Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Orarul soferului


Postări Recomandate

  • Members

Nu stiu de ce iti mai raspund...

Cine te obliga sa conduci 56 ore intr-o saptamana???Exista doar limita maxima nu si minima.Se poate respecta si codul muncii,unde e problema???

Usor pe drac...ai auzit de grupaje??Sunt zile in care poti face si 6 adrese intr-o zi sunt zile in care ajungi involuntar cu 3 ore mai tarziu la prima ,ii prinzi si inainte de pauza de masa si s-a dus dracului toata teoria ta.Ai ajuns prin Koln,Londra,Paris  ?Orice ar fi la curse scurte randametul echipajelor este foarte redus pentru ca firmele la care o sa ai livrari sau incarcari au un profram de lucru mult mai scurt.

OMG !!  Prelungirea turelor altor angajati nu inseamna ca le incalci lor tocmai ce sustii tu ca nu e bun,adica programul flexibil??Sa te astepte ei pana se termina ambuteiajul si sa ajunga 3 masini odata pe sfarsit de program...Spune-i asta neamtului care nu te descarca complet daca i s-a terminat tura.COOL!!!

La cum te prezinti mi-e greu sa cred ca ai condus camion...poate ai avut colegi in tursim cand plecai in concediu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

1. Nu stiu de ce iti mai raspund...

2. Cine te obliga sa conduci 56 ore intr-o saptamana???

3. Se poate respecta si codul muncii,unde e problema???

4. Usor pe drac...ai auzit de grupaje?? Sunt zile in care poti face si 6 adrese intr-o zi sunt zile in care ajungi involuntar cu 3 ore mai tarziu la prima ,ii prinzi si inainte de pauza de masa si s-a dus dracului toata teoria ta.

5. Ai ajuns prin Koln,Londra,Paris  ?

6. Orice ar fi la curse scurte randametul echipajelor este foarte redus pentru ca firmele la care o sa ai livrari sau incarcari au un profram de lucru mult mai scurt.

7. Prelungirea turelor altor angajati nu inseamna ca le incalci lor tocmai ce sustii tu ca nu e bun,adica programul flexibil??

8. Sa te astepte ei pana se termina ambuteiajul si sa ajunga 3 masini odata pe sfarsit de program...

9. Spune-i asta neamtului care nu te descarca complet daca i s-a terminat tura.

10. La cum te prezinti mi-e greu sa cred ca ai condus camion...poate ai avut colegi in tursim cand plecai in concediu

1. Nu te obliga nimeni. E o discutie libera. :)

2. Nu trebuie sa oblige ci sa permita. Tot n-ai inteles punctul meu de vedere? :)

3. Din perspectiva duratei normale, nu. Este de 8x5 in 7 zile.

4. Nu mai vinde castraveti la gradinari. :) Daca ai 6 adrese ai sa faci 4 sau 5. Daca ai intarziat 3 ore, indiferent de varianta de program, e o problema. Iar necazul cu pauza clientilor se rezolva daca ei stiu care-i programul tau si tu-i anunti in prealabil cam pe unde esti pe traseu. Eu asa faceam si oamenii se organizau astfel incat sa fie ok.

5. Nu mai divaga aiurea-n pom cu chestiuni irelevante, cat timp indiferent ce raspuns ai primi, nu le poti verifica. Asta apropo de IQ. ;)

6. Of, conduci precum scrii? Nu tu virgule, spatii, litere aiurea...in fine. Obiectia ta se loveste de aceeasi problema si in actualul program. Al meu nu are pretentia ca rezolva problema pe care n-o rezolva nici cel actual. 

7. Prelungirea am dat-o ca facultativa. Unii de acolo pot incepe programul in ziua livrarii cu 2-3 ore mai tarziu decat ceilalti, astfel incat sa se "pupe" cu transportul. 

8. Pai si actualul program face sa dispara ambuteiajul si sa ajunga masinile succesiv? ;D Chiar nu-ti dai seama ca aceleasi obiectii sunt valabile si in cazul programului actual? Din nou, asta apropo de IQ.

9. Pai vezi. Ai vocatia slugii. Adica tu sa asculti de neamt, iar el de tine, nu? El presteaza o activitate orientat catre el, iar tu prestezi o activitate tot orientat catre el? Interesul tau unde este? 

10. N-o mai da aiurea in off topic infantil. Daca vrei sa ma musti de dos ai PM-ul meu la dispozitie. Vrei sa-ti raspund pe masura aici? Nu ti-ar placea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

gongy a scris :

unde scrie mai colegule ca un progran are 24 de ore?      NICIUND

hai sa  o lum logic cu inceputu conform regulamentului 561

articolu 4 litera (i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de

duminică;   

articolu 8 punctul (2) Pe parcursul fiecărei perioade de douăzeci şi patru de ore de după perioada de repaus

zilnic sau săptămânal, conducătorul trebuie să efectueze o nouă perioadă de repaus zilnic

O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru

de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă

logic ar fi ca intro saptamana ( cum zice acolo cuprinsa intre 00 a zilei de luni si ora 24 a zilei de duminica ) si cum se incepe la 00 , perioadele de 24 ore ar fi de la oo luni la oo marti si asa mai departe .. se faca o pauza de odihna saptamanala de 45 ore in acea saptamana ,( si iara logic ar fii pe sfarsitu ,, saptamanii ,, ) ar fii ca la ora  3 sambata  trebuiesc incetate toate activitatile ( de la 03 sambata pana la ora 24 duminica sunt 45 ore ) sau la ora 24 sambata in cazul pauzei de odihna reduse .......... legal dar nu practic ..........

practic o facem cum ne vine mai bine

multi isi incep activitatea lunea de dimineata in jurul orei 7 ,:

.......daca ar trebuii tinut cont de arcul celor 24 ore , incepand cu 00 ......am avea 7 ore de pauza , si diponibilitatea de a efectua activitatile zilnice pana la ora 13 ......ultimile 11 ore pana la 00 trebuiesc rezervate odihnei zilnice ( sau pana la ora 15 - ultimile 9 ore trebuiesc rezervate odihnei zilnice ) lucru care nu ar fii rentabil pentru nimenea ........

.......daca se tine cont de arcul celor 24 ore incepand cu ora 7 .....am avea disponibilitate de a ne efectua activitatile pana la ora 20  in cazul pauzei de odihna de 11 ore sau pana la ora 22 in cazul odinhnei de 9 ore ..

in cazul curselor lungi ...si conducere continua .....am avea ora 7 plus 9 ore de condus si una de pauza ( o rotunjesc ca sa dea calculele mai usor ) ora 17 .......deci ne-am efectuat cele 9 ore de condus si nu mai putem continua ( aici dau numai exemplu pentru conducerea de 9 ore ) si pana  la ora 7 se sta pe pauza ....lucru normal dupa parera mea

in cazul unei curse mici sau ceva local / interurban / provincioal etc ...

se incepe la ora 7 si ai timp de ati desfasura toate activitatile pana la ora 20 ...respectiv 22....chiar daca in cazul acesta se astepta mai mult sau se conduce pe durate mai mici de timp ...cu timpi de ,, alte activitati mai,, mari

cineva scria pe forum , si sustin , ca timpi petrecuti in rampa la incarcat si descarcat se considera alte activitati si am simtit pe pielea mea in zona de carga aerea din aeroportul din barajas madrid , cand am fost controlat la activitatile pe ziua acea de guardia civil ,

faceam incarcari si descarcari pentru dsv cu timpi mici de stat , deci nu avea rost sa o consider ca pauza ....poate 10  minute cat bagam sa iau un palet ,doi , dupa care imi continuam lucru .....asa nu ma incurcam in calcule , tacho imi arata activiatea de condus continua .....si la jumatea zilei luam pauza de odihna activa .... se incepea la ora 6 si deobicei pana la ora 13 nici nu adunam 3 ore de condus .....

langa mine un conational cu un frig de almeria , descarca si vroia sa profite de timpul de descarcare pentru asi efectua pauza , la care politia lau amendat cu 190 euro pentru ,, nerspectarea semnificatiei ,, activitati de pauza,,

consider ca ar terbuii respectata atat  de firma cat si de soferi macar perioada de 24 ore, cu timpi de condus/ alte activitati in perioade de 13-15 ore de disponibilitate

asa firmele ar fi obligate sa isi respecte soferii , si ca sa se indeplineasca cerintele legate de transport ar fii obligati sa contateze mai multe camione si soferi .....  parerea mea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

daca voi nu stiti cum sta treaba eu care am permisu de 3 luni va da-ti seama ,n-am inteles niciodata timpii astia si nici acu,nu stiu ce o sa fac cand o sa ma angajez

Retine maximele si minimele de program permise de lege, cauta sa nu le incalci si e suficient. Fac un rezumat mai jos.

- conducere zilnica totala: maxim 9 ore.

- conducere zilnica neintrerupta: maxim 4.5 ore.

- conducere saptamanala: maxim 56 ore.

- conducere in doua saptamani consecutive: maxim 90 ore.

- pauza de conducere: minim 45 min.

- repaus zilnic redus: minim 9 ore.

- repaus saptamanal redus: minim 24 ore.

Saptamana inseamna, cum e si firesc, de Luni ora 0 pana Duminica ora 24.

O poza cu detalii ai mai jos.

Untitled_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Retine maximele si minimele de program permise de lege, cauta sa nu le incalci si e suficient. Fac un rezumat mai jos.

- conducere zilnica totala: maxim 9 ore.

- conducere zilnica neintrerupta: maxim 4.5 ore.

- conducere saptamanala: maxim 56 ore.

- conducere in doua saptamani consecutive: maxim 90 ore.

- pauza de conducere: minim 45 min.

- repaus zilnic redus: minim 9 ore.

- repaus saptamanal redus: minim 24 ore.

Saptamana inseamna, cum e si firesc, de Luni ora 0 pana Duminica ora 24.

O poza cu detalii ai mai jos.

Untitled_thumb.jpg

DECI daca incep un program de marti de luni se incepe socoteala nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

cum zicea colegu programul e unul flexibil si interpretabil ,trebuie tinut cont de  regulile de baza,  9 ore condus care poate fii prelungita la 10 ore de 2 ori pe saptamana , de 3 ori pe saptamana poti sa faci odihna numai 9 ore  ,iar saptamana e considerata de luni ora 00:00 pana duminica ora 24:00,nu de cand incepi tu ,de miercuri sau alta zi ,ii destul de clar,ex : daca ai plecat in cursa miercuri tu pana duminica ora 24 trebuie sa faci pauza saptamanala cum o fi ea redusa sau normala,si tot asa ,ce e asa complicat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

cum zicea colegu programul e unul flexibil si interpretabil ,trebuie tinut cont de  regulile de baza,  9 ore condus care poate fii prelungita la 10 ore de 2 ori pe saptamana , de 3 ori pe saptamana poti sa faci odihna numai 9 ore  ,iar saptamana e considerata de luni ora 00:00 pana duminica ora 24:00,nu de cand incepi tu ,de miercuri sau alta zi ,ii destul de clar,ex : daca ai plecat in cursa miercuri tu pana duminica ora 24 trebuie sa faci pauza saptamanala cum o fi ea  :oredusa sau normala,si tot asa ,ce e asa complicat ;)

esti sigur de ce spui aici  :o :o :o TOTAL FALS !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prin anii 70 bunicu asculta Europa Libera si stand cu el am auzit un comentariu propus de sindicatul soferilor din Franta despre programul de lucru....rezolvarea somajului,etc...cand a venit tata acasa i-am spus ca o sa-i reduca orele de lucru ....(lucra sofer 12cu 12)

Azi 2011 aceleasi probleme ,alti oameni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Prin anii 70 bunicu asculta Europa Libera si stand cu el am auzit un comentariu propus de sindicatul soferilor din Franta despre programul de lucru....rezolvarea somajului,etc...cand a venit tata acasa i-am spus ca o sa-i reduca orele de lucru ....(lucra sofer 12cu 12)

Azi 2011 aceleasi probleme ,alti oameni...

chiar foarte tare mey  ;D

ai curaj sa postezi aici o saptamana de munca a ta  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

D-le GONGY -discutii diverse

                  -programl de condus 1.ma poate amenda pt asta

                                                2.salut...sunt bulversat

Scuze,multumesc pt.intelegere.

                                     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

D-le GONGY -discutii diverse

                  -programl de condus 1.ma poate amenda pt asta

                                                2.salut...sunt bulversat

Scuze,multumesc pt.intelegere.

                                   

ok ,  se vede ca ai inteles tot ce trebuie de acolo  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Vreo cateva intrebari, va rog:

1. Sa presupunem ca ai o cursa care se intinde pe mai multe zile. Pe zi faci cele 9 ore de condus cu pauzele aferente, etc, si pe urma opresti pentru odihna, cele 11 ore (sau 9).

Ce faci cu cardul, il lasi in tahograf setat pe odihna (sau disponibilitate ?) sau il scoti, urmand ca la plecare sa il introduci din nou ?

2. Trebuie sa-ti pastrezi printuri zilnice cu activiatea sau nu e nevoie ?

3. Regulamentul zice ca max doua zile pe saptamana poti prelungi perioada de condus cu 1 ora. Ora aceasta nu este semnalizata ca avertisment de depasire timp de condus de catre tahograf si semnalizata ca atare pe raportul de activitate / evenimente ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1.cardul il lasi in taograf pe odihna

2.Nu e nevoie.Activitatea ramane inregistrata in memoria cardului si a tahografului 1 an

3.Taho avertizeaza doar dupa 4:15 conduse,daca faci pauze de min 45 min poti conduce si 11 ore,nu te va avertiza

Raportul de activitate afiseaza doar activitatile,nu face si controlul activitatii.Pentru asta se folosesc softuri specializate.La evenimente sunt trecute overspeedurile,interuperea alimentarii,condusul fara card etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegii.e ceva  timp decind nu am mai intrat pe aici.in legatura cu subiectul programului de lucru al soferilor eu atita spun la toata lumea:cit timp respecti maximele zilnice si saptaminale atit la condus cit si la odihna,nu mai conteaza ca ai plecat dupa 11 ore sau ca ai facut pauza doar 9,oricum legea e facuta in asa fel incit sa se poate interpreta,si sunt sigur ca multi dintre noi au patit diverse interpretari ale aceluiasi lucru in diverse tari ale ue :o . si referitor ca punerea la punct a unei legi care sa fie cit mai simpla si care sa nu lase loc la interpretari,asta e poveste de adormit copii

nu se doreste un sofer odihnit,decat intr-o mica masura,tinand cont ca amenzile pt incalcarile de program sunt un venitt destul de important la bugete. >:(  >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegii.e ceva  timp decind nu am mai intrat pe aici.in legatura cu subiectul programului de lucru al soferilor eu atita spun la toata lumea:cit timp respecti maximele zilnice si saptaminale atit la condus cit si la odihna,nu mai conteaza ca ai plecat dupa 11 ore sau ca ai facut pauza doar 9,oricum legea e facuta in asa fel incit sa se poate interpreta,si sunt sigur ca multi dintre noi au patit diverse interpretari ale aceluiasi lucru in diverse tari ale ue :o . si referitor ca punerea la punct a unei legi care sa fie cit mai simpla si care sa nu lase loc la interpretari,asta e poveste de adormit copii

nu se doreste un sofer odihnit,decat intr-o mica masura,tinand cont ca amenzile pt incalcarile de program sunt un venitt destul de important la bugete. >:(  >:(

Stai linistit si uita de toate legendele auzite prin parcari.Legea e simpla si nu te persecuta nimeni daca o respecti,ba chiar prin tarile civilizate cei mai multi sunt ingaduitori la mici abateri pe cand in Ro stiu doar sa astepte spaga.BAG-ul nu traieste din amenzile soferilor iar aceste sunt oricum considerabil mai mici decat cele de la noi.

Cine a avut parte de diverse interpretari este rugat sa ataseze procesele verbale impreuna cu diagramele sau bonurile respective!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

propun o bataie virtuala cu rapoarte si diagrame intre prietenul GONGY si Jan68  8)

eu sunt de acord, am postat o saptamana de lucru la topicul legal sau ilegal, acum sa-l vad si pe colegul nostru Jan68 ca face acelasi lucru !

ce zici roataru , are curaj ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Orarul soferului :

ora 7 ,00 desteptarea

ora 7 ,05 bei cafeaua si fumezi 2 tigari

0ra 7, 45 muzica

ora 8,45  sport

ora 9,45 desen

ora 10  pana la 11 pauza de 45 minute

ora 12 ,00 dirigentie

ora 13 ,00 lectii IT ( stai pe net)

o tii tot asa pana seara la ora 23 cand te culci ostenit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.