Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DUNCA Expeditii


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Din revista TRANZIT martie 2009 (Cum tot mai multi soferi ramân fara loc de munca, companiile de transport profita pentru a-i angaja pe cei mai buni în locul celor pe care au fost nevoiti sa-i ia din lipsa de personal. La Dunca au sosit peste 500 de CV-uri din care au fost alesi pâna acum 40 de conducatori auto) cu criza asta aleg soferi cu experienta dar în urma cu un an te lua daca aveai 6 luni experienta!? Oare nu se mai intoarce roata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
Vizitator Anonymous

Dunca are numai rable de camioane pe tara!Se chinuie colegii cu ele.

De INTERNATIONAL LAZAR COMPANY ce parere aveti ???

Eu am o parere foarte proasta!Astept comentarii si intrebari de la colegi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

colegi ce stiti despre dunca expeditii?am fost chemat la un interviu si o proba de lucru.sunt seriosi se merita sa lucrezi la ei ? eu sunt incepator si nu prea stiu cum merg treburile pe la ei si sunt si din baia mare si pana la timisoara i drum lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fac comunitate fac si dus-intors,au si curse fixe tur-retur.Am vazut ca tracteaza si semiremorci de Ewals,cu cei de la Tir Express au terminat colaborarea.

Parerile de la colegi sunt impartite...unii sunt cat de cat multumiti altii deloc.Se fac opriri de bani pe la motorina,se mai taie km etc.Totul in functie de cat de bine stii sa pupi sau sa dai cotizatia lunara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Foarte multe firma au instalate diverse apartate de localizare si masurare combustibil,dar in general se da o lista de consum sau o formula in functie de greutatea transportata.Acest consum este de obicei foarte mic si ajungi sa platesti motorina oricat de economic ai merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • Members

Am sa va prezint pe scurt c am cum se desfasoara activitatea la Dunca Expeditii,precizez tatal meu lucreaza acolo:

1.Salariul minimum pe economie exact cum se procedeaza c am pe la toate firmele.

2.0,20bani/km se plateste, indiferent daca esti incarcat sau gol.

3. Diurna este de 20 RON pe zi se da un avans de 200 RON la pleacare in cursa, aceasti banii fiind calculati c am pentru 10 zile dupa acestea esti chemat la Timisoara.

4.Decopertat prelata se plateste 15 RON.

Acestea sunt tarifele pentru cei care fac intern in medie se scot in jur de 8500-9000 KM pe luna.

5.Consumul daca sti sa mergi cum trebuie cu masina nu ai treaba sunt destui soferii care habar nu au si platesc motorina la greu.Tatal meu are un Iveco Eurostar si are consum de 28% +0,5l pt fiecare tona in plus, pana acum nu a platit nici un leu motorina.

6.Se ofera la masina tot ce are nevoie soferul pentru a si desfasura meseria aici ma refer la chingi, truse de scule, stingatoare, bocanci cu bombeu metalic, veste reflectorizante etc.

7. Mai nou sunt multi noi veniti care habar nu au sa faca o foaie de parcus si un decont, apoi fac gura ca de ce li s au imputat kilometri.

8.La angajare se cere garantie de 300 eur, cei care nu dispun nu este problema ca se opreste pe parcurs din salariu.

9. Nu se angajeaza fara proba de traseu aceasta consta in ocolirea unui sens giratoriu si parcarea intre 2 masini.

10. Respecti pe toata lumea si te faci sa fi respectat nu iti zice nimeni nici da te mai incolo faci tampenii esti ars.

Sper ca v am fost de folos cu aceste informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am sa va prezint pe scurt c am cum se desfasoara activitatea la Dunca Expeditii,precizez tatal meu lucreaza acolo:

1.Salariul minimum pe economie exact cum se procedeaza c am pe la toate firmele.

2.0,20bani/km se plateste, indiferent daca esti incarcat sau gol.

3. Diurna este de 20 RON pe zi se da un avans de 200 RON la pleacare in cursa, aceasti banii fiind calculati c am pentru 10 zile dupa acestea esti chemat la Timisoara.

4.Decopertat prelata se plateste 15 RON.

Acestea sunt tarifele pentru cei care fac intern in medie se scot in jur de 8500-9000 KM pe luna.

5.Consumul daca sti sa mergi cum trebuie cu masina nu ai treaba sunt destui soferii care habar nu au si platesc motorina la greu.Tatal meu are un Iveco Eurostar si are consum de 28% +0,5l pt fiecare tona in plus, pana acum nu a platit nici un leu motorina.

6.Se ofera la masina tot ce are nevoie soferul pentru a si desfasura meseria aici ma refer la chingi, truse de scule, stingatoare, bocanci cu bombeu metalic, veste reflectorizante etc.

7. Mai nou sunt multi noi veniti care habar nu au sa faca o foaie de parcus si un decont, apoi fac gura ca de ce li s au imputat kilometri.

8.La angajare se cere garantie de 300 eur, cei care nu dispun nu este problema ca se opreste pe parcurs din salariu.

9. Nu se angajeaza fara proba de traseu aceasta consta in ocolirea unui sens giratoriu si parcarea intre 2 masini.

10. Respecti pe toata lumea si te faci sa fi respectat nu iti zice nimeni nici da te mai incolo faci tampenii esti ars.

Sper ca v am fost de folos cu aceste informatii.

Andrei, la faza cu foaia de parcurs sau decontul, nimeni nu s-a nascut invatat si pana la urma daca vezi odata o foaie de parcurs sigur sti sa o faci si deconturile nu sunt o istorie dar ce e foarte adevarata ca tinerii astia incepatori daca apuca la un "tir" cum se zice popular, ei sunt soferi de cand e lumea, nu vad numai decuplarea, sa vanda motorina cat mai multa si treburi dinastea de grandomani subnutriti. In rest, ai facut o impresie buna despre firma, acuma poate si tatal tau am gandesc ca are o varsta la care seful de coloana pleac putin urechea si nu numai varstei ci si experientei. NUMAI BINE SI DRUMURI BUNE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Vizitator Anonymous

oare asa bine sa fie la domnul romeo? si tatal meu a lucrat acolo, dar de cate ori vorbeam cu el numai se plangea. si nu e vorba ca daca esti mai in varsta te respecta, taicamiu are 30ani de soferie, ultimii 15 numai pe tir, deci e uns cu toate alifiile. o singura intamplare va povestesc: a incarcat in timisoara, cu descarcare in ploiesti, ca sa treaca pe acasa, in brasov. cand a ajuns pe la fagaras, l-au sunat si l-au intrebat unde e.cand au auzit k e la fagaras, l-au pus sa se intoarca la cluj, ca se modificase descarcarea, desi pe foaie scria clar ploiesti. si inca ceva, il sunau non-stop sa-l intrebe unde e, strasant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Salutare tuturor soferilor.

Am si eu o intrebare legata de Dunca Expeditii Timisoara,as vrea sa merg si eu la ei ca SOFER TIR daca se poate,AM PERMIS CATEGORIA B C+E ATESTAT DE MARFA SI AGABARITIT CARTELA TAHOGRAFICA TESTUL PSHICO SI FISA MEDICAL LA ZI.

As putea sa spun ca sunt incepator dar tot o data sunt angajat la o firma pe un T R A K K E R cu 4 luni de experienta,dar as vrea sa merg sofer pe TIR.

Daca ar putea un coleg ce lucra la Dunca Expeditii sa imi dea un sfat stiu eu ias fi recunascator.

NUMAI BINE SI DRUMURI BUNE VA DORESC !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Acum am sunat la ei,au nevoie de soferii...le am zis ca nu am experienta foarte multa (6 luni). Nu a zis nimic de asta..sa ma prezint la sediul din Timisoara pentru mai multe informatii.

Si sa am la mine suma de 200 E pentru "garantie" ca mi da Tir-ul pe mana !  :o

E normal sa ceara  garantie  ?  :

Care cunosc mai bine firma...asteptam  mai multe detali..multumesc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.