Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Lazar Company


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

Tatal meu a lucrat la ei pe un axor,da intradevar fac si iran dar si maroc tot cu piese dacia :).

Soferii sunt platiti destul de prost. :|

In cursele de iran sau maroc in majoritatea curselor se pleaca in convoy de minim 3-4 camioane :) depinde de comenzi :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Poate pe uni dintre noi ii /ii unge la inima/ cum are parcata flota de camioane cei de la Lazar. Totusi daca aveti posibilitatea sa puteti citi /cei 300 de bogati ai Romaniei/ din 2008 si ati vedea ce declara Lazar despre soferi lui angajati cred ca vi s-ar zburli si parul pe ceafa. in opinia lui toti soferi il fura, sunt niste analfabeti pe care el in marinimia lui le ofera niste salarii imense pentru Rom 700euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salutcolegii.sunt nou pe site!

m-ar interesa daca stie vreun coleg cum se mai plateste la -LAZAR- si care mai e treaba la firma asta,conditii la angajare?cu sau fara experienta?au si ei scoala ca DUMA?

Multumesc,astept raspuns!..........Drumuri bune va urez!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe tara salariul este de 720 lei(impozabili) si 15 bani/km.Km efectuati sunt platiti,daca ai depasire mare de km,se opreste diferenta.Spun mare..,ca am avaut de 2 ori depasire de km si nu mi-au oprit nimic sau poate nu am bagat de seama.

Programul.Sau mai schimbat treburile pe acolo,acum se merge la program,daca vrei neaparat,daca nu vrei la program,se gasesc solutii.Solutiile le stiti cu totii.

Cat se castiga lunar?Greu de spus.

Teroretic in jur de 2000 lei,presupunand ca ai un dispecer ok si iti da curse bune.Sa zicem ca ai o luna plina si faci 10 000 de km=1500 de lei + salariul 540=2040.Repet,asta intr-o luna buna.Am vazut colegi care au trecut si de suma asta,dar stim cu totii ca a tras ca disperatii.Am vazut si colegi care nu au sarit de 1500 ron.

Practic,nimic,se intarzie foarte mult cu salariul.Acum nu mai stiu cat de greu scoti banii de la el.Depinde de la luna la luna.Intarzieri de aproximativ 2 luni,mai mult sau mai putin.Cazuri exceptionale,plata la timp.

Alte informatii:

Consumul pe tara este de 25 cu 0.4/t.Ce depasesti,platesti .

Se mai opreste banii pentru daune la capul tractor sau semiremorca.Aici este mai complexa situatia,depinde de asigurarea CASCO(daca exista),de bunavointa lor,de cat de frumosi ai ochii,etc..

Pe extern :

Salariu de 720 ron+9euro/100 de km parcursi.Se da o parte din bani la plecarea in cursa.

Consumul:24 cu 0.4/t

Atata pe tara cat si pe extern salariul si banii pe km pot creste cu vechimea in firma.

Se opreste lunar din salariu o suma pentru garantie.500 euro pe tara si 2000 pe extern.

Alte informatii despre firma,flota si altele,gasiti pe site-ul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Salutcolegii.sunt nou pe site!

m-ar interesa daca stie vreun coleg cum se mai plateste la -LAZAR- si care mai e treaba la firma asta,conditii la angajare?cu sau fara experienta?au si ei scoala ca DUMA?

Multumesc,astept raspuns!..........Drumuri bune va urez!!!

Vad ca sunt deschise 2 topicuri cu acelasi subiect.Intradevar,acesta este este mai vechi.

Citeste aici: http://www.soferii.ro/Forum/http://forum.soferii.ro//viewtopic.php?t=6

Complectare. Trebuie sa mai fi lucrat in alta parte pe un post similar,chiar daca nu poti face dovada negru pe alb.Daca treci in CV ca ai mai lucrat la nenea X fara carte de munca,cateva luni..,e ok,te va chema la interviu.Se da o proba practica:parcare cu spatele din lateral,traseu si orientare la harta.Daca rezultatele sunt bune,poti fi angajat ca incepator si vei face pregatire profesionala(nu scoala),care consta in parcari si traseu,dupa ce se va termina pregatirea,te vor trimite in cursa cu alt sofer,iar cand cred ei ca te descurci,vei fi chemat sa-ti dea masina.

Cu experienta zero au angajat anul trecut prin Noiembrie pentru descarcat vagoane la Dacia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii..

am lucrat 2 luni la lazar dupa care mi-am dat demisia...Am aproape 2 luni de cand nu mai lucrez, si nici pana acum nu mi`am primit banii  sa nu mai zic ca din banii aia multi pe care ii am de luat 200 si cv de lei imi opresc pentru motorina..etc..nu va sfatuiesc sa va duceti la ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sooky,ai fost angajat pentru vagoane sau pentru intern?Pentru motorina te-a pus sa semnezi ceva sau pur si simplu iti opreste banii de la ei putere.

App. Nici eu nu am luat banii pe km,pe motiv ca nu are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

mi-a zis benone ca o sa fac o cursa 2 in dublaj pe tara si dupaia ma da pe extern, daca imi spunea ca ma baga la vagoane sau pe tara din start le ziceam ca nu mai vin..dar acolo comanda dana care e sefa pe intern..numai hoti.Luna asta am primit si eu banii pe decembrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

colegilor>firmele care dau bani la timp, nu forteaza soferii sa sara programul ,cu alte cuvinte isi respecta soferii,nu au nici surprize la consumuri si majoritatea care se apropie de asazisa seriozitate au si sisteme gps pe rezervoare si satelitare pe masina si soferul daca e multumit nu isi baga mana la motorina spunea un coleg,ca uraste colegii care vand motorina,dar sa-l vad pe el prin spania,anglia....etc.fara un ban in buzunar,cu frigideru gol si patronul zice la telefon ca nu i-o intrat banii.....,la magazin iti dau peste degete,.....sa vorbeasca le este usor,care poate nici nu stiu ce-i ala TIR.,CMR,CEMT,T1,sau cel putin un tahograf.....,bafta colegii,drumuri bune si nu uitati ca patron corect nu este......,asa ca decat sa planga mama mai bine ........ma-sa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Domnule Szaga avem ceva rectificari pentru doritori si sa spun eu adevarul cum sta:

Pe tara salariul este de 804 lei (impozabili) din care in mana ramai cu 600 de lei si 15 bani/km. Ce consumi motorina peste platesti. Iti da un consum de 24 cu 0.4 pe tona. Aici e posibil sa fie cum zice szaga 25 cu 0.4, nu stiu eu prea exact caci eu am fost la extern. La fel ...se merge la program...daca vrei sa mergi a mai zis-o si szaga.

Pe extern salariul este la fel...de 804 lei (impozabili) din care in mana ramai cu 600 de lei si 9 euro la 100 de km. Km pe extern se platesc de la Nadlac unde te duci si retur...dar in mare iti da ei la curse ...de exemplu la Franta iti da 280 de euro...la Iran 400 si stai vreo 3 saptamani in cursa asta. Cum ajungi la ei incepi sa fi dezamagit ...

ATENTIE: Cititi contractul inainte sa-l semnati. Va baga diverse clauze in contract. Iti retine din salariu lunar 150-180 de euro pe luna pana se ajunga la suma de 2000 de euro garantie (care gurile rele...spun ca nu ti-o mai vezi la plecare - gurile bune inca nu le-am auzit) :)). Eu am lucrat inainte pe comunitatea europeana deci am ceva experienta cat sa-mi dea masina. Ei au considerat ca nu am suficienta experienta si au ales sa ma trimita 3-4 curse pe international in doi soferi. In contract exista o clauza cum ca daca te instruiesc ei NU AI VOIE SA PLECI PE O PERIOADA DE 5 ANI DE LA EI, SI DACA O FACI TREBUIE SA LE PLATESTI 750 DE EURO DAUNE Curse prea multe nu prea bagi, daca te-a prins intr-o cursa de Iran sau Maroc...iti da prafu de pe toba....400 sau 550 de euro sau cat naiba se da...si din aia trebuie sa traiesti 3 saptamani. In Iran oricat ar fi de cald nu ai voie sa bei alcool, si esti obligat sa porti pantaloni lungi. Din acesti bani mai platesti si ceva autostrazi prin Maroc si in Turcia autostrada si podul Bosfor.

Partile bune sunt: dupa ce semnezi contractul ...semnezi un contract pe perioada determinata 65 de zile si dupa aceea iti da sa semnezi anexa si intra in vigoare toate clauzele naspa! Am mai spus...ai depasiri la motorina platesti. La ei banii se dau cu intarziere si toti soferii se plang de gaura la motorina. Prea putini i-am auzit care sa nu aiba gaura la motorina.

Alta parte buna e ca dupa ce ai semnat contractul oficial esti angajatul lor si ai o masa calda si doua cafele gratuite pe zi, dar nu stiu cat va incalzeste pe voi asta. Pentru cei care sunteti de departe aveti un dormitor cu 6 paturi in care puteti ramane acolo in caz ca nu aveti timp sa treceti pe acasa...este dush, este toaleta langa camera soferilor...si mai este inca un dormitor intr-un alt corp de cladire. Acolo n-am fost niciodata. Sa nu va speriati cand intrati pe holul spre biroul personal si camera soferilor si sefi caci acolo sunt "condamnate mai multe persoane la afis" cu infractiunile facute si pedepsele primite.

Pentru cei care inca vor sa mearga la International Lazar Company: Mult noroc si sa-mi zice-ti daca am spun vreun neadevar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • Members

da alex 25 asa este nu ai spus nici o minciuna ci din contra mai sunt bile negre de adaugat. sfatul meu pt. toti ca macar sunt tentati sa incerce la ei este : nu o faceti ca o sa regretati amarnic am luat leapsa pe pielea mea nu doresc nici la dusmani mei sa ia asa leapsa cine vrea mai multe detali sa ma caute pe PM sau pe id de mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Colegii ,ceva noutati despre Lazar Company,mai are cineva?M-au sunat sa ma duc la interviu (in sfarsit,ma suna si pe mine careva sa ma duc la interviu)in Pitesti si dupa ce am citit pe aci pe forum,din fericirea ce era pe mine ,am o moaca trista de mama-mama.Ce sa fac sa ma duc sau nu ?E valabil si acum ce era pe aci scris ori s-a mai schimbat cate ceva pe la ei?Astept colegi raspunsul vostru,va rog sa stiu daca se merita sa cheltuiesc banii pana acolo sau nu!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Romanule Strain, am vaz la profil ca esti din Ploiesti.....Deci afla de la mine ca io cand eram fara experienta m-am dus din Deva pe banii mei la ocazie la Lazar, si tu din Ploiesti faci figuri si fete triste. Nu ma intelege gresit, n-am nimic cu tine, doar ca iti vad comenturile in fiecare zi la diferite subiecte...te si inteleg ca si io am fost in situatia ta....nu e cazu sa disperi, oricum nu rezolvi nimic daca iti pierzi  speranta, dar eu vreau sa te intreb: Tu cam ce loc de munca vrei sa obtii ca incepator??? Io zic ca o sansa mai buna decat asta nu o sa ai in urmatoarele luni.....Deci, daca te-au sunat io zic sa pleci cu primul tren, te duci cu CV-ul in mana, oricum la urma urmei ce ai de pierdut???? Ce ai de pierdut? Te duci, te prezinti, la eterna intrebare (experienta) spui ca nu ai deocamdata dar esti dispus la orice sacrificiu si orice fel de curse pt ca ai acasa un copil care asteapta sa vina Mos Craciun. Ii spui in fata cu tupeu si fara rusine, ca cu rusinea mori de foame. Deci nu ma intelege gresit, vreau sa te ajut, sa te incurajez, dar din cate vad nu esti destul de sigur pe tine....fratioare, nimeni nu a fost cand erau in situatia ta, dar nu risti-nu castigi, si la urma urmei de ce nu gandesti logic? Ce ai de pierdut? Eu sunt de acord ca nu sunt cele mai bune conditii din Europa la Lazar, dar e un inceput, castigi niste bani, mai putin la inceput e adevarat, patronii te vad incepator si vor sa te fure la bani, dar va veni si vremea cand ii vei fura tu pe ei, deci nu te speria. Asa ca parerea mea drumuri line spre Pitesti, tupeu maxim, si bfta la angajare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule Hunedorean poate omu nu poate ajunge la Lazar?nu are bani de exemplu....si eu sunt in aceeasi situatie si m-am mai imprumutat si nu a garantat nimeni angajarea si am ramas cu datorii aiurea....patronii astia nu sunt oameni care te cheama de la distante mari doar pentru un interviu fara sa dai nici proba.Eu chiar asa am patit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu de la Pogoanele, tu crezi ca io atunci cand am mers la Pitesti m-au angajat ?? Nici poveste....dar incercarea moarte n-are asta vroiam sa subliniez dar ai inteles tu gresit. Daca asteptati sa vina patronii sa va puna oferte de munca in cutiuta postala n-aveti de cat....Eu incercam sa ii explic colegului ca alta sansa nu va avea, tu ce sfat i-ai da colegului sa faca? Eu macar am incercat sa ii dau un sfat, o incurajare! Hai sa fim seriosi cat te poate costa un drum de la Ploiesti de unde e el pana la Pitesti?? Faci 2-3 sandwich-uri, o sticla de suc sau apa, un pachet de tigari si o diagrama pt ocazie....totul e sa vrei cu adevarat, eu am vrut si am reusit pana la urma si numai eu stiu prin ce am trecut, cu rabdare si tutun, le treci pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai colegu DucuHD, eu as vrea sa ma las de tigari(ca o gluma)!Stiu ca imi dai un sfat bun ,si mai stiu ca si eu sunt cusurgiu rau de tot.!!Da ai dreptate dar uite care e treaba:nu prea mai am finante.Nu stiu daca ma crezi dar nu am cu ce ma duce pana in pitesti si sa ma duc sa mi zica ca nu sunt apt sa conduc tirul,nu crezi ca ma zgarii pe fata de nervi ca ma cheltuit bani degeaba?Trenul ma costa 46 de lei ca m-am uitat si la CFR in speranta ca e mai ieftin,Dar daca plec acolo raman ca nu mai am bani sa ma intorc.

Da iti dau dreptate ca pana nu te risti ,nu castigi,DAR (e scris cu litere mari ca e mare rau dar-u asta),din cate am citit pe aci pe forum despre ei se pare ca in afara de experienta nu prea o sa am castig,nu zic sa ma imbogatesc dar macar acolo de o zeama lunga .Am vazut ca scriau colegi ca au stat si cate 2 luni pana au luat bani .Si ar mai fi o problema actele ptr angajare ,mai costa si alea niste bani .Ca am intrebat-o`pe tanti aceea cu care am vb daca sunt valabile cele de la scoala de soferi(fisa medicala si testul psiho,cazieru si alea ce mai sunt),si mi-a zis ca nu.Deci inca vreo200 sau 300 de lei cheltuiala acaum de craciun si nu am de unde sai mai scot.Deja sunt imprumutat vreo cateva  de lei pana acum in total si am zis ca i dau pana la sf anului ,sa vad de unde.....

Poate am noroc sa mai gasesc pe cineva de prin zona asta sa ma duc cu el si ma socotesc eu cu el la prima leafa(dar daca nu ma accepta astia,de unde ii dau bani omului).

OOOFFFF!Grea e viata.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu de la Pogoanele, tu crezi ca io atunci cand am mers la Pitesti m-au angajat ?? Nici poveste....dar incercarea moarte n-are asta vroiam sa subliniez dar ai inteles tu gresit. Daca asteptati sa vina patronii sa va puna oferte de munca in cutiuta postala n-aveti de cat....Eu incercam sa ii explic colegului ca alta sansa nu va avea, tu ce sfat i-ai da colegului sa faca? Eu macar am incercat sa ii dau un sfat, o incurajare! Hai sa fim seriosi cat te poate costa un drum de la Ploiesti de unde e el pana la Pitesti?? Faci 2-3 sandwich-uri, o sticla de suc sau apa, un pachet de tigari si o diagrama pt ocazie....totul e sa vrei cu adevarat, eu am vrut si am reusit pana la urma si numai eu stiu prin ce am trecut, cu rabdare si tutun, le treci pe toate.

[/quot

Colegul Ducu Hd ai foarte mare dreptate si te apreciez ,e foarte usor sa comentezi din fata calculatorului,sa te plingi de situatia ta dar in acelasi timp sa te complaci in ea.Uni colegi cred ca asteapta sa vina un reprezentant din partea firmei sa ii ia cu taxiul de acasa si daca se poate sa le plateasca si o masa la restaurant.Daca vrei cu adevarat poti dar trebuie putin sacrificiu(nu ai bani,i-a imprumut).Colegule eu am plecat o luna de zile pe Europa fara a fi platit cu un amic de al meu,pe cheltuiala mea numai din dorinta de a invata .Si uite poate am avut noroc patronul de la aceea firma a apreciat acest lucru si asa am ajuns si eu sofer.Sper ca nu am jignit pe nimeni cu acest post si in special pe colegul nostru de la Ploiesti care stie cine sunt pentru ca si eu am incercat sa il incurajez si sa il motivez.Bafta colegu de la Ploiesti sper sa obti ce iti doresti si sa ne ti la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.