Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ALTI SOFERI NAZDRAVANI


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Members

Pai !, la primul (soferul turc, Tarzanu` lor), sunt de parere ca astfel de soferi nu sunt intregi la minte.Sigur au ceva defectiune la mansarda. :P Cunosc personal si eu o astfel de catastrofa cu permis.Ce-i drept, nu este cu C+E, ci doar B-ul, insa, comportamentul de primata fara par este acelasi cu al turcului din primul filmulet, cu Tarzanu` nostru, si in mod sigur, multi altii.Intr-adevar, exista o anumita euforie data de sofatul la inaltime si dimensiunile camionului, te face sa crezi ca esti mai puternic decat majoritatea (reprezentata de masinile mici si soferii acestora), insa, cine nu reuseste sa-si suprime instinctul primar de dominare, e cu problema mare intre neuroni.De cand cu postarea unor astfel de filmulete, cand sunt accidente de camion, orice om rational isi va lua in sinteza incidentului si varianta "aerienilor" la volan. ;D Pentru ca este o dovada clara a unor comportamente iresponsabile (fiindca, alta-i sa te maimutaresti pe o bicicleta, si alta la volanul unui mastodont mobil), o rezolvare rapida ar fi introducerea ca sistem de siguranta a unui senzor de presiune sub scaunul soferului.Orice sofer cantareste cel putin 55 Kg, astfel, se poate seta la minim 55 Kg., iar in mers, daca presiune pe scaun scade sub greutatea soferului, camionul sa franeze gradual, dar ferm.Nici unui astfel de specimen nu i-ar mai pica bine sa fie nevoit sa tot accelereze, sa se dea in stamba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mie sincer nu mi se pare nimic anormal ce au facut astia.

si eu cand conduc, ma dezmortesc din cand in cand, nu ca turcu sau tarzan, da trebuie sa te dezmortesti un pic, mai te ridici in picioare sa te indrepti, intinzi picioarele...

dupa parerea mea nu e sofer sa nu faca cate ceva, nu poti sta atatea ore lipit de scaun, trebe sa faci ceva, mai bine asa decat sa adormi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

mie sincer nu mi se pare nimic anormal ce au facut astia.

si eu cand conduc, ma dezmortesc din cand in cand, nu ca turcu sau tarzan, da trebuie sa te dezmortesti un pic, mai te ridici in picioare sa te indrepti, intinzi picioarele...

dupa parerea mea nu e sofer sa nu faca cate ceva, nu poti sta atatea ore lipit de scaun, trebe sa faci ceva, mai bine asa decat sa adormi.

Edy, tocmai deaia sunt facute pauzele intre orele de condus, ca sa-ti mai indrepti oasele si sincer , 4 ore jumate poti sta la volan in conditii normale , fara maimutareli, pana la pauza. La camioane inca ai si scaune mai comfortabile ( de cat aveam eu in sprinter  ;D si plecam noaptea la 12 si pana la 6 :30-7 nu ma ridicam de pe scaun , cand ajungeam la prima adresa  si erau si scaune foarte naspa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Referitor la cele 2 filmulete ....

In primul filmulet cred ca ne este prezentat colegul turc  impreuna cu care a facut tarzan scoala de soferi  ;D.

Referitor la al doilea, macar asta doar canta si nu a luat mainile de pe volan sau nu s-a ridicat de pe scaun , desi cred ca si pt timpanele lui au fost ceva probleme , totusi mai are o sansa de reabilitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Tavy lasa rautatile, tu chiar stii ce inseamna 4h30' de condus,ma refer la un "banal " camion de 16,5 metri ?????

Da, din intamplare chiar stiu.Si mai stiu si soferi care au condus o viata intreaga ( intern si international)fara incidente, dar care niciodata nu au facut chestii de genul la volan.Soferul , fie el de masina mica sau camion, trebuie sa fie un tip responsabil,atent si care sa nu riste la volan.Trebuie sa fie constient ca cea mai mica greseala la volan poate insemna o catastrofa.Ok, stiu ca timpul omoara soferii, dar eu cred ca 4ore juma' nu sunt chiar atat de multe.Iar daca un sofer nu rezista 4 ore juma' le volan poate face acele opriri de 15 si de 30 de minute intercalate , astfel ca nu conduce mai mult de 2 ore fara oprire.Sunt de parere ca siguranta in trafic e mai presus de interesul personal ( al patronilor sau chiar a soferilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cred ca ar fi foart bine sa se conduca si un camion de 16 m lafel ca o duba de cativa metri  , ca atunci si bicicleta se condoce ca motocicleta ca si una si alta au 2 roti :))  ;D . Sincer primul este un pic sarit de pe fix iar al 2 cred ca lucrul ala la facut de plictiseala si cred ca la facut ca sa il puna si el pe net ca omul este ok ca are mai multe filmulete si cu fisa si altele care se comporta normal . DECI NU JUDECATI OMUL DUPA APARENTE VAROG . EU CHIAR IL SIMPTIZEZ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tavy lasa rautatile, tu chiar stii ce inseamna 4h30' de condus,ma refer la un "banal " camion de 16,5 metri ?????

Incerc si eu sa raspund, in realitate teoria nu "bate" cu practica. Pe la noi nu avem pauze obligatorii, doar reglementarea (raspund pe scurt) la cite ore ai voie sa lucrezi intr-o zi de 24 h. De ce zic ca teoria nu bate cu practica? Din experienta personala. Am avut curse la care dormeam cite 3 ore maxim ( intr-un interval de 24 h). Destul de multe. Nu este o lauda, din pacate este o experienta trista dar uneori nu ai de ales.

Destul de multe curse la care ma opream doar pentru un "pisu" scurt la roata masinii si apoi da-i bataie......Distantele sunt mari aici, de multe ori te intirzii in trafic din diferite motive si atunci ii dai bataie sa recuperezi timpii pierduti.Desigur vor fi raspunsuri de genul ca tu esti seful in masina....teoria bat-o vina....in viata reala un servici se cistiga greu si il porti pierde usor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator Anonymous

DUPA 1 SAPTAMANA STATA PRIN PARCARI,FARA BANI DE MANCARE SI TIGARI,OMUL-UI AI CRESTE ADRENALINA SI CREDE CA DATA VIITOARE VA FI MAI BINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.