Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

CE STATII FOLOSITI VOI?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Apropo de statii,am si eu o intrebare !!

Ma batea un gand sa imi iau o statie ..............

Ma batut gandul.......  ::)pana mi-am luat Alan 8001 S si o antena Sirio megawatt 4000 !

Statia are 4w din fabrica dar este dusa la 25-30 W in service-ul Midland !

E cu totul altceva fata de ce am avut inainte.

Am luat-o de AICI http://magazine.okazii.ro/cbshop

Cica nu e prea necesara statia mai mare de 4W,dar am o placere nebuna sa anunt in canalul 22,orice radar Mwc care face ture prin localitati sau sta bagat la umbra doar o prinde ceva !!

PS:daca tot am avut drum prin Bacau,am trecut si pe la ei,mi-au calibrat profrsional antena,gratis !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vreau s-a scriu despre noua mea statie... ;);D8)

am luat un Intek H512 Plus

http://www.mondoplast.ro/Statie-Radio-Portabila-CB27-INTEK-H-512-pg_ft-3868

in pachet are adaptorul pt bricheta si antena exterioara si un set de acumulatori de 1500,

doar cu acumulatorii am facut un drum de la Oradea(Esser  ;)  si a doua zi un drum de Alba Bucuresti....am vorbit destul de putin..dar a muncit tot timpul pe receptie ,am facut comparatia cu statia colegului care ma adus ....

in caz de nevoie se comuta pe baterii normale ...scade puterea dar asta e pretul 8)

am luat separat un microfon exterior cu 30 ron

este foarte portabila, :D, si in 2 minute o fac mobila...desi nu am cumparat antena ..deocamdata

am optat pt acest model de statie din motive practice, cum diagrama nu mai ajuta prea mult la mersul cu un coleg...

statia asta e OK.

..cind vezi colegul in loc s-a faci cu diagrama..intrebi pe statie.  :o.colegu mergi cumva la Alba...

minusuri.....exista clar...

  nu are putere decit alimentata la 12 v...cu acumulatorii ei are 1 w

  transmisia din masina e sub orice critica....recordul personal...e de 3 km...o s-a creasca cu antena exterioara...

receptia nu are limite....are si squelch automat...prietenii stiu de ce....

Sint mindru ca mi-am luat aceasta statie..!!! ;);D

ps Binenteles ca o s-a imi iau un President...din prima diurna... 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • Members

am si eu un alan 8001s ce e bun la ea ca poti regla puterea de emisie cand mai este cate o polemica mai intervii pt aplanare....pt cruiser am dat un pm poate intri zilele astea sa imi raspunzi si mie te rog.as vrea neaparat sa vad cum stau cu ea ...daca nu o vand si imi iau altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salut

Eu am o cobra 19dxIV eu, cu o antena sirio ML145, si un purcelus de 25. O am pe turism si pt mine e de ajuns asta...pe emisie fara vitamina e in jur de 10-12 km, iar cu energizant peste 30. Nu folosesc amplifu decat pe perioada scurta pt a ma informa despre ce am in fata noaptea sau in weeckend cand nu prea sunt colegi pe drum, ori cand vorbesc cu colegi la departare, dar ne dam , cum se zice"acasa" pe alt canal. Chestia asta mi se pare cel putin de bun simt. Mai sunt si ocazii cand dau drumu la purcel ca sa le aduc aminte unor colegi ca sunt in 22 si nu ne intereseaza viata lor personala.

Ca si statie pe tir am prieteni care au Cobra GTL 200 cu antena megawatt 4000 si merg de le gasesc dracii. Statia asta are 30w normal si 100 cu "putere". Le gasesc utile pt acelasi motiv, cand nu este nimeniu pe drum dai drumu la putere si intrebi ce e in directia in care mergi tu. Toti stiti ca aveti mai multe controale decat noi cei cu gargarite.

La partea cu purcelul sunt mult mai de acord pentru ca daca vrei sa emiti departe ii dai drumu. Mai sunt si colegi care fac externul, si se stie ca mai mult de 4w nu ai voie in afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

President Jackson primele tipuri cu tranzistori si Sirio 4000! Cunoscatorii stiu de ce :))

Centrul de reparatii statii radio cb, va asteapta in Bacau pe canalul 24, de luni pana vineri intre orele 9 - 18, iar sambata intre 9 - 13. Aici puteti sa va reparati orice tip de statie radio, sa va calibrati antene, sa cumparati statii si accesorii la preturi avantajoase. Va stam la dispozitie si la telefon 0728293147 si 0728990170. Doamne ajuta si Drumuri bune sa aveti cu totii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Administrators
  • Members

Eu la inceput am avut un TTI 550 si o antena "ieftina",....am dat 440 lei ( antena+statie),.......la banii astia a fost ok. In iarna mi-am cumparat o statie President James ( din combinatie de taste ii maresti puterea la 15 W) si o antena Sirio Performer 5000. Cu cele din urma sint foarte multumit, aici poti sa vorbesti de calitate, dar si npretul a fost mult mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Puterea statiei este de 5,4 W, din combinatie de taste, ii poti mari puterea la 15 W. Daca vrei sa o "aduci" la forma initiala, trebuie sa tii tasta POWER apasata 5 secunde, sau sa scoti stecker-ul de la bricheta ( sa-i opresti complet sursa de alimentare), asta in caz ca vor sa te opreasca si sa te verifice. Cum am scris si mai sus, sint foarte incintat de ea,.....are modulatie super, distanta de emisie-receptie e mult mai mare decit la una simpla si are toate elementele necesare ( NB+ANL, SWR/Cal,  RF Power, Mic+RF Gain, iar pt manelisti nelipsitele ECHO si BEEP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Singurul dezavantaj ( in cazul meu) este ca eu o am pusa pe o masina mica ( talpa magnetica cu diametru de 14 cm), iar antena are 200cm, ....strica tot aspectul. Dar tinind cont ca nu am mai "dat" in nici un radar,....nu ma deranjeaza atit de tare. Inca ceva,....am mers si cu 200km/h ( inclusiv vint lateral,....pe autostrada)  fara sa mi se desfaca de pe plafonul masinii. Citisem undeva pe net ca unii le-au "pierdut" si la viteze de 130-140 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am cautat pe net, dar nu am mai gasit link-ul ala, in schimb am gasit alt link ( din pacate pt. voi e in germana), dar va arata toate tipurile de statii CB si cum se face modificarea. Din pacate, la President ´Jackson 2 si Harry 2, trebuie sa desfaci capacul si sa faci mici modificari. Eu o sa pun totusi link-ul pt. cei interesati http://www.on-radio.de/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=558.

Aruncati o privire , eu zic ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am si eu un alan 8001s ce e bun la ea ca poti regla puterea de emisie cand mai este cate o polemica mai intervii pt aplanare....pt cruiser am dat un pm poate intri zilele astea sa imi raspunzi si mie te rog.as vrea neaparat sa vad cum stau cu ea ...daca nu o vand si imi iau altceva.

Nu am mai intrat de mult,e cam tarziu sa iti raspund acuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Caline de une ai luat statzia daca nu te superi  ?  Depinde de unde ai cumparat-o sa poti vedea simplu daca are in ea ce trebuie sa modifici sau numa e de forma ideea.  Pretz si de la cine ai luat  sa vedem de se poate face ceva.  Eu am avut president Jackson luate de pe germania.  Una am reusit o modificare uimitoare la ea.  Avea din fabrica 2 finali de ceramica de 40 W bucata.  Am pus maxim 80 w dar nu aveam trafo sa duca la camion asa putere asa ca am redus la jumatate si am vandut-o.  Mergea minunat cu antena Santiago de 600 w.  Acum am la camion un Superstar 240 de 14 watzi dar redus din matcher la 10 watzi cu antena president alaska de 6 decibeli. Merge.

    Nu vreau sa supar pe nimeni dar depinde de cine o vinde ptr faptul ca si ele se comercializeaza in diferite feluri.  Unele trebuie doar sa le dai jos o punte,altele ,exemplu cele cu procesor merg din bcombinatii de butoane doar sa aiba si innauntru ce trebuie iar altele sant doar numele in fatza si innauntru nu e ce trebuie si poti bate pe butoane sau sa cauti succesul dau degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am un Albrecht de 4 W si antena cu Santiago 1200.

Cat despre "20W......40W........70W......100W....porcusor!!!" Nu pot decat sa dezaprob folosirea lor. Va spun si de ce: cu o statie de 4W bine reglata si cu o antena cu castig in dB bine calibrata si montata totul merge foarte bine. Comunici fara probleme 10-20 km. In situatia in care altii au statii vitaminizate tu nu te paoti intelege cu colegul care e la 7 km de tine pt ca trebuie sa dai squelch-ul cat mai mic si atunci incepi sa ii auzi si pe cei cu vitamine de la 40-50km si n general ii auzi parazitati la maxim. Emisiile se amesteca si se aude o varza totala. In concluzie nu mi se pare normal si corect sa nu pot comunica cu cel de la 7 km de mine din cauza celui de la 50 km! Poate vreau sa ma ajute intr-o depasire si in clipa cand colegul imi spune sa nu intru ca vine din fatza, intra vitaminizatu' sa povesteasca pe cine a luat el la ocazie aseara si........ Cred ca e o chestie de bun simt sa ne respectam nu numai in trafic, cat si pe calea undelor.

Mare dreptate ai...si asta se intampla pentru ca in romania nu este o lege care sa reglementeze asta.....in Italia daca te prinde cu statie mai mare de 5W direct puscarie fara drept de apel...deasemenea iti trebuie autorizatie si pentru cele pana in 5w.Daca nu o ai e cam 2600€ amenda...atentie mare pt cei care au statii pe turisme si tranziteaza Italia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Cea mai deranjanta chestie in utilizarea unei statii este vorbitul urat,injuriile intre colegi cand unul a gresit,povestitul pe canal 22.

Dupa aia vine deranjul dat de statiile mai mari de 4W.

Eu folosesc o statie de 25 W(Alan 8001+Sirio Megawatt 4000)dar vb.scurt si la obiect cand sunt apelat,anunt cu mare placere orice "MCV,ARR,etc ,cand vreau sa dirijez un coleg la o adresa il rog sa schimbam canalul ca sa nu deranjam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.