Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pauze si timpi de condus


Geo95

Postări Recomandate

  • Members

Buna seara colegii vin si eu cu niste intrebari ,daca intro zii de munca am condus numai 56 de minute se considera zii de munca ???? Dilema mea care este am facut un repaus zilnic de  minim 24 de ore ,a doua zii am condus doar o ora si 36 de minute ,a treia zii am condus 56 de minute dupa care am mai facut inca un repaus zilnic de 24 de ore ,cand trebuie sa fac repausul saptaminal de minim  45 ore pentru ca tahograful asta este mai vechi si nu imi arata decat orele conduse pe saptamina asta !!!! Multumesc si drumuri bune !!

Editat de cico_3504
termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut.

Acum 9 ore, Geo95 a spus:

[...] daca intro zii de munca am condus numai 56 de minute se considera zii de munca ???? [...]

Da. Durata minimă a unei zile de muncă este 1 minut, din cauză că asta este unitatea de înregistrare a aparatului tahograf.

 

Acum 9 ore, Geo95 a spus:

[...] am facut pauza de 24 de ore a [...]

Ai făcut un repaus. Pauza e una, repausul e alta, vezi că ai definițiile în regulament care ce este.

Acum 9 ore, Geo95 a spus:

 [...] cand trebuie sa fac pauza de 45 [...]

Următorul repaus săptămânal va începe înainte de sfârșitul a 6 perioade consecutive de 24h de la ultimul repaus săptămânal. Iar pe parcursul a două săptămâni consecutive trebuie să ai cel puțin 2 repausuri săptămânale normale, sau cel puțin 1 repaus săptămânal normal + 1 repaus săptămânal redus. Și un repaus săptămânal care începe într-o săptămână și se termină în săptămâna următoare, se poate aloca oricărei din cele 2 săptămâni, dar nu la amândouă.

Acestea fiind spuse... dă-ți seama singur când.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

a raspuns Cri5tian deja,dar o sa mai completez si eu...

In primul rind nu ai habar de legislatie,ai trecut prin cursurile de atestare ca gisca pri apa,sa zic asa.Trebuia sa iti ramina in memorie macar abc-ul cu timpii de condus,de odihna si de repaus.Toate informatiile astea intra pe o pagina,ca sa iti dai seama de cit ai de invatat.Probabil e o chestie grea cu invatatul..cu punerea in aplicare a ceea ce ai invatat era mai greu.Tu te bazezi pe tachograf,nu pe ce e legal de facut...

O zi de munca dureaza intre 1 minut si maxim 15 ore,respectind timpii de condus,munca etc

Daca conduci 2 minute si apoi stai pe alte activitati [ciocanele ]14,58 e considerat maximul zilei de munca.

Daca stai 15 minute pe alte activitati [ciocanele] ,apoi conduci 30 minute si ulterior incihizi ziua de munca poti reincepe o alta zi de munca dupa un repaus zilnic de minim 11 ore sau dupa un repaus zilnic redus de minim 9 ore.Daca ai 10,59 ore repaus se considera redus

Repausuri saptaminale poti sa faci cite vrei intr-o saptamina de munca,nu doar unul.... dar daca nu l-ai luat inainte de a termina  6 perioade de 24 ore vei fi  taxat

Sfat,daca vrei sa profesezi in meseria asta,si sa duci banii acasa nu sa ii dai pe amenzi pune-te pe invatat,nu e mult.Rasfoieste forumul si gasesti cam tot ce vrei.Foloseste casuta ''cautare'' pentru a gasi rapid informatiile dorite.Tachograful e un simplu contorizator al timpilor,tu trebui sa il minuiesti,nu el pe tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.