Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

CQC -ul din Italia se obtine si in romania


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

8)salut colegi,am o mica problema ,un prieten zice ca fara CQC nu te poti angaja pe Italia,altul zice ca acest document CQC se poate obtine si in Romania, ;Dpana la urma cer ajutor si rog cine stie sa ma ajute cu ceva informatii.Drumuri bune! 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • EX Staff

Fara CQC nu se poate profesa in Italia,este interzis prin lege,insa este valabil CPI din Romania.

Pentru obtinerea CQC se cere rezidenta italiana,deci implicit restul de documente,carte de identitate,nulla osta contract de munca,etc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salut.sa stii ca acest imputit de cqc depinde foarte mult de la provincie la provincie.oras la oras.un amic de al meu s-a dus la reggio emilia si i-a facut cqc pe loc cu permisul romanesc si i-a trecut si seria de pe permisul romanesc.TOATE bune si frumoase l-au oprit si organele.....si e ok pana la un transport in adr.la care se zice ca nu mai e valabil si atunci problema.Trebuie dus la motorizzazione si facut traduceremai pe cuvintele lor riconoscimento del patentino cqc si multe si multe hartogarii.asta e valabil ptr cei cu rezidenta in italia si care vor sa munceasca la o firma in italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu m-am dus la motorizzazione cu permisul romanesc, le-am spus ca imi trebuie CQC s-au uitat la permis ca vitelul la poarta noua si dupa aceea m-au trimis la un birou sa vorbesc cu un sef de acolo, eu nu lucram in timpul ala, ma intrebat daca lucrez i-am spus ca nu, dar pe unde am fost mi-au spus ca am nevoie de CQC sa ma poata angaja, sa uitat pe lege si mi-a scris pe o hartie ca se poate elibera CQC dar sa fac traducerea  permisului la ambasada. Si asa am permis romanesc si CQC italian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

cqc asta nu e un fel de cpc romanesc??? eu am cpc dar pe format din plastic(card). ce inseamna acest cqc, e cumva prescurtarea de la "corso qualificazione continua"??? daca e asa, si cpc inseamna curs de pregatire continua, deci ar trebui sa fie valabil, mai ales astea noi, in format european(card)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

apropo, in noiembrie am dat examen pentru adr cisterne si la ifptr arad erau vreo 7-8 cu permise de italia si spania care dadeau pentru cpc marfa pe motiv ca in italia costa vreo 1500€ iar aici vreo 4-5 milioane, nici nu stiu.si ziceau ca e valabil si acolo. poate ma ajuta un coleg sa inteleg cum arata acest cqc al lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

mda...l-am gasit cu un search pe "gogu" si seamana foarte mult cu noul format al atestatelor noastre. nu inteleg de ce nu ar fi valabil la angajare la firma din italia. daca e valabil permisul, ar trebui sa fie si asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La Multi Ani!

CQC-ul sau pe romaneste :Certificat de Pregatire Profesionala a Conducatorului Auto,obtinut in Romania este valabil si in Italia.Va spun din experienta ,deoarece sunt angajat in italia cu acte romanesti.Acest certificat este recunoscut in toata Europa,doar ca unele tari cer si rezidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

eu am rezidenta in italia din 2007si anul trecut am facut c+e in romania dar nu si cqc,as putea sa ma intorc in romania sa-l fac,intrebarea mea este pot dupa aia sa lucrez aici in italia cu actele facute in romania?Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • Members

eu am rezidenta in italia din 2007si anul trecut am facut c+e in romania dar nu si cqc,as putea sa ma intorc in romania sa-l fac,intrebarea mea este pot dupa aia sa lucrez aici in italia cu actele facute in romania?Multumesc anticipat

 

            Eu stiu ca da , mai ales acum ca romanii au acces liber la ....munca in Italia . Nu cred ca acest acces este conditionat in vre-un fel de ...actele soferului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.