Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

GARANTIE MATERIALA pt. angajare Soferi Autobuz??


mik23n2

Postări Recomandate

  • Members

Salutare. Azi am fost la interviu pt angajare in Iasi la Sc UNISTIL SRL  ca sofer autobuz... dupa ce sau uitat pe acte atestate etc, mi au solicitat 700 de lei garantie , e normal asa ceva? Vi so mai intamplat si voua? Eu unul i am refuzat categoric, fiindu mi teama de ,, tzepi ,, voi cauta in continuare si la alte firme

Drumuri bune , aveti grija la potentialii Tzepari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bineinteles ca nu este normal si foarte bine ai facut ca i-ai refuzat.

Trebuia sa-i spui ca daca aveai bani stateai acasa si nu aveai nevoie de loc de munca.

Numai la noi "angajatorii" solicita bani de la angajati,totul culminant cu "taxa pe interviu" >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu este normal sa ceara astfel de garantii.Foarte bine sa i-ai refuzat.Sa invete sa isi faca angajarile mai atent si sa angajeze doar oameni responsabili si care nu le strica masinile sau cate si mai cate.Adevarul este ca au patit si ei multe du diferiti soferi, dar tot adevarat este ca sunt de vina ca nu au stiut cum sa-i aleaga si mai ales ca nu i-au angajat cu contracte determinate , in perioada de proba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

acum 2 luni mi am dat demisia de la Vega '93 Galati (lucram la centura iasului)... garantia la motorina si garantia masinii nici pana acum nu ne au dat o..eu unul sunt satul de dat telefoane si sa am explicatii de genul " banii s au trimis din august sunt la cutarescu" etc...in fine curaj ca sa plecam sa ne dam demisia cand am realizat de pe flutusah ca se opreste garantie(nu ne au zis de la inceput, dai in judecata dar n ai bani) am plecat doar 2 soferi...unul la Viarom (constructii civile etc) iar io daca tot aveam atestat si de taxi prefer taxi momentan..

Ceea ce vreau sa zic este: ca sunt prea multi creduli (ca sa nu zic zic altfel), am plecat eu si un coleg si au venit 15-20 in locul nostru pt interviu...A si salariile la 8*4 la basculante sau cife au ajuns la 1000 lei cel mult...vb cuiva de aici..ne o facem cu mana noastra...atata timp cat acesti angajatori vad ca sunt multi "interesatzi" ca soferi pt salarii de mizerii n or sa creasca cu nimic(no ofense dar ce i mai tontzi suntem noi moldovenii, in ardeal sau oltenia nu i asa..)

NU TREBUIE SA NE CRAMPONAM DE " AM CARTE DE MUNCA LA 8 ORE" (plaste tu banca cu 8 ore)

Drumuri line fara "capre"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

acum 2 luni mi am dat demisia de la Vega '93 Galati (lucram la centura iasului)... garantia la motorina si garantia masinii nici pana acum nu ne au dat o..eu unul sunt satul de dat telefoane si sa am explicatii de genul " banii s au trimis din august sunt la cutarescu" etc...in fine curaj ca sa plecam sa ne dam demisia cand am realizat de pe flutusah ca se opreste garantie(nu ne au zis de la inceput, dai in judecata dar n ai bani) am plecat doar 2 soferi...unul la Viarom (constructii civile etc) iar io daca tot aveam atestat si de taxi prefer taxi momentan..

Ceea ce vreau sa zic este: ca sunt prea multi creduli (ca sa nu zic zic altfel), am plecat eu si un coleg si au venit 15-20 in locul nostru pt interviu...A si salariile la 8*4 la basculante sau cife au ajuns la 1000 lei cel mult...vb cuiva de aici..ne o facem cu mana noastra...atata timp cat acesti angajatori vad ca sunt multi "interesatzi" ca soferi pt salarii de mizerii n or sa creasca cu nimic(no ofense dar ce i mai tontzi suntem noi moldovenii, in ardeal sau oltenia nu i asa..)

NU TREBUIE SA NE CRAMPONAM DE " AM CARTE DE MUNCA LA 8 ORE" (plaste tu banca cu 8 ore)

Drumuri line fara "capre"

TREBE SA FIM UNITI!!!! UNU PENTRU TOTI SI TOTI PENTRU UNU!!!

  ca stim sa ramanem uniti ca

degetele unei singure maini stranse intr-un pumn

care sa loveasca, sa dea o riposta ferma oricarui

agresor de oriunde a veni.'

                      B.u.g Mafia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

FRATILOR! Proprietarii de autocare, autobuze, masini de mare tonaj (asa-zisii patroni), care cer garantii materiale sau imobile sunt NISTE ESCROCI ORDINARI CU ACTE IN REGULA, CARE TREBUIE IMPUSCATI CA PE "DICTATORI". Ei trebuie sa plateasca politele de asigurare in care intra orice fel de daune; dar fiindca nu platesc, iti cer sa pui casa gaj sau alte garantii la angajare si apoi daca faci un accident, ai ramas cu fundul in strada. Nici intr-o tara din UE nu s-a mai pomenit asa ceva, sa se ceara garantii la angajare. ESTE ILEGAL. Refuzati categoric acest lucru si nu mai dati prilej la "HOTII DE PATRONI"  sa faca japka la drumul mare si cu reclama pe deasupra. Din contra, ei trebuie sa dea bani in avans in momentul cand te angajeaza. Am lucrat la angajatorii straini  ca sofer tir international si din fericire am placuta experienta traita in mod personal, din care va impartasesc si voua si din care am invatat k: "A FI OM E LUCRU MARE". GARANTIILE PT ANGAJARE SUNT ILEGALE - NU ACCEPTATI. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare. Azi am fost la interviu pt angajare in Iasi la Sc UNISTIL SRL  ca sofer autobuz... dupa ce sau uitat pe acte atestate etc, mi au solicitat 700 de lei garantie , e normal asa ceva? Vi so mai intamplat si voua? Eu unul i am refuzat categoric, fiindu mi teama de ,, tzepi ,, voi cauta in continuare si la alte firme

Nu e normal, mie nu mi s-a-ntamplat si foarte bine ca ai refuzat. Asa cum tu-ti asumi riscul sa nu fi platit la sfarsit de luna, asa si angajatorul trebuie sa-si asume riscul sa lucreze cu tine. Cine cere garantii in prealabil, poate pregati terenul pt recuperarea unor pagube care pot fi inventate. Daca are asigurarile necesare (Casco, pe marfa etc) n-are de ce sa-ti ceara tie asemenea garantii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • Members

se vorbeste de garantii pt. accidente .ok. hai sa va zic una de o sa ramaneti cu gura cascata.

  firma din Arad ,soferul la intrare in tara ,cantar ..el incarcatura totala 19 t. greutate pe motrica 13t.

  amenda data de unguri 3000 euro ? rezolvare ...firma plateste amenda si pune sechestru pe casa omului

in sensul ca prostu-tzu de sofer accepta se mearga la notar sa semneze aceea ipoteca prin care se obliga sa restituie suma inapoi firmei casa fiindui garantie de plata.

  concluzia mea ?  soferu slab pregatit ca nu a stiut sa-si repartizeze marfa ,dar si firma de ...cacao.cum pana mea sa-i pui omului ipoteca pe casa pt... 3000????? si asta o stiu pt. respectivul a fost coleg cu mine.

  fiecare trage concluzile lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

          Aud si ma minunez... ! Sunt sigur ca nu le-am auzit pe toate. Asta cu garantia cred ca este de mare tupeu ! Orice angajator care cere garantii de la soferi exagereaza si ar trebui sa fiti foarte atenti atunci cind vi se solicita astfel de... asigurari ! Poate vor sa le aducem si ceva capital de lucru...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu trebuie nici cand si in nici o imprejurare sa acceptam as ceva.....am fost si eu la un interviu de genu asta si nici nu i-am salutat la plecare....din pacate sunt destui sarantoci care ar veni cu bani de acasa numa de dragu de a lucra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai avem de mincat paine uscata sa ajungem la acest nivel!!..................uimitor!                                                                                                                                                                                            http://www.a1.ro/news/extern/australia-patronul-unei-firme-a-donat-16-milioane-de-dolari-angajatilor-sai-190578.html   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Mai nou, SC LICURICI IMPEX SRL din Onesti cere garantie 100 euro pe luna pana la suma de 2000 euro. Acesti bani ii opreste din diurna si fara sa fie pusi intr-un cont bancar. Din cate stiu garantia se opreste din salar, dar cel mult 10% din salariul net/luna pana la valoarea de cel mult trei salarii. Din diurna stiu ca nu se poate face opriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.