Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Intrebare/incepator


Postări Recomandate

  • Members

Salutare, am si eu cateva intrebari  despre care nu am fost chiar lamurit. Am luat de scurt timp cat C si in curand trebuie sa ma duc sa sustin examenul teoretic pentru cat CE, dupa care cel practic. 

Pana la asta, am inteles ca as putea sa ma duc sa ma inscris la cursurile pentru atestat marfa CPI? In ce consta acest curs, trebuie sa ma prezint la ore teoretice / practice? Iar examenul am inteles ca este unul teoretic si unul practic? Ce se face la aceste examene? Cartela tahografica o scot dupa ce detin si cat CE pe permis sau o pot scoate de acum?

Va multumesc frumos pentru raspunsuri si timpul acordat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut!  Eu chiar azi am încheiat cu examenul practic (CPI). 

Cred că cel mai bine este să iei și CE, apoi să te înscrii pentru atestat. 

Cum funcționează?

-Te înscrii la un centru de pregătire profesională din domeniul transportului rutier. Îți spune pe loc în ce zi dai examenul teoretic. Depinde de județ. Ele se dau sâmbăta de regulă.

-Mergi la cursuri (nu este obligatoriu, dar mai bine te duci. Înveți multe).

-Te prezinți în ziua X la proba teoretica:.

Intri într-o sală, te pui la un PC și îți scrii codul oferit de cei de la ARR atunci. Dacă ești ADMIS, te duci în altă sală unde se susține proba scrisă. Acolo, un alt reprezentant ARR, îți oferă o foaie sau două de examen (de genul celei de la bacalaureat) și două foi cu 20 de studii de caz. Acolo trebuie să scrii cu pixul, cu cuvintele tale. Pe el îl interesează să vadă că tu ai habar cât de cât și cunoști legea. 

Luni intri pe site-ul ARR și verifici rezultatul pentru studiile de caz. Dacă ești admis, anunți și la centrul unde te-ai înscris, iar ei te vor anunța la final de săptămâna ziua în care dai examenul practic. Până la examen, o să faci și câteva ore practice pe camion: (o să te învețe să scrii diagramă și să folosești retarderul, frâna de motor) 

Apoi te prezinți la examenul practic, te urci în camion, îți dă inspectorul să completezi diagrama. ATENȚIE: ARE CÂTE O DIAGRAMĂ STAMPILATA DE LA BUCUREȘTI PENTRU FIECARE ELEV. Dacă ai greșit-o, ești picat. Nu te poate ajuta în acest caz. Dacă ai scris corect, el o verifica, ți-o da sa o bagi în tahograf și pleci la drum minim 45 minute. Să încerci să mergi cu viteza maximă (adică 90km/h) acolo unde este permis. Pe el asta îl interesează, să vadă că tu stăpânești camionul și la viteze mari. 

Proba practică se dă pe drumuri naționale/europene. Deci nu în oraș. 

Îți spune pe loc dacă ești admis sau nu. 

Mult succes!! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 07.02.2023 la 20:27, Abbbd a spus:

Salut!  Eu chiar azi am încheiat cu examenul practic (CPI). 

Cred că cel mai bine este să iei și CE, apoi să te înscrii pentru atestat. 

Cum funcționează?

-Te înscrii la un centru de pregătire profesională din domeniul transportului rutier. Îți spune pe loc în ce zi dai examenul teoretic. Depinde de județ. Ele se dau sâmbăta de regulă.

-Mergi la cursuri (nu este obligatoriu, dar mai bine te duci. Înveți multe).

-Te prezinți în ziua X la proba teoretica:.

Intri într-o sală, te pui la un PC și îți scrii codul oferit de cei de la ARR atunci. Dacă ești ADMIS, te duci în altă sală unde se susține proba scrisă. Acolo, un alt reprezentant ARR, îți oferă o foaie sau două de examen (de genul celei de la bacalaureat) și două foi cu 20 de studii de caz. Acolo trebuie să scrii cu pixul, cu cuvintele tale. Pe el îl interesează să vadă că tu ai habar cât de cât și cunoști legea. 

Luni intri pe site-ul ARR și verifici rezultatul pentru studiile de caz. Dacă ești admis, anunți și la centrul unde te-ai înscris, iar ei te vor anunța la final de săptămâna ziua în care dai examenul practic. Până la examen, o să faci și câteva ore practice pe camion: (o să te învețe să scrii diagramă și să folosești retarderul, frâna de motor) 

Apoi te prezinți la examenul practic, te urci în camion, îți dă inspectorul să completezi diagrama. ATENȚIE: ARE CÂTE O DIAGRAMĂ STAMPILATA DE LA BUCUREȘTI PENTRU FIECARE ELEV. Dacă ai greșit-o, ești picat. Nu te poate ajuta în acest caz. Dacă ai scris corect, el o verifica, ți-o da sa o bagi în tahograf și pleci la drum minim 45 minute. Să încerci să mergi cu viteza maximă (adică 90km/h) acolo unde este permis. Pe el asta îl interesează, să vadă că tu stăpânești camionul și la viteze mari. 

Proba practică se dă pe drumuri naționale/europene. Deci nu în oraș. 

Îți spune pe loc dacă ești admis sau nu. 

Mult succes!! 

 

Multumesc tare mult pentru raspunsuri! Deci la atestatul CPI te invata despre diagrame, timpi de condus si alte lucruri. Aici nu eram sigur! Multumesc inca odata, drumuri bune si multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Moderators

CPI inseamna cursul de  calificare pregatire profesionala, I initiala [cpi],pentru cei care vin in meserie,apoi ai cpc adica cursul de pregatire profesionala continua,dupa primii 5 ani..Tu intrebai si daca sa te prezinti la cursuri...sfatul meu...prezinta-te ca altfel nu inveti nimic..O sa incepi pe urma sa intrebi ca habar nu ai de nimic,asa acolo inveti ceva..nu stii ...intrebi...si intrebi..sa fii lamurit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.