Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

EUROPA vs AMERICA


MANV10

Care din cele 2 continente credeti ca face camioane mai fiabile?  

179 membri au votat

  1. 1. Care din cele 2 continente credeti ca face camioane mai fiabile?

    • 50%-50%
      25
    • America 60% Europa 40%
      11
    • Europa 60% America 40%
      14
    • America
      39
    • Europa
      107


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

  Robert,iara trebuie sa te contrazic!Datoria USA este mare,dar nu se compara cu datoria unor tari din faimoasa Europa(Grecia,Portugalia,Irlanda,etc).In State e drept ca nu ai voie sa ai alcool in cabina unui vehicol comercial DAR,daca vrei sa-ti iei o sticla pentru uz personal sa o duci acasa,poti la magazin sa le ceri sa-ti faca bon de livrare pe adresa ta,iar bautura o tii ambalata in dulapioarele de sub cuseta!Daca te opreste cineva le arati factura si le spui ca marfa este o livrare pentru un client!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

  Din Canada in USA este o lista cu ANUMITE alimente cu care nu ai voie sa treci vama!Fructele de exemplu,cu exceptia citricelor sunt permise!Si sunt foarte multe alimente permise!Oricum,nu vad care e problema,poti din Canada sa treci frontiera cu frigiderul gol,te opresti in primul super-market dupa granita si il umplii!Oricum,daca o sa am timp,o sa pun lista cu alimentele nepermise la frontiera,nu sunt chiar atat de multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Iar o luati prin balarii.....Ken, ai face bine sa te pui de acord cu Robert pe mess,sau pm, ca sint deja satul de logica ta...Alex, tu ai face bine sa stai in banca ta , ca esti inca mic si nu stii nimic despre viata asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iar o luati prin balarii.....Ken, ai face bine sa te pui de acord cu Robert pe mess,sau pm, ca sint deja satul de logica ta...Alex, tu ai face bine sa stai in banca ta , ca esti inca mic si nu stii nimic despre viata asta .

Aha bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

      Vt880,eu credeam ca asta este un forum pe care putem sa venim cu argumente logice.....Greseala mea!Daca cineva mai crede inca ca,daca datoria USA este mai mare decat datoria altor tari,Pakistan,Afghanistan,Cambogia sau Bangladesh de exemplu asta inseamna in mod cert ca in aceste tari este mai bine de trait si ca aceste tari au un potential economic mai ridicat atunci eu nu mai am nimic de spus!Stiu,comparatia era intre Europa si America!Problema este ca nu toate tarile din Europa sunt la acelasi nivel de dezvoltare si situatia economica este diferita de la tara la tara,cum si in America sunt diferente destul de semnificative intre USA,Canada si Mexic si chiar de la stat la stat in interiorul USA sau de la provincie la provincie in Canada....Asa ca aici vorbeam la modul general....Si am crezut ca pot sa-mi dau cu parerea tinind cont ca traiesc pe continentul nord american de peste 10 ani....si am si umblat prin toate tarile care compun acest continent....Tot asa cum am trait 30 de ani si in Europa....Si m-am plimbat destul si pe acolo.....Dar daca analiza cuiva care a trait pe ambele maluri ale baltii si logica nu isi au locul pe acest forum eu pot foarte bine sa ma abtin sau sa scriu doar la rubrica de starea vremii sau retete de bucatarie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Ken, eu te cred , nu mie trebuie sa-mi adresezi acest mesaj, numai ca punctele voastre de vedere sint contrarii, in plus mai sint si postarile kinder-ilor, care nici macar nu stiu cum se face un control al unui truck, ca sa numai spun de cuplari/decuplari, sau tras la rampa ...ca de banana pe stanga sau pe dreapta ,sigur nu au auzit .

Ideea era ca nu trebuie transformat acest forum , intr-un camp de lupta ,ci intr-un loc unde se pèoate invata ceva sau aprofunda cunostiintele, ca de, cit traiesti inveti .

Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ken, eu te cred , nu mie trebuie sa-mi adresezi acest mesaj, numai ca punctele voastre de vedere sint contrarii, in plus mai sint si postarile kinder-ilor, care nici macar nu stiu cum se face un control al unui truck, ca sa numai spun de cuplari/decuplari, sau tras la rampa ...ca de banana pe stanga sau pe dreapta ,sigur nu au auzit .

Ideea era ca nu trebuie transformat acest forum , intr-un camp de lupta ,ci intr-un loc unde se pèoate invata ceva sau aprofunda cunostiintele, ca de, cit traiesti inveti .

Toate cele bune !

ken, poate ar trebui sa facem un thread nou, cu voia adminilor, subiectul este interesant. Intelegem ca cineva sa se umfle in pene cand compara SUA cu Afganistanul sau Bangladesh-ul. Sau cu Romania. E hilar.

Dar ce-ai zice daca ai compara USA cu ea insasi ? USA de din-nainte de criza cu USA de acum, ce zici ? Cum este, mai puternica, mai slaba, la fel ? Tent cities, foreclosures, unemployment, american dream ended, Iraq, Afganistan, etc ?

Mission acomplished ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Asta nu pot sa-ti spun,pentru ca eu locuiesc in Canada si de 4 ani incoace(de cand a inceput criza)fac voiaje doar in Canada!In State am mai fost doar de vreo 4 ori de atunci incoace dar ca turist(o data la New York city,o data la virginia beach la plaja o data la St Joseph in Michigan si o data la un festival de camioane).Ca turist e bine peste tot!Eu nu ridic in slavi USA si nu le-am ridicat niciodata!Intre Canada si State prefer Canada din multe puncte de vedere!Pot sa si detaliez dar nu vreau sa plictisesc!Dar,Intre State si Romania este o diferenta ca de la cer la pamant si asta in favoarea Statelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Am votat Europa pentru ca imi plac mai mult cum sunt concepute....cele americane sunt hidoase multe din ele, apreciez PeterBilt dintre firmele americane....mai ales modelele putin mai vechi....as ale 80% europa 20% SUA

uitati un Peter care il ador...ascultati ce fel suna bestia cu motor de locomotiva 2400hp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

in Canada limba oficiala este franceza, deci nu ai fost "truck driver" ci camionneur ;):D

este si limba engleza si franceza, iar ponderea mai mare este engleza, pentru este mai usor de invatat ca franceza. Partea de Est vorbesc franceza si partea de Vest engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Franceza este limba oficiala numai in Quebec(provincie de vreo 6 ori mai mare decat Romania).In Ontario,Nova Scotia,Newfoundland&Labrador,Prince edward island,Manitoba,Saskatchewan,Alberta,British Columbia si Yukon limba oficiala este engleza!In New brunswick ambele limbi(franceza si engleza)sunt oficiale!Iar in Nunavut si Teritoriile de Nord Vest sunt 2 limbi oficiale si anume engleza si innuktiktuk(limba inuita sau eskimosa).Iar in rezervatiile primelor natiuni limbile primelor natiuni sunt oficiale!Exemplu,in rezervatiile mohawk se vorbeste limba irokeza(mohawcii fac parte din natiunea irokeza),in rezervatiile de huroni se vorbeste hurona,in rezervatiile cree se vorbeste limba cree,la montagnais mi se pare ca se vorbeste un dialect inrudit cu limba algonquina iar la aleutii de pe coasta de vest se vorbeste limba aleutina!Bineinteles ca nimeni nu vorbeste toate aceste limbi dar in engleza si franceza te descurci peste tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

acum doua luni am cumparat un nou senzor de ulei, presiune si temperatura. am facut o poza cu cel nou alaturi de cel vechi insa, nu o mai gasesc. pe cel vechi scria "mada in usa" iar cel nou "made in mexico" Asadar, merge economia. Aia mexicana. Piesa este cumparata de la Volvo Dealer, pentru un motor Volvo.

  mai deunazi, am dat peste cateva postari ale unor noi si "fericiti" posesori de Kenworth T660. Cele mai mari probleme le avea un tip din BritishColumbia care reusise performanta sa viziteze toate atelierele Ken si Cummins din drumul sau. De altfel, experienta a fost imbogatita si de excursia cu towing-ul. Team-ul lui, si in acelasi timp sotie, a dus camionul langa un pub cunoscut din oras si a pus o sticla de whisky cu un carton de bere de care a agatat cheile camionului, poate se indura careva si-l fura. Sincer, nu ma bucur de cele citite. Sunt si eu owner/operator si ghinionul face ca ultimele luni sa am parte numai de probleme. Si aici nu ma refer la becuri arse. Ultima distractie a fost aceea ca dupa ce am refacut chiuloasa complet, a crapta din nou. Verdictul: domnul (onor, traiasca!) pompos intitulat mecanic a uitat sa puna niste saibe prin ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Robert,problemele nu sunt numai la Kenworth ci la toate camioanele facute intre 2007-2011!Cunosc multi care au avut probleme cu volvo facute intre acesti ani ca sa nu mai vorbesc de freightliner sau international!Daca spui  ca T660 cu pricina avea motor cummins inseamna ca era un 2008-2010(pana in 2007 se facea t 600,dupa 2011 kenworh nu mai are decat motoare paccar,adica DAF).Asta este consecinta mondializarii si impunerea cu orice pret de catre guverne a unor norme anti-poluare foarte stricte!Care sunt motoarele actuale de pe piata americana?Pai din pacate volvo,paccar(adica DAF) si mercedes!Maxxforce este o incercare nereusita(care pe langa ca nu are forta si nu este fiabil consuma si foarte mult si nici nu indeplineste normele anti-poluare).Singurele motoare americane care au mai ramas pe piata sunt Mack(despre care am auzit ca s-a imbunatatit foarte mult) cummins,al carui ISX nou nu se poate compara nici pe departe cu "anticul N14"(in sensul ca ISX nu mai e asa fiabil)si Detroit despre care am inteles ca a facut mari progrese!Deja vechea serie 60 nu era un motor rau per ansamblu!Din pacate noile norme anti-poluare i-au determinat pe producatorii de motoare sa scoata niste motoare extrem de scumpe si foarte putin fiabile!Din pacate,cel putin la camioane,motoarele vechi sunt mult mai bune!In ceea ce priveste criza,economia e inca fragila dar ne revenim incet-incet,de lucru este,eu astazi mi-am luat liber ca sa-mi fac impozitul de sfarsit de an dar era de lucru berechet,si in week-end-uri e de lucru dar eu refuz voiajele,in week-end de obicei ne ducem la plaja sau la pescuit sau ne dam cu bicicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Pentru a raspunde la intrebarea intiala trebuie sa fi condus ambele stiluri, altfel numai parari subiective apar.

Cele Americane au un avantaj de siguranta in caz de accident avind distanta mare intre bara din fata si sofer.

Sint doua stiluri diferite de camioane pe doua continente total diferite. In America nu se prefera cele cu cabina peste motor. Au fost produse asemenea modele dar nu au avut un succes comercial pe masura celor cu motor in fata. Cele Europene nu se importa in America, dar folosesc in mare parte subansamble in comun (in special motoare).

Unii soferi prefera lungimea camionului cit mai mare, distanta dintre punti avind si un grad mai mare de confort.

Altii le lasa si mai jos pentru aspect in general, tip lowrider

http://www.flickriver.com/photos/7295020@N06/4139936847/

http://www5.picturepush.com/photo/a/4576713/1024/Wallpers-1440-x-900/283069-1440x900-Lowrider-Custom-Black-Truck.jpg

una lunga si joasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cele europene nu se exporta in america  ? eu stiu  ca volvo au destule vanzari si-n america si nu doar motoare , dar poate gresesc , in schimb nu vad un camion american facand descarcare la firma jaguar  ( liverpoo ), hala 9 , nici daca ar fi asul soferilor la volan ,  ( cine a fost stie ce vreau sa spun :D)

am avut ocazie sa vad si americane dar sunt rudimentare rau , nu stiu  confortu la volan cat sunt de ok. caci in rest au cabina  cat casa ,dar cel mai important e sa te simti confortabil atunci cand sofezi , iar cele din poze cu esapamentele alea cat turnul babel chiar  nu vad nimic atractiv la ele ,

desigur doua culturi, doua gusturi diferite ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Intr-adevar,modele europene nu se mai comercializeaza pe piata nord-americana(Canada si USA,in Mexic am mai vazut Scania si Mercedes cab-over,aduse din Brazilia).In trecut insa s-au comercializat si in America de N unele modele europene:Scania,prin anii 80,Mercedes,pana cand mercedes si freightliner s-au unit,si chiar si volvo cabover!A existat la un moment dat o serie mica de volvo,cu fata europeana dar cuseta americana,marita,si 2 axe pe spate!Nu imi mai aduc aminte de numele modelului dar era ceva foarte deosebit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.