Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DONATTI TRANSPORTI


Postări Recomandate

  • Members

Buna dimineata.Imi poate spune si mie cineva care a auzit de firma asta?Eu am un Prieten din Iasi care e de vreo 3 ani la ei dar face pe local(Italia).Pe comunitate cica ofera undeva in jur de 2600 euro/luna.Nu cunosc modalitatea de compunere a salariului(fix+diurna sau alte variante).Daca ma poate ajutacineva cu o informatie promit ca nu raman dator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Salut! Este adevarat ca inca ofera banii astia, doar la cei vechi in firma deocamdata.De circa 2-3 luni, la cei proaspat angajati le ofera 1500 euro in primul an si pe urma daca mai adauga 200-300 euro, in functie de rezultatele pe care le obtii. La cei vechi se aude ca le reduce din bani de la 01 ianuarie, dar nu se stie cat? Probabil ca vrea sa plateasca ca si celelalte firme din Italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Am si eu o intrebare.In momentul in care pleaca cineva inafara la munca ,acolo i se spala creierul?Am vorbit cu amicul asta acum 2-3 saptamani cand a fost in tara si a promis ca se intereseaza la astia de un loc de munca pentru mine dar pana acum abia am reusit sa vorbesc odata la telefon cu el.(pana acum nu raspundea la telefon desi il sunam pe nr de Italia,adica pe banii mei).A zis ca nu s-a intalnt cu cel de la resurse umane.Nu mai inteleg nimic.Pacat ca unii uita de unde au plecat imediat ce au trecut granita(prin 2000 l-am bagat la firma din Iasi unde lucram eu).Cred ca pana la urma daca vreau sa plec si eu inafara la munca trebuie sa o fac cum pot eu si sa nu mai apelez la nimeni pentru ca sunt foarte putini cei care te ajuta(sau nu mai sunt deloc,avand in vedere ca in ultimele 40-50 de zile am sunat cam pe toata lumea pe care o stiam ca munceste in domeniu inafara) dar separe ca eu nu am noroc sa dau de vreun ,,OM".Asta e viata.

O zi buna tuturor si scuze daca v-am plictisit.

Drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@muhutz01

nu neaparat!

eu nu sunt in tara, si daca cineva m-ar ruga sa-i fac rost de munca aici nu as putea

in primul rand in cazul tau e vorba de Italia, unde sunt o gramada de romani, care, multi dintre ei nu au munca si poate au carnet de profesionist

iti dai seama ca ii este foarte greu prietenului tau sa iti gaseasca ceva cand tu esti in  Romania

daca spune patronul:

vino cu prietenul tau maine sa-l vad, si el spune:

pai..... stai putin ca el e in Romania, dureaza vreo cateva zile pana vine

stii ce spune patronul?

in cateva zile angajez 20, nu stau dupa prietenul tau, care, poate imi convine de el, poate nu imi convine.......

intelegi acum?

nu cred ca este neaparat o rea vointa din partea lui, ci pur si simplu nu te poate ajuta

nu zic, ca mai sunt si romani care nu stiu cum sa te pacaleasca mai tare, dar nu e bine sa-i bagam pe toti in aceeasi oala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stai putin sa ne intelegem

1 Una e cand nu se poate ,ca doar nu sunt catar sa nu inteleg,si alta e cand nu raspunde timp de 2 saptamani la telefon.

2 Nu am spus neaparat ca vreau in Italia ci am spus ca vreau ceva de munca oriunde numai in Romania nu.

3 Nu am generalizat ,dar am vb cu vreo 26 de persoane ,cunostinte care muncesc afara din care vreo 9 care lucreaza pe camioane(am incarcat telefonul cu 50 de euro) si toata lumea a promis ca imi cauta dar cum nu m-ai sunat tu ca nu ai nr de telefon asa nu au sunat ei.

Aici nu vorbeam de toata lumea,dar mare parte din ei uita de unde pleaca si asta ma deranjeaza de parca s-ar angaja la Microsoft  ca general manager nu la rupt oase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pt. Mihutz01!!!

Mai d'ne,nu te mai agita atat,daca vb italiana suna-i pe cei de la Donatti si-ti vor zice tot ce ai de facut .....

Eu i-am sunat si trebuie sa merg sa dau proba de lucru,nu mai astepta sa-ti gaseasca altii de lucru,e destul de complicat din mai multe puncte de vedere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Poti s dai mai multe detalii te rog?Eu am trimis actele pe fax pe data de 2 octombrie si am vb la telefon cu cea de la resurse umane care mi-a zis ca dureaza cam 2-3 saptamani sa iasa nu stiu ce permis de munca(nullaosta din cate am inteles eu).Mi-a zis sa astept sa ma sune.

Ideea e ca deja suntem in 22 si nu am primit nici un semn de la ei.Oare ar trebui sa mai astept sau sa-mi caut in alta parte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

salutari,sunt un incepator desi am permis profesionisti de 5 ani,b,c,d,e plus CQC si CARD TOHOGRAF in italia,totul convertit aici la ei.sunt de un an jumate si nu am gasit deloc ca sofer,doar in constructii si mai mult angajatori romani care sunt niste javre imputite(scuzati limbajul).eu am rezidenta la roma unde am si posibilitate de a locui si stau acum la eraclea(venetia)la fratele meu unde sper sa gasesc ceva ca in nord merge mai bine un pic,cred....in venetia am venit de 6 luni dintre care 5 am muncit in santier ca rigipsar la un roman care ma plictisit de tot pana la urma si am plecat acum as vrea sa muncesc si eu meseria pe care o am si pe calea asta va rog daca stiti vreo ceva de vreun loc de munca numarul meu de tel e 00393279806964 sau mail manyx86@yahoo.com.am condus furgoane raba,saviem,un mitsubisi de 7 t dar cam atat..nu pot sa zic ca am experienta.azi ma duc la un interviu unde au un volvo fh12 sa vedem ce iese....va multumesc anticipat.precizez ca e o meserie care imi place si as faceo cu cel mai mare drag,vorbesc italiana fluent si engleza de ajuns sa ma descurc oriunde.salutari si sarbatori fericite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut.Am si eu o intrebare.In momentul in care pleaca cineva inafara la munca ,acolo i se spala creierul?Am vorbit cu amicul asta acum 2-3 saptamani cand a fost in tara si a promis ca se intereseaza la astia de un loc de munca pentru mine dar pana acum abia am reusit sa vorbesc odata la telefon cu el.(pana acum nu raspundea la telefon desi il sunam pe nr de Italia,adica pe banii mei).A zis ca nu s-a intalnt cu cel de la resurse umane.Nu mai inteleg nimic.Pacat ca unii uita de unde au plecat imediat ce au trecut granita(prin 2000 l-am bagat la firma din Iasi unde lucram eu).Cred ca pana la urma daca vreau sa plec si eu inafara la munca trebuie sa o fac cum pot eu si sa nu mai apelez la nimeni pentru ca sunt foarte putini cei care te ajuta(sau nu mai sunt deloc,avand in vedere ca in ultimele 40-50 de zile am sunat cam pe toata lumea pe care o stiam ca munceste in domeniu inafara) dar separe ca eu nu am noroc sa dau de vreun ,,OM".Asta e viata.

O zi buna tuturor si scuze daca v-am plictisit.

Drumuri bune sa aveti

Daca ajungi in Italia tine si pontul asta, incearca la MOIOLA, acolo este un dispecer roman, mi-a dat odata un coleg roman numarul lui, nu l-am sunat ca sunt satul de Italia.Il cheama Cristi, nr. este3895143682.Drumuri bune.fr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.