Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

A intrat in vigoare rovinieta electronica


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

De la 1 octombrie, toţi conducătorii auto vor fi obligaţi să deţină rovinieta electronică. Noul  sistem îl va înlocui pe cel folosit pînă acum şi va da o libertate mai mare inspectorilor în trafic. Autorităţile vor verifica pe internet existenţa plăţii taxei de drum prin intermediul unui cip înregistrat într-o bază de date.

  După ce a fost amânată în luna august, ordonanţa prin care se introduce rovinieta electronică intră în vigoare de la 1 octombrie. Rovinieta electronică reprezintă un sistem de plată şi verificare a existenţei plăţii taxei de drum prin intermediul unui cip înregistat într-un sistem electronic de urmărire.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

O tara pe care "nemernicii astia" au adus-o in pragul saraciei dar care se "updateaza" rapid la cele mai noi tehnologii!Poate in iarna asta scapam de ei!

Si crezi ca cei care vor veni in locul lor sunt mai buni? toti sunt o apa si'un pamant,pana nu trecem la regiuni/landuri nu se va intampla nimic(in bine) nu vom progresa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

UN lucru e cert: TARA  asta Romania are multe probleme , sunt deacord cu VOI ca trebuie  SCHIMBATI  actualii ,guvernanti , nu ca altii sunt mai buni , da ne meritam noua o sansa , lasand sa incerce si ,,altii ,,

Nu vreau sa politizez forumul , dar eu am votat mereu ,,stanga ,, din cauza ca adopta masuri sociale pt parinti , bunicii nostri  in varsta care trebuia ajutati sa treaca peste tranzitia de la 1989 incoace...

Va doresc o saptamana usoara! cu Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

UN lucru e cert: TARA  asta Romania are multe probleme , sunt deacord cu VOI ca trebuie  SCHIMBATI  actualii ,guvernanti , nu ca altii sunt mai buni , da ne meritam noua o sansa , lasand sa incerce si ,,altii ,,

Nu vreau sa politizez forumul , dar eu am votat mereu ,,stanga ,, din cauza ca adopta masuri sociale pt parinti , bunicii nostri  in varsta care trebuia ajutati sa treaca peste tranzitia de la 1989 incoace...

Va doresc o saptamana usoara! cu Drumuri bune !

Eu nu sunt deacord cu ''Stanga'',cel putin in Romania nu ii buna,incurajeaza statul acasa, te incurajeaza sa stai  sa ceri tot timpul fara sa faci nimic, ''Stanga'' a stricat Tara asta,nu zic ca nu trebe ajutati bunicii,parintii.....pe un om daca vrei sa il ajuti ,il ajuti cu un loc de munca ,nu cu ajutoare (bani,haine,etc) asa se obijnuieste si nu va lucra niciodata,stiind ca cineva ,de undeva o sa vina si o sa ii aduca ajutoare. Uitate la Tigani,stau acasa fac puradei si primesc o gramada de bani(ajutoare,alocatii,indemnizati...etc) nu platesc taxe, si tu mergi si lucri pentru 10 ,15 mil.de iti sar ochii din cap,ti se pare corect?

Cum am mai spus,pana nu trecem inapoi la Regiuni/Landuri ,nu vom progresa,nu poti sa tot  faci din 5 in 5 ani  experimente pe un popor intreg,asa cu regiunile,o regiune adopta niste masuri,cealalta altele,si se uita care regiune o duce mai bine,cu care masuri,si asa pote adopta si cealalta regiune masurile pe care le-a adoptat cealata,intelegi?

PsDupa ce citesti topicul asta ,am sa il sterg sa nu fie off-topic,sau il mut in alta parte Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai s apostez si eu repede man pana nu-l muti in alta parte  ;D ;D ;D.

              Cele mai mari greseli in ultimii 20 de ani le-au facut cei in rosu si cei in galben (cred ca intelege majoritatea la cine fac referire,chiar daca cei in rosu s-au mai fost imbracati si in albastru  ;) ).Nu este normal sa incurajezi statul acasa si sa nu oferi locuri de munca (platite asa cum se cuvine pentru acea munca).

            Imediat dupa revolutie au aparut asa zisii "revolutionari", dar majoritatea dintre ei nici n-au iesit in strada in acele zile negre, dar sunt trecuti pe listele cu revolutionari si sunt scutiti de la multe taxe si impozite si au nenumarate facilitati.Nu este normal sa ca acei oameni sa fie scutiti de la taxe si impozite si sa aibe atatea drepturi cum au acum.Cei care au iesit cu adevarat in strada au iesit ca au vrut in primul rand , nu ca au fost obligati sa o faca.Sunt de parere ca doar cei care au avut de suferit de pe urma revolutiei cu adevarat sa primeasca anumite drepturi(cei care au fost raniti sau rudele de gradul 1 ai celor morti), nu toti cei care au strigat prin piete (sau de pe geamul de la bucatarie).

              Au acordat ajutor social acolo unde nu era cazul si de ani buni vedem prin carciumi foarte multi barbati si femei, apti de munca, ce traiesc din ajutorul social, care nu produc nimic,ci doar consuma.

              Prea multi care nu contribuie la CAS , dar care beneficiaza de pensie la batranete.

              Nu au facut tot posibilul sa combata evaziunea fiscala(dat fiind faptul ca din 1989 si pana azi evaziunea fiscala este in continua crestere).

              Au privatizat interprinderi de stat si au trimis oamenii sa munceasca la firmele particulare (care multe dintre acestea erau patronate sau aveau in spate persoane care aveau o anumita coloratura politica), iar acum statul sta la mana acestor firme particulare.

              Au distrus sistemul de invatamant, de aparare al tarii,de sanatate ,de protectie civila,industria,, agricultura,etc...

              Ma opresc aici, desi ar mai fi multe de spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai sa-mi dau si eu cu parerea pe aici.......eu zic ca este o treaba buna..pina acum cei de la adiministratia drumurilor ,,reparau" drumurile de mantuiala motivand ca soferii nu isi iau roviniete si ei nu au banii necesari pentru lucrari de calitate occidentala..ei de acum toata lumea isi va lua rovinieta..deci?..cei de la drumuri vor avea si fondurile mult trambitate dar in schimb nu vor mai avea scuze pentru lucrarile facute doar de ochii lumii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oooo desigur ca vor cauta scuze..dar vor deveni atit de penibil incat sigur si lor le va fi greata de minciunile spuse.....asta 1.........2daca se produce un accident si se dovedeste ca este din cauza carosabilulu(gropi f mari obstacole s.a.m.d) ai poti da in judecata linistit  nu vor avea castig de cauza  si asta o stiu ff bine juristii lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Fratilor trebuie sa ne schimbam si sa le pretindem ca mai intai sa na creeze conditii si apoi sa vi na cu obligatiile.Numai punandu-ne la unison putem schimba lucrurile astea.Se cunoaste raceala occidentalilor dar uite ce repede se mobilizeaza cand apare pericolul>vezi Franta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.