Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hd transport


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

stie careva detalii despre firma aceasta HD Transport?...vreun sofer care a fost/sau care este sofer la ei...sa imi zica si mie ce si cum...firma e din Iasi...au curse cred intern si international..dar nu stiu foarte multe detalii...poate stie careva cate ceva sa ne zica si noua :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

:))

::) asa deci...daca pleci la echipaj tragi de el ca sa tzi dea 7-800 pe luna...diurna inclusa!!!! daca vrei singurel sa canti de nebun ca Trazan de pe Y Tube e posibil sa negociezi la 1200 pe luna..desigur cu tot cu diurna..banii tii da cand poate rusul, cand are si el ca deh are leasinguri etc..i ti mai scapa cate 1-200 euroi cvand mai vii pe acasa. ajungi la un moment dat sa ai de luat de la el si cate 3-7000 euroi dat, si nu stii daca sau cand ti i mai da...in rest toate bune.. Are numai " Zganiia" (Scania) cu zice el si cateva DAF uri am impresia ca vre o 3...Firma asta e recomnadata doar incepatorilor cei care vor sa capete experienta( se lucreaza mult la cargo ( si unele firme mai ca H Essers cer experienta la asa ceva).

A primul contract este desigur pe 3 luni cu un "moldovean" de wal lui in cabina care sa te intruiasca iar banii in jur de 6-700 ...tie...

Drum lin si fara "capre"

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu sunt din Iasi , am fost pe acolo , mi au zis ca ma ,,ia ,, cu 1200 euro/luna , da nu am concretizat nimic pt ca vreau autobuz/microbuz , ca sa scap de stresul hotilor de marfa , de motorina ,sau cand ma intorc din cursa , sau dupa 1 luna sa nu mi dea banii , ca deh... la autobuz iti mai iese ceva ceva:D oricum , nu vii acasa cu ,,zero ,,

Succes,oricum acuma in perioada de criza mai toate firmele , din ce am auzit eu de la prieteni , nu numai cele de transport, obisnuiesc sa  amane salariati cu 2,3 , 4 sapt , sau 1 luna salarul , sau nu ti l da pe ,,tot ,, pana cand te trezesti ca ai de luat nu stiu ce suma mare de care ,,se uita in timp ,,... asta fiind  doresc AUTOBUZ :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mik23n2 dac vrei pe auocar sau minibus dar faci extern da fugutza la AMI Turing (sunt la gara mai exact intersectia str garii cu zugravi) ca angajeaza. Angajari se fac si pe TIR dar nu te sfatuiesc ca arata bine capurile alea dar cunosc colegi care au stat prin benzinarii pe UE 5-6 zile pana l e venit autocar sa le dea bani de service ca nu l eau incarcat cardurile...in fine mai multe detalii si ponturi te ajut cu draga inima , eu fac taximetrie acum si sincer, nu pre duc lipsa de prea multe ....stau langa familie si eu mai mult(sunt la a 3 a nevastaca 2 mi au fugit ...de la lipsa.. :o)

tel 0762621812am vreo 2 ponturi sigure

Drum lin si fara "capre"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce tare a fost asta : <<(sunt la a 3 a nevastaca 2 mi au fugit ...de la lipsa.. >> :D :D  ti am dat add pe  mess, eu tocmai mi am terminat cariera de 10 ani de taximetrie , dupa atata timp de facut taxi in Iasi crede ma ca o sa ajungi la un moment dat , incat sa nu mai ai rabdare sa astepti clienti , plus ca in ultimii 2 ani e fff slab cu incasarile, de asta am facut permisul restul de categ. ca sa scap de TAXI :D

Id ul meu este octavian27@ymail.com  vb pe Mes , iti explic eu tot ce trebuie sa stii despre taximetrie:D

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Pan 24 incearca la HD Transport dar i-ti trebuie ADR numai decat, eu am fost la ei dar mai mult de 3 saptamani nu am rezistat, se lucreaza in 2 soferi conteaza mult peste ce sofer dai, eu am ceva experienta si nu am rezistat sa fiu umilit si sa profite celalalt sofer de mine asa ca le-am zis PA ; ei fac doar comunitate la intoarcere mi-au oprit 100 e transportul, ca m-au trimis cu un microbuz pana in Germania...si daca pleci trebuie sa ai macar minim 100 de e bani de mancare pana iei primul salar...daca rezisti...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multam frumos de pont VAPAIE dar din pacate nu am ADR asa ca exclud varianta cel putin pana il fac prin ianuarie  ca acum tareeee prost stau cu finantele.Nu am inteles in schimb partea cu soferu 2 la ce te-ai referit ,,conteaza  mult peste ce sofer dai''cum te-a afectat p tine,nu ti-au iesit chilometrii???astept sa-mi spui ca sa stiu si yo p viitor la ce sa ma astept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pan 24 ma scuzi ca nu am mai intrat pana acum, caut si eu de lucru, e greu pe aici prin Iasi.Deci am zis ca depinde foarte mult peste ce sofer dai in sensul ca eu am lucrat in 2 soferi o peroada la HD si primu bea o jumatate de wischi odata, cand am plecat din Romania de la Vatra Dornei si pana in Cluj a baut 1 litru de palinca...acolo am facut pauza de 9 ore..... avea calduri statea cu geamul deschis chiar daca afara erau  3 grade si eu faceam frigu, pe langa asta mai si fuma 2 pachete de tigari la zi, iar alt sofer avea permis de 1 an - ca profesionist - si tot de atat timp facea externu se angajase la HD si tipa si batea cu pumnul in bord ca el e marele sofer si are permis de 10 ani eu tot ce faceam era gresit pentru el , cand nu gasea adresa nu avea curaj sa tipe la dispecer ( ca adresa era gresita ) si daca eram eu la volan tipa la mine ca sunt incapabil, vroia sa il tin eu de mancare...adia el era sefu si eu eram sluga deci vroiam sa zic ca conteaza peste ce fel de sofer dai nu zic ca nu ar fi si oameni de treaba dar eu nu am avut norocul sa dau peste acea persoana asa ca nu am rezistat sa fiu injosit si am plecat am 2 ani jumate de tir, nu e mult stiu ca poate mai am multe de invatat dar nu sa urle la mine si sa bata cu pumnul in bord ca el e marele sofer .Daca vrei intra pe adresa mea de mess gabi98_gab si mai vb acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

OFF TOPIC :constantinMARIUS, pune te rog varsta la profil.

ON TOPIC : pai si daca a fost furat un patron de catre un angajat (10,20)asta este un motiv sa recupereze banii de la ceilalti angajati cinstiti care muncesc pentru banii pe care se asteapta sa-i primeasca la sfarsit de luna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e greu la hd, dar ce sa-i faci daca toate functiile de sef sau ocupat prin tarisoara asta...incercam si noi altceva...

trebuie sa constientizam ca nimeni nu ne plateste daca zimbim frumos...daca rezisti bine, daca nu...

cunosc un baiat care si-a dat demisia si si-a primit pina la ultimul banut, ca si mine dealtfel...

>:( pt. un incepator merge sa incerci...daca vrei sa inveti si sa capeti experienta nu poti decat sa suporti unele talente ale veteranilor...oricum depinde cum pui si tu problema si de norocul tau...si sa nu uitam ca plecam de acasa de nevoie nu la plimbare...

  din ce stiu eu, se recupereaza din banii furati de la moldovenii veterani cu acte romanesti care pe vremuri l-au facut pe patron, de la  cei noi si cinstiti  nu am auzit  plangeri mari.

  DOAMNE AJUTA !

P.S. nu vreau sa iau apararea patronilor, dar pa vremuri cand aveam si eu o mica afacere am vazut ce inseamna sa fiu furat ... si am zis SA NU MOARA ROMANUL PANA CA NU-I CEL PUTIN UN AN PATRON...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Pan 24 ma scuzi ca nu am mai intrat pana acum, caut si eu de lucru, e greu pe aici prin Iasi.Deci am zis ca depinde foarte mult peste ce sofer dai in sensul ca eu am lucrat in 2 soferi o peroada la HD si primu bea o jumatate de wischi odata, cand am plecat din Romania de la Vatra Dornei si pana in Cluj a baut 1 litru de palinca...acolo am facut pauza de 9 ore..... avea calduri statea cu geamul deschis chiar daca afara erau  3 grade si eu faceam frigu, pe langa asta mai si fuma 2 pachete de tigari la zi, iar alt sofer avea permis de 1 an - ca profesionist - si tot de atat timp facea externu se angajase la HD si tipa si batea cu pumnul in bord ca el e marele sofer si are permis de 10 ani eu tot ce faceam era gresit pentru el , cand nu gasea adresa nu avea curaj sa tipe la dispecer ( ca adresa era gresita ) si daca eram eu la volan tipa la mine ca sunt incapabil, vroia sa il tin eu de mancare...adia el era sefu si eu eram sluga deci vroiam sa zic ca conteaza peste ce fel de sofer dai nu zic ca nu ar fi si oameni de treaba dar eu nu am avut norocul sa dau peste acea persoana asa ca nu am rezistat sa fiu injosit si am plecat am 2 ani jumate de tir, nu e mult stiu ca poate mai am multe de invatat dar nu sa urle la mine si sa bata cu pumnul in bord ca el e marele sofer .Daca vrei intra pe adresa mea de mess gabi98_gab si mai vb acolo

      Same old storry Vapaie, si eu am prins la HD un asemenea sofer, cu mania persecutiei fff dezvoltata si cu nivel de cultura generala si bun simt foarte scazute. S-ar putea sa fie una si aceeasi persoana, mai stii.(ti-am dat add pe mess) Oricum dupa 3 luni cu "fenomenul" pe cabina am venit acasa cu ficatul prastie de la nervi si m-am jurat ca altfel decat singur pe cabina nu voi mai lucra in viata mea pe tir.

    In rest firma e in ceea ce priveste banii ok, tii  da la timp si cat te-ai inteles, rar a intarziat 1-2 zile, in general peste weekend, in schimb foiala iti da pana peste cap, magneti daca vrei, inghiti, mai sari si din program ca sunt setati pe curse expres mai mult. In caz de accident te penalizeaza, la fel daca tai cauciucurile/spargi triplele sau altceva.

    Dispeceratul e isteric, te fugareste intr-una, iti cer sa te duci la poarta firmei de sambata cand tu ai descarcare/incarcare luni, samd. Daca prinzi masina cu diagrama vei avea placerea sa ai foi de concediu cum nu ai mai avut in viata ta si asa sari peste cateva nopti de odihna pe luna... fara sa primesti nici un bonus pt asta... Daca iti zic ei sa faci vre-o scamatorie pe raspunderea lor si esti prins cu maimuta nebuna iti platesc ei amenda. Daca o faci de capul tau sau de prost / inconstient e doar a ta.

    Daca tragi ca vita si faci peste 20 000 km intr-o luna in doi primesti un loc pe lista eroilor necunoscuti care au tras ca vitele pentru firma. Nu multumiri, (macar) nu bonus.

    Ca scoala de soferi e ok, dar nu recomand pe termen lung.

Motivul: salarii mici si fara premize de crestere fiindca au aplicanti garla, masini cu muuulti kilometri, schimbari de vagoane intre soferi la greu, se lucreaza mai mult in doi, in general soferii vechi au plecat / pleaca deci e loc in alta parte de mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 3 months later...
Vizitator Anonymous

hd transport=magnet la purtator/foi de concediu(cam 8 pe luna)/interventii la tahograful cu diagrama la comanda sefilor etc. pt toate astea dau 7 -800 euro pe luna in primele luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

am rezistat la ei 3 luni;te pun sa semnezi un contract pagubos pt tine si acte aditionale la el prin care iti tai craca singur de sub picioare(cat timp te tin acasa esti in concediu fara plata-vechime,continuitate in munca intrerupta-darile catre stat nu le platesc);din primul salar iti opreste si transportul pana in germania la baza lor(hegelmann transporte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

daca ai noroc sa mergi pe card tre sa ai magnetul pregatit ca sigur o sa ti trebuiasca sute de km sau pleci acasa;daca ai ghinion sa te dea pe diagrama s a terminat cu sanatatea ta(conduci in echipaj si 38 ore fara intrerupere pana tremuri de oboseala,nu mai poti tine tiru pe banda si daca te opresti te suna si te ia cu amenintari tot timpul ca are soferi cu sutele care asteapta sa i angajeze si daca nu poti continua te da afara)si am simtit pe propria piele;de exemplu:am avut 3 desc pe germania si ne a incarcat pt spania;am cond 18 ore si se terminase si ziua de lucru de 21 ore;ne am oprit sa facem pauza dar in 2 min ne suna sefu iar cu amenintari sa mai merem 2 ore pana la baza lor care e aproape de granita cu franta;acolo iti fac foi de concediu si esti ca nou sa conduci iar 18 ore;accepti sau te trimit acasa pe banii tai;asa mergi ca nu mai stii ce zi e/cum te cheama/de unde vii si unde tre sa ajungi(am slabit 8 kg in 1,5 luni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

la bani incearca sa te faca tot timpul si chiar le iese(ca iti dau banii dupa o luna pe munca depusa si nu ai ce sa comentezi).veteranii(peste 3 ani) din firma te sapa cu orice ocazie la sef;lor le da mai multi bani(1500euro)dar pt aceasta tre sa mearga pe magnet sute de km pe autostrada,sa pupe n cur sefu si dispecerii,sa stea capra oricand si oricat si daca gresesc o data sunt si ei luati de prosti (vazuti ca niste gunoaie)si li se opresc bani din salar pt orice(din vina lor sau a altora);cred ca vor sa ajunga sefi mai mici ca oricum statui nu se mai fac;tre sa spun ca aveam 2 ani de comunitate cand am semnat cu ei ,dar mult lui D zeu ca am gasit o firma serioasa de ceva timp. la hd transport tre sa fii robot ,nu om sa poti rezista;ar trebui sa angajeze magneti,nu conducatori auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule eu nu stiu de ce ai stat atat...eu plecam dupa prima cursa...ii dadeam cu cheile in cap....era sa zic acum o prostie, patroni de doi bani. Eu nu m-am dus la unu tot asa cand m-a luat cu foi de concediu si pe 200 euro...i-am zis sa se duca el...ce daca are 100 la poarta...tu crezi ca are? are pe naiba. O sa angajeze tot tineri care sa-i fraiereasca cum vor ei. Bine ca ai plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

ca masura de precautie impotriva tepelor pastrati foile de concediu care se suprapun,,,,,,,,se poate numi santaj dar va scoate de multe necazuri  ;) ;) ;) ;) nu uitati de mesajele in care va forteaza,ameninta de pe telefon ,notati data ora min si nr de tel [trebuie sa fie pe abonament],,,,,,,,,daca aveti telefon care inregistreaza convorbire folositil va va ajuta,,,,,,,,, ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

pana la urma decizia finala tot soferul o are, adica TU! trebuie doar sa ai coloana vertebrala si sa refuzi orice ar fi, din punct de vedere psihologic, odata ce accepti sa faci cum vor ei o cursa, poti fi sigur ca o vei face si data viitoare.

la firma unde mi-am facut debutul la fel au incercat, dar nu le-am permis desi eram incepator.. au vrut sa incarc peste tonaj si sa plec la o distanta relativ scurta, dar eu le-am inchis gura cu doar cateva cuvinte: "cu tot respectul, eu sunt corect cu voi, vreau sa fiti si voi cu mine, peste tonaj si peste program nu fac cursa" si intotdeauna s-a gasit cine sa faca cursa cum au vrut ei, iar eu eram trimis doar in cursele unde lucram la program si in limita tonajului...

NU UITA! decizia finala iti apartine! din clipa cand ai iesit pe poarta la volan tu esti patronul, tu raspunzi de tot si toate! Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.