Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Bustul gol


imperrio88

Postări Recomandate

  • Members

Dupa cum sigur a-ti vazut multi dintre voi...sint unii colegi care desi afara temperatura este destul de scazuta.....ei stau in bustul gol la volan....personal consider ca este o mare tampenie....nu fitze..nu impresii..doar o mare tampenie....acum o sa imi ziceti ca fiecare face ce doreste in cabina lui....asa este insa..ce spun cei de pe strada sau ceilalti colegi de trafic?......uite soferii de camioane cat sunt de natarai..Voi ce parere aveti despre asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Dupa mine,condusul la "bustul gol" este o sfidarea la adresa bunului simt, si a celorlalti participanti la trafic.

Camioanele din ziua de azi , cam toate beneficiaza de aer conditionat , sau clima automatica, asa ca ati etala "burta" prin parbriz a devenit o chestie de prost gust.

Un tricou subtire din bumbac sau o camasa curata,iti schimba imaginea de "tractorist de CAP ", asa ca nici banalul maiou alb chinezesc nu mai este la moda !

Personal nu sint de acord nici cu tinuta de plaja,adica bermude,slapi si prosopul pe post de guler......dar totul tine regulile bunului simt !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce bine ar fi daca ar gandi si acele specimene(iertata sa-mi fie ironia insa nu pot sa-i numesc colegi..simt ca ma cobor la nivelul lor) asa si daca ar renunta la acest obicei prostesc,desi ma indoiesc ca sint in stare sa ,,vada" caraghiosenia asta ..din pacate trebuie sa-i suportam in continuare...asta ca sa nu mai zic de injuraturile auzite pe statie desi avem in masina sotii sau chiar copii....un alt obicei prostesc este ala de a purta discutii private pe canalul 22...o pot face pe alt canal insa lipsa de bun simt si respect se vede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Asta cu discutiile private pe canalul 22 este un subict care trebuie dezbatut separat, pentru ca ar fi foarte multe de spus.

Sunt unii care considera ca daca si-au cumparat statii CB sunt si proprietari pe frecventa si daca le atragi atentia ca deranjeaza se supara grav.Nu stiu daca am putea...disciplina (ca educa e prea mult) cumva pe cei care utilizeaza frecventa radio, in asa fel incat sa inteleaga ca este un bun comun si trebuie sa-l folosim cu totii.

Sunt unele tari din UE care interzic statiile radio, de aceea zic ca trebuie sa ne bucuram de ce avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Traficul radio trebuie respectat de catre toti participanti,indiferent de tonajul sau dimensiunile masinii.

In Italia,canalul 5 AM,este canalul free pentru informatii trafic,avizari radare,schimb de salutari,etc

Pentru alte discutii,de regula uzam ,sau se uzeaza alte canale,astfel 5-ul ramine mereu liber....cu exceptia celor de la Napoli,sau din zona de Sud, care sint un pic cam ......nu prea vreau sa folosesc cuvinte nepotrivite....asa ca mai toti le adreseaza cuvinte "dulci" !

Si in Romania cred ca se poate folosii un alt canal pentru discutii private !!?? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ha ha ha aici nu mai tine de a disciplina...

e lipsa de bun simt si educatie.

alaltaieri dimineata pe linga monpelier am rugat doi conationali sa-si opreasca bip-urile ca sunt enervante,povesteau de zor verzi si uscate si la ora 4 mi se pareau ffffoarte enervante bip-urile lor.

raspuns primit;fiecare face cum vrea muschiul lui. >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

;D ;D ;D

....mentalitate de tractorist....cer scuze celor care lucreaza pe campurile patriei,folosesc termenul doar pentru a definii asa zisi " conducatori auto ", care sint de fapt .......aici pun beepppp....pentru ca buna cuvinta nu imi permite sa scriu ceea ce gandesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aia 7 ani d-acasa lipsesc prima data,dar noah asta e.

si io am pe bip statie,dar nul folosesc ca mi-au spus prieteni c aurla tare.

recunosc ca-l mai aplic la specimene d-astea ce uita unde-si povestesc aventurile.

dar m-am obisnuit sa o dau incet decit sa-mi creasca tensiunea si sa am cine stie ce reacti adverse ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Apropos de plaja, acum ceva ani buni , cand eram intro vizita fulger pana la mare am ramas in slipi si am plecat cu masina spre Bucuresti.  Totul bun si frumos pana in Bucuresti, pe Magheru unde m-a oprit Politia.  :) Vai ce rusine am mancat cand a trebuit sa ies din masina, ca pe vremea aia se interpreta ca lipsa de respect sa stai in masina cand erai oprit de organ. :)

Si acum la subiect, nu cred ca batranii basculagii vor putea fi adusi pe calea ea buna dupa ce o viata au calarit rabele la burta goala. Tagma soferilor se va cizela in timp , pe masura ce noi, astia mai "cultivati" vom veni din urma. La fel si cu canalul 22. Eu unul mi-am luat casti pt ca am statie portabila si o iau cu mine si pe turisme cand merg si cu alte persoane care raman socate cand aud ce minunatii se spun pe frecventa.

Mai intervin cateodata si ii dojenesc frumos dar de putine ori isi cer scuze, muta frecventa sau inceteza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Si eu sunt pentru o tinuta acceptabila culturii si civilizatiei noastre, insa sunt dator la cel putin doi dezbracati d'astia de-a lungul carierei mele.

Cand am avut nevoie m-au ajutat cu amabilitate, colegialitate si profesionalism. N-a contat ca eu aveam tricou, iar ei bustul gol. Deci din respect pentru continut (caracter) si mai putin pentru ambalaj (haine) nu ma grabesc sa arunc un blam la modul general. Da, sunt si ghiolbani, dar sunt si oameni de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

..mentalitate de tractorist....cer scuze celor care lucreaza pe campurile patriei,                        adevarul este intodeauna undeva la mijloc ;)    ;)        sunt firme in ro care folosesc ptr palavre alte canale.....exemple sunt multe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru  kosfunny care este ,,cultivat'' ,pe unde circula el si cu ce circula daca poate sa spuna de a vazut numai batrani la bustul gol ,eu pe unde am circulat am vazut soferi la bustul gol incepand de la 20 de ani pana la 60 de ani dar am vazut si ,,cultivati'' ca el care au intrebat cand a fost  rabatata cabina care este compresorul etc.  Tot timpul am luat apararea colegilor mai tineri cand au fost discutii pe aici dar sa vina unul asa ,,cultivat'' sa vorbeasca de rau doar colegii mai in varsta fara sa tina seama ca sunt si altii mai tinerei care conduc la bustul gol este total aiurea ,si ca sa intaresc cele spuse de mine nu sunt nici eu de acord cu cei ce conduc asa dezbracati dar situatia asta este si nu o putem noi schimba ,si pentru colegul care spunea despre,, mentalitatea de tractorist'' ar putea sa ne spuna de unde cunoaste el aceasta mentalitate si daca se considera mai important decat oamenii care lucreaza pe tractoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

;D

Ce cred eu despre indivizi care isi etaleaza burtile imense intr-un mod cu totul oripilant,provocand greata chiar si unui sobolan sau unei bacterii care descompune un cadravru. In primul rand cred ca au crescut intr-un mediu foarte nefavorabil,ostil..fara nici cea mai mica urma de civilizatie. Aceasta specie din pacate este foarte des intalnita si nu numai in randul soferilor de camion, ei sunt peste tot, in ultima vreme sau extinis foare rapid peste tot prin europa.

De obicei sunt niste manelisti infecti,care polueaza fonic cu muzica lor si ii terorizea pe toti din jurul lor cu : guta,salam..si alte avorturi spontane.

N-au nici un scop in viata doar acela de a arata ca ei au "valoare" si ca sunt cei mai tari. Din pacate aceasta atitudine se regaseste si in stilul de condus  :( de aici nu mai e decat un pas pana a provoca tragedii.

Eu cred ca totul se rezuma la educatie, care in cele mai multe cazuri lipseste cu desavarsire. Romanii au copiat tigani,au luat tot ce a fost mai rau.

Nu tolerez in nici un fel "colegii" care merg cu burtile la vedere. Cred ca toti oameni ar tr sa aibe obligatia morala de a se comporta decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

S-au suparat printesele, sensibililor! Plangeti de niste piele vazuta, da' cand trebuisc puse lanturile, descarcata marfa, decopertat? Cum e? Acolo nu va mai e scarba? Ca e munca de prosti!

Poate n-ai tricou curat, poate ai pielea iritata, poate nu merge aerul, poate mai rau mirosi cu tricoul pe tine.

Auzi belea.. se injura prin statia. E na! Aud copiii si nevestele. In primul rand ce-ti cauta femeia in tir? Si in al doilea rand nu toti au curse roz si Scanii R. Se mai strica, nu iei banii, iti opreste din ei, astepti la descarcat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

UNHleaSHD..stau si ma minunez ce argumente aduci in discutie.....nu vreau sa te jignesc dar se pare ca faci parte din categoria sus mentionata..ce te framanta pe tine ce cauta sotia mea in cabina?....cred ca e mai important sa fii civilizat sa dai dovada de bun simt..cred ca este mult mai simplu..nu crezi asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu conduc la bustul gol, dar nici nu sunt deranjat de colegii care o fac ,fiecare la el in cabina el este seful ,plus ca se tot poate sa-i fie defecta clima sau sa nu o suporte , asa cum nici eu nu ma prea impac cu ea  :)

-In ce priveste chestia cu prosopul pe post de fular sau ma rog ...de guler , atunci cand conduci cu geamul intredeschis recomand oricui sa-si puna prosopul dupa gat ,te fereste de curentii de aer care numai bine nu-ti fac .

Ce este deranjant e modul de comportare si colegialitatea , care uneori lasa mult de dorit , si sa ma explic ..

acum doi ani am ramas fara gaz in butelie ,lucram pe comunitate si sa intamplat ca in parcare ( germania ) rog pe un coleg ( foarte sic ,dealtfel imbracat ) daca ma poate ajuta sa-mi fac doar o cafea , raspunsul primit ?? un sofer nu are cum sa ramana fara gaz la butelie  >:( ok. am plecat la cabina ,nu trece mult si-l vad ca vine sa ma intrebe daca am o cheie fixa de 17  :D :D poate credeti ca din spirit de razbunare nu iam dat ,iam dat fara sa-i spun nimic absolut ,dar chiar nici un cuvant , ei !!! cand sa inapoiat cu cheia a venit si cu butelia si cerandusi scuze . Ce spun eu ,de ce ne grabim sa judecam pe cineva dupa aparente ????sau mai rau dupa haine ?

In alta ordine de idei legat de statie , am mai spus si aici in alta discutie , canalu 22 multi il folosesc abuziv fara sa se gandeasca ca altu poate nu poate primi sau oferi o informatie ,si nu doar unii colegi camionagii il folosesc

aiurea ,cati din cei cu buzuri sau chiar turisme nu abuzeaza de el ? sa auzim de bine si Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

UNHleaSHD..stau si ma minunez ce argumente aduci in discutie.....nu vreau sa te jignesc dar se pare ca faci parte din categoria sus mentionata..ce te framanta pe tine ce cauta sotia mea in cabina?....cred ca e mai important sa fii civilizat sa dai dovada de bun simt..cred ca este mult mai simplu..nu crezi asta?

Din fericire pentru "barbatii" sensibili, nu simt nevoia sa stau dezbracat.

Pe tine ce te framanta ce cauta ala dezbracat la volan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu ma framanta ca sta dezbracat..ai inteles gresit ideea....spun doar ca da dovada de marlanie....si asa multi nu au o parere buna despre camionagii..ce facem?..ne turnam cenusa in cap tot noi?....desigur ca sunt si soferi pe turisme care vb tot felul de porcarii la statie,te sicaneaza in trafic..corect dar eu cred ca o tinuta civilizata la volan si un comportament de bun simt este remarcat si nu poate duce decat la ceva bun,cei care nu au 7 ani de acasa nu vor intelege aceste lucruri niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.