Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

proba practica CPI marfa


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members
am fost azi la examen si am picat la proba practica...din 5 doar 2 au trecut.tin 2 intrebari stupide nea dat jos.....am o intrebare pt cei care au luat de curand CPI ...ce trebuie sa invat pt a promova?legat de verificari la plecare,in parcare,exterior,interior,marfa...

Si vrei sa lucrezi pe tir ? [-x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut, eu am CPC transport marfa doar ca acuma pun si E la permis, trebuie doar sa schimb atestatul nu ? dar, peste 3 ani cand expira ca il am deja de 2 si am categorie nou E pe 2011 trebuie sa renoiesc atestatul si sa fac CPC sau o sa intru in categoria CPI ?? Ms  ::)

Drumur bune, numa' bine !

Ma faci sa devin suspicios . Daca esti sofer si ai CPC deja , trebuie sa-i fi avut CPI innainte nu? ....nu pui astfel de intrebari! [-x[-x Rusinica ! :-q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu e obligatoriu sa fi avut CPI inainte. daca e sofer de mai multa vreme si a avut primul atestat cand examenul se dadea pe "hartie" nu pe calculator, atunci nu stie ce e ala CPC sau CPI! in momentul in care a trecut la reanoirea atestatului a fost direct CPC. nici eu nu stiam ce e ala CPC sau CPI. dar am intrebat la ARR si am aflat ca daca ai permisul de conducere luat inainte de septembrie 2009(daca bine retin eu) atunci esti CPC. daca permisul e luat dua aceasta data esti CPI. din acest motiv cred ca pune el intrebari cu ce are de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu bag mana in foc, dar la reinoirea atestatului se presupune ca deja ai experienta de 5 ani si dupa capul meu nu mai trebuie sa dai toate examenele care le dai la CPI( I vine de la incepator) si treci la examinarea clasica pentru CPC. treaba cu CPI pentru cei cu permisul dupa septembrie 2009 era valabila anul trecut cand am schimbat eu atestatele. acuma probabil s-a schimbat aceasta data. dar inca o data, nu sunt sigur 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am luat fara probleme dar era un om cumsecade care a venit la persoane si marfa. Altu nu stia nimic si tot la trecut, cu camionu mergea unu care n-a condus de vreo 2 ani si aproape intra in sant dar l-a trecut deci exista oameni buni acum depinde de cine cade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Salutare.Camionul pe care se da proba practica este ca cel de la scoala de soferi cu schimbator pe bataie? Urmeaza sa dau proba practica si am mari emotii nici n am mai condus de cand am facut scoala, am facut si putine ore de conducere.

 

 Cum e ala ,,schimbatorul pe bataie"?   Ca nu stiu . E ala de la Scanie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Pe Iveco Eurocargo am facut si eu scoala. Mi-ar placea sa prind si la atestat tot un iveco ca acum is obisnuit cu schimbatorul. La alte camioane (man ,mercedes, scania) au altfel schimbatorul sau tot pe bataie? Marti am traseul la atestat si ma tem sa nu prind un camion cu altfel de schimbator ca nu stiu sa schimb vitezele la alt camion pentru  ca doar pe camionul care am facut scoala am condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In general se da tot pe acelasi camion. Eu pe camionul pe care am facut scoala am dat toate examenele atat pentru permis cat si pentru atestat. A fost un baiat care i s-a scricat camionul instructorului si a fost nevoit sa dea pe altul.

Trimis de pe al meu LG-D405 folosind Tapatalk

Editat de beni_d
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Pentru CPI, la examenul de atestat transport marfa sunt 40 intrebari grila 30 cu raspuns si 6 studii de caz, daca aleg sa dau si colete in acelasi timp cu transport marfa ce teste sunt in plus fata de prima optiune?

mai trebuie sa dai un test pe calculator 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru atestatul Cpi marfa de la 1 ianuarie 2016 se sustine un test cu 100 de intrebari pe calculator si 6 studii de caz la proba scrisa.Pentru a promova sunt necesare 70 de raspunsuri corecte din cele 100 si minim 14 raspunsuri corecte la subpunctele studiilor de caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Buna ziua, recent am sustinut proba teoretica la cpi marfa si la proba de 100 de intrebari pe calculator am fost admis, iar la studiile de caz nu am aflat raspunsul inca. As vrea sa stiu daca in cazul in care am fost admis si la studiile de caz o sa fiu programat de cei de la Arr pentru proba practica sau trebuie sa ma prezint eu sa ma programez. Tin sa menționez ca sunt angajat in alta tara si am fost nevoit sa părăsesc tara imediat dupa examen. Si cum as putea afla daca am trecut de proba teoretica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • Moderators

Pe prima pagină a site-ului ARR o să găsești scris ''Rezultatele examinărilor din...'', sau parcă așa ceva. Dai click, ți se deschide o pagină unde-ți bagi CNP-ul și gata... ai răspunsul.

Dar numai de mâine (04/05/2021), după ora 13:00 cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.