Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Program de conducere


dee_dee

Postări Recomandate

  • Members

Dragi moderatori si administratori,

Cu colegialitate  ;) va sesizez ca in tab-ul cu perioadele de conducere de pe pagina principala s-au strecurat niste erori: in reprezentarea grafica a modului cum trebuie efectuata pauza de odihna intre doua perioade de conducere de 4:30h, luata fractionat, se intelege 30 min cu 15 min iar in lege, din cate imi amintesc e invers adica prima fractiune de 15 min iar a doua de cel putin 30 min. Perioada a doua de conducere zilnica de 4:30 h incepe dupa fractia de pauza de 30 min.

In tabelul exemplificativ privind perioadele de conducere in echipaj nu apare pauza de 45 min obligatorie dupa ce fiecare sofer a efectuat cate o perioada de conducere de 4:30 h.

Right?

Good luck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la conducerea in echipaj nu trebuie facuta pauza de 45min

Stiu ca asa reiese din Regulamentul CE 561/2006 dar baietii mei au avut probleme cu inspectorii ARR, in sensul ca acestia considerau ca timpul la dispozitie petrecut in cabina de soferul al doilea, care nu conduce nu reprezinta in opinia lor pauza. Inspectorii nu puteau sa faca deosebirea intre odihna (cand autovehiculul e stationat si cu motorul oprit) si pauza care inseamna timp la dispozitie (sa faci orice) dar sa nu conduci si nici sa nu muncesti altceva (alte activitati) si vroiau sa vada pe diagrama sau pe imprimatul scos din tahograful digital o pauza de odihna de 45 min(un "pat") dupa ce fiecare sofer a condus cate 4:30 h. Asa cum se intampla de multe ori, legea lasa loc de interpretari iar ARR-istii nu sunt intotdeauna cei mai buni la asta dar, ca sa nu am batai de cap inutile le-am spus baietilor sa faca cum au zis aia, pt. ca eu nu am gasit nicaieri o reglementare clara.

Poate mai are si altcineva o parere sau a trecut printr-o astfel de situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Arr-istii nostri sunt in aer rau,pusi in posturi pe alte criterii decat cele de competenta.

Am vazut exemple de codus in echipaj de la VOSA(echivalent ARR in GB) si nu era prevazuta acea pauza.

Tot un inspector ARR de la noi cataloga ca fiind ilegal cand ai 2 programe de lucru incepute pe aceeasi diagrama,condus 11 ore pe o diagrama si multe altele iar altul ca e ok

http://www.transportoffice.gov.uk/crt/repository/Rules%20on%20Drivers%20Hours%20and%20Tachographs%20-%20Goods%20vehcles%20in%20the%20UK%20and%20Europe.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • Members

eu din cate stiu (am intrebat inspectorii arr si de la tl si gl, ca de astia ma tot lovesc) este obligatoriu ca dupa cei doi soferi si-au facut cate un program de 4:30 sa faca o pauza de minim 30 min. nush cum e pe dincolo dar in ro.....asta cer arr-isti nostri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pauza din cate stiu din orele facute inainte de examen cu ARR-ul stiu ca este obligatorie pauza de 45 in doi dupa fiecare condus de 4,30 de fiecare.Deci dupa 9 ore (impreuna 2 soferi)pauza 45 min.asta in Romania. In Italia te obliga la o pauza de minim 15 min. asta ca sa nu ai surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salutare tuturor

deci pauza de 45 de min intre soferul 1 si soferul 2 nu este obligatorie

http://tachospeed.ro/pliki/Regulamentul_561_2006_timpul_de_lucru_al_soferului.pdf

csrie clar ca conform ce cele 45 de min ale disponibilitati conducatorului -pasagerpoate fi socotita ca pauza din calculele lor aveti si explicatia

DRUMURI BUNE..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai lege este la fel si la trasnsport persoane [ singura deosebire ca la autocar pe international ai voie sa conduci 12 zile dupa care 3 zile libere]  Deci  si la autocar nu ai nevoie de cele 45 min pauza ,cei 2 soferi conduc alternativ cate 4,5 ore .Din pacate in estul europei se cam interpreteaza legea dupa cat de mare este norma la amenzi in special in ungaria si romania .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

problema e de interpretare in reg 3821 vechiul aetr se spunea ca dupa max 4h si30 min conducatorul auto trebuie sa faca o intrerupere ;in consecinta timpul petrecut pe patrat e intrerupere.in schimb in 561 se spune ca dupa 4 hsi 30 min conducatorul auto trebuie sa faca o PAUZA adica pat si de aici problema in schimb programul tahoscan de citire a cardului nu da eroare daca nu faci pauza deoarece e facut dupa vechiul aetr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Observ ca discutia se poarta mai mult despre programul echipaj,care legal este urmatorul == primul sofer conduce 4,30 al 2 lea pe timp disponibil

                ==al 2lea sofer conduce 4,30,primul sofer intra pe timp disponibil

                ==Ambii soferi trec pe pauza de 45 minute

                =conduce primul sofer 4,30 si al 2 lea pe timp disponibil

                =conduce al 2 lea sofer,primul pe timp disponibil

                =ODIHNA=ambii soferi,vehicul in stationare

Ca o notita sa nu se uite ca un sofer care face parte dintr-un echipaj trebuie sa aive o perioada de odihna de cel putin 9 ore in 30 ore care urmeaza perioadelor de odihna zilnica sau saptaminala [mamaaaa ,asta am luato din carte ,]

  Sper ca acum problema sa fie lamurita,asta e ce se cere legal,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

problema e de interpretare in reg 3821 vechiul aetr se spunea ca dupa max 4h si30 min conducatorul auto trebuie sa faca o intrerupere ;in consecinta timpul petrecut pe patrat e intrerupere.in schimb in 561 se spune ca dupa 4 hsi 30 min conducatorul auto trebuie sa faca o PAUZA adica pat si de aici problema in schimb programul tahoscan de citire a cardului nu da eroare daca nu faci pauza deoarece e facut dupa vechiul aetr

Nu din cauza vechiului AETR, nu-ti da eroare.

Acesta e motivul :

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu voi peste ce arr ati dat dar la noi la firma  se conduce in echipaj fara pauza de 45 la 4,30 pt fiecare sofer . si se merge pe card dar nu ni sa spus odata ca nu este bine in mai bine de 2 ani . 18 ore 9 ore de fiecare + primul mai conduce o ora dupa ce termina ultimul sofer programul deci 19 ore +2 ore  de alte activitati care se pot face in timpul incarcarii descarcarii si pe urma pauza care este de 9 ore . la 30 de ore in echipaj pauza sa fie de 9 ore deci 21 de ore condus + alte activitati . oriunde in europa este asa si la noi in ro la fel . in uk de ex. trebuie ca la 6 ore de munca deci nu de condus ci de munca trebuie sa ai 30 min pauza pe card/disc inafara de pauza care se face la 4,30 ore . bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

programul regulamentar este cel care vi lam pus eu mai sus,ehipaj,ambii soferi iau odata pauza de 45 min,nu cind conduce unu si celalalt e pe alte activitati,acum daca la o firma mare se merge cum se merge si odata la1 an vine controlul de la arr,i se da o masa,se plateste o amenda,doua[se controleaza citiva soferi] si firma isi permite e altceva,dar programul este postat corect.Daniel ai dreptate cu uk ,numai ca ai omis ceva,acolo se ia pauza de 45 minute la primul timp .Adica daca conduci 4,30 ore si nu ai 6 ore de munca iei pauza.Daca ai 2 ore de condus dar tu ai mai stat 4 ore[sau facut 6 ore de munca,nu de condus] iei iarasi pauza.Oricum ei sunt cu mult inainte,gindestete ca la ei daca se intimpla accidente in acelasi loc de mai multe ori deja cereteaza sa vada care este cauza,daca e de vina drumul il reconstruieste,etc.Sper sa reusim si la noi macar in 15 ani sa avem ce au ei, ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

    Nu speculatiile desprec cum se desfasoara un control sunt importante. Coruptia nu a inventat-o ARR sau romanul. Ea exista si va exista atata timp cat exista omenirea. Intr-o mai mare sau mai mica masura.

  Argumentele care stau in picioare la o posibila contestatie, verbala sau in scris sunt cele legale. Legiuitorul a definit, cat de bine a putut si a fost informat, ce inseamna pauza, odihna, perioada de conducere. Atat pentru un singur sofer cat si pentru echipaj de 2.

    Pe de alta parte poti fi sigur ca nu aveam aceasta polemica daca nu eram de acord si noi soferii si angajatorii sa facem abstractie de paragraful in care se spune ca este interzisa plata la km si ne ceream drepturile care le avem date prin codul muncii.

Adica un salariu pe masura cerintelor si diurna pentru deplasare/detasare calculata legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Perioada de odihna - echipaj !!!

    Citez din cartea  : ''Ghid ptr stabilirea perioadelor de conducere si de odihna ale conducatorilor auto''

   

    - 4,30  conduce 1 conducator ;                    al 2 lea conducator

    - 4,30 conduce al 2 lea conducator              1 conducator   

 

    - 45 min        PAUZA                                                          PAUZA

 

      - 4,30  conduce 1 conducator ;                    al 2 lea conducator

    -  4,30 conduce al 2 lea conducator              1 conducator   

   

                                        -  9 ore    ODIHNA    - vehicul in stationare  !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va rog frumos cititi cu atentie regulamentele!! Acele 45 min de pauza pe care le invocati, sunt incluse in cele 4 ore si 30 min pe care le ai la dispozitie cat timp esti sofer 2. Mai exact primele 45 de min dupa schimbare. Am auzit si eu prin parcari tot felul de povesti cu fel si fel de pauze intre schimburi. Repet, NU exista pauza intre schimburi, decat numai cat schimbi discurile sau cardurile... Daca aveti drum si va tin si balamalele puteti conduce linistiti 18 ore... Drumuri Bune va doresc la toti colegii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai sa-mi postez si eu parerea ca doar am lucrat destul de mult in echipaj, deci am fost oprit de toate militiile din Europa noastra draga si nu m-a amendat nimeni ca nu am pauza de 45min si chiar am intrebat si la VOSA si la BAG despre asta. Parerea mea e ca pauza asta e scornita de romani si unguri sa mai ciupeasca si ei ceva.

P.S. : daca nu aveti curse snur va sfatuiesc sa mergeti la 3ore si o sa vedeti cat de mult va ajuta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.