSONS

DISPATCH BULK TRANSPORTS

Mr. JOACIM EDVARDSEN (Norwegian, English, German)

TEL. +47 35 96 89 91 FAX +47 35 96 89 81 MOBIL +47 48 99 88 05

mail to: joacim.edvardsen@blomquist.no

DISPATCH BULK TRANSPORTS

Mr. KRZYSZTOF KONIECZNY (German, English, Norwegian)

TEL. +48 22 478 49 05 FAX +48 22 478 49 01 MOBIL +48 69 33 93 860

mail to: krzysztof@blomquist .pl

DISPATCH Bulk TRANSPORTS

Mr. Joakim Magnussen (Norwegian, English)

TEL. +47 35 96 89 96 FAX +47 35 96 89 81 MOBIL +47 91 64 95 98

mail to: joakim.magnussen@blomquist.no

DISPATCH CONTAINER TRANSPORTS

Mr. TOR JARLE AARAAS (Norwegian, English, German)

TEL. +47 35 96 72 03 FAX +47 35 96 89 81 MOBIL +47 95 98 80 02

mail to: tor-jarle.aaraas@grenland-transport.no

DISPATCH CONTAINER TRANSPORTS

Mr. Richard S. Andresen (Norwegian, English)

TEL. +47 35 96 72 02 FAX +47 35 96 89 81 MOBIL +47 93 21 05 03

mail to: richard.s.andresen@blomquist.no

MANAGING DIRECTOR / DISPATCH PACKED MATERIAL / SALES AND MARKETING

Mr. JENS PETTER BLOMQUIST (Norwegian, English, German)

TEL. +47 35 96 72 04 FAX + 47 35 96 89 81 MOBIL + 47 90 59 51 03

mail to : jens@blomquist.no

Bookings: Booking@blomquist.no

BLOMQUIST - ADMINISTRATION

TEL 33 12 19 30

FAX 33 12 19 31 Direkte Mobil Mailadresse:

Kathleen Hansen Regnskap TEL 33 12 19 32 kathleen.hansen@blomquist.no

Cesilie Olstad Regnskap/Lønn TEL 33 12 19 33 MOBILE 404 78 554 cesilie.norheim@blomquist.no

Ragnar Blomquist Adm dir TEL 33 12 19 34 MOBILE 915 40 975 ragnar@blomquist.no

Kjell A. Lomme Økonomi/IT TEL 33 12 19 35 MOBILE 970 55 825 kjell.a.lomme@blomquist.no

Ragni Lieng Controller TEL 33 12 19 36 MOBILE 970 55 824 ragni.lieng@blomquist.no

Din cite am vazut tu esti deja in NO,deci iti va fi usor sa suni si sa-i intrebi ce te intereseaza!Stiam ca mai sunt romani care lucreaza la ei!In ce priveste firma din Slovacia care a fost o sucursala desprinsa din cea Norvegiana,din cite stiam:sediul in Ziar Nad Hronom Priemijselna 27.Slovacia nr de telefon gasesti pe nett :au propriul site unde poti aplica,sau in Romania ,Jobs Authentic Stile !Perioada de lucru :cel putin 2 luni cu 2 saptamini,transport cu microbuzul sau cu masina proprie pina in Slovacia,de acolo cu microbuzul in toata Europa pina in locul unde sunt parcate camioanele!(recomandat sa nu folosesti masina personala pentru ca iti mai cere sa iei 2,3 colegi cu tine,si te tiganesti cu cei de la birou sa-ti dea inapoi baniii de combustibil)

Garaj la Padborg Dk si Lubeck De(reprezentante DAF)pentru reparatii mai dificile!Daca iti vezi de treaba si nu ai evenimente iti iei banii corect!Daca ai ghinion!!!Incep cu retinerile!Sper sa-ti fie de folos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Blomquist este o firma de ...rahat. Pe ultimile 2 saptamani nu mi-a dat banii(800euro).Am sunat pe toti de la dispecer pana la Luptak si ....pauza..Au zis ca nu au avut sofer la schimb(soferul care venise sa ma schimbe sa razgandit si sa intors acasa cu microbuzul:)). ) si camionul a stat o saptamana in parcare,fapt care eu trebuie sa platesc(oare de ce???) si sunt DATOR la ei 100 de euro =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iordache, hai sa-ti pun o intrebare. Nu cumva la tine n-a venit nimeni sa te schimbe, dar tu ai refuzat sa mai stai o saptamana pana se gaseste sofer si ai plecat acasa?

(mesaj modificat: am corectat numele persoanei careia ii era adresata intrebarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.