Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

SOFERI PROBLEMA


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Buna la toti colegii,

Deschid acest subiect pentru a posta aici numele tuturor colegilor nostri care cauzand probleme anumitor firme ne trag si pe noi in jos, atat pe teritoriul tari noastre cat si afara.

Probleme cum ar fi: abuz alcoolic, furt, distrugeri masini, ineficenta, incalcarea anumitor reguli, comportament etc.

Spor la "turnat"!

PS: Sigur avem printre noi colegi din cauza carora suferim si noi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna la toti colegii,

Deschid acest subiect pentru a posta aici numele tuturor colegilor nostri care cauzand probleme anumitor firme ne trag si pe noi in jos, atat pe teritoriul tari noastre cat si afara.

Probleme cum ar fi: abuz alcoolic, furt, distrugeri masini, ineficenta, incalcarea anumitor reguli, comportament etc.

Spor la "turnat"!

PS: Sigur avem printre noi colegi din cauza carora suferim si noi ...

Ce baiat grijuliu esti dumneata !Noi colectivul de colegi care avem de suferit din cauza "ineficientei" unor colegi de `ai nostrii iti multumim!

PS:Esti penibil prietene,si nu esti singur ,am mai intalnit specimene din astea ca tine care se apuca sa vorbeasca fara sa gandeasca.Cat despre colegii care fura sau cine stie ce mai fac,nu imi fac nici mie si nici tie si la nimeni rau.Isi fac numai lor.Nu inteleg de ce trebuie sa le apara numele in public? >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Buna seara,

Am deschis un topic si vad ca toti va luati de mine, inclusiv moderatori. O sa va raspund pe rand la fiecare dupa care inchid acest subiect.

In primul rand domnul moderator (MANV10), acum cateva zile ziceai ca nu esti in masura sa judeci pe nimeni la o discutie semnalata si azi ceri probe unui coleg, plus ca stergi anumite nume, daca chiar vroiai dovezi puteai sa le ceri colegului in particular, stai linistit ca sunt semnalate si in alta parte.

In al doilea rand domnule moderator (Tavy985) te incalzeste cu ceva daca sti de unde sunt si varsta mea? pot la fel de bine sa scriu si eu ca colegul ce o postat mai jos (Malefice) la bascalie ca sunt din Vatican, si ca am 90 de ani,porbabil asa o sa iti placa.

In al treilea rand domnilor veterani, ca sa va spun asa ....nu sunt nici un patron, dar ptr astfel de specimene, o trebuit sa fac anumite eforturi eu, ca si sofer, la firma respectiva si poti fi linistit ca au fost platiti.

Iar ptr colegul Nutzu care la fel m-a atacat, una este ciupit si alta este furt, cand am deschis acest topic faceam referire la colegi care chiar baga mana....adanc de tot, nu cei care ciupesc 10 l mot

Si, ca sa nu ofensam pe nimeni, raspundem si domnului coleg Malefice cu penabilitatea lui, de ex de mai sus ca sufera doar ei,

... nu-i chiar asa, daca nu sti, nu vb......si vb politicos ca nam jignit pe nimeni... un ex iti dau si cu asta am incheiat discutiile. Gandeste-te de ce firmele de afara care plateau un salar f bun - de ce nu mai iau soferi romani, de ex Vos ? si altele....nu mai dau nume....

Cu acesta postare am incheiat discutile, si rog Moderatori sa si stearga acest topic. Desi consideram necesar, ca find un site al soferilor... sa se cunoasca si uscaturile....

O seara buna domnilor.

PS: Multumesc pentru 'supraveghere', acum ma simt mai confortabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

  Buna seara,

Am deschis un topic si vad ca toti va luati de mine, inclusiv moderatori. O sa va raspund pe rand la fiecare dupa care inchid acest subiect.

In primul rand domnul moderator (MANV10), acum cateva zile ziceai ca nu esti in masura sa judeci pe nimeni la o discutie semnalata si azi ceri probe unui coleg, plus ca stergi anumite nume, daca chiar vroiai dovezi puteai sa le ceri colegului in particular, stai linistit ca sunt semnalate si in alta parte.

In al doilea rand domnule moderator (Tavy985) te incalzeste cu ceva daca sti de unde sunt si varsta mea? pot la fel de bine sa scriu si eu ca colegul ce o postat mai jos (Malefice) la bascalie ca sunt din Vatican, si ca am 90 de ani,porbabil asa o sa iti placa.

In al treilea rand domnilor veterani, ca sa va spun asa ....nu sunt nici un patron, dar ptr astfel de specimene, o trebuit sa fac anumite eforturi eu, ca si sofer, la firma respectiva si poti fi linistit ca au fost platiti.

Iar ptr colegul Nutzu care la fel m-a atacat, una este ciupit si alta este furt, cand am deschis acest topic faceam referire la colegi care chiar baga mana....adanc de tot, nu cei care ciupesc 10 l mot

Si, ca sa nu ofensam pe nimeni, raspundem si domnului coleg Malefice cu penabilitatea lui, de ex de mai sus ca sufera doar ei,

... nu-i chiar asa, daca nu sti, nu vb......si vb politicos ca nam jignit pe nimeni... un ex iti dau si cu asta am incheiat discutiile. Gandeste-te de ce firmele de afara care plateau un salar f bun - de ce nu mai iau soferi romani, de ex Vos ? si altele....nu mai dau nume....

Cu acesta postare am incheiat discutile, si rog Moderatori sa si stearga acest topic. Desi consideram necesar, ca find un site al soferilor... sa se cunoasca si uscaturile....

O seara buna domnilor.

PS: Multumesc pentru 'supraveghere', acum ma simt mai confortabil

Daca o sa te uiti mai atent ai sa vezi ca nu eu am scris ''acum cateva zile ziceai ca nu esti in masura sa judeci pe nimeni la o discutie semnalata si azi ceri probe unui coleg''

Am sters numele pentru ca respectivele persoane poate nu stiu de forum si nu pot avea un drept la replica.Si nu mi se pare corect sa acuzi pe cineva ,iar el sa nu poata avea un drept la replica.

P.s Nu neg ca ceea ce spui tu nu este adevarat,insa din anumite motive am cerut dovezi si am sters numele.Sper ca intelegi. Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca le afisam numele soferilor ce au furat pe forumuri ,site-uri sau mai stiu ce alte locuri ,credeti ca se rezolva ceva ?

Gata nu o sa se mai fure ?

O sa angajeze soferi romani peste noapte ?

Chiar si daca ar avea salariu de 2500 eur sunt fel si fel de specimene care tot ar fura ,ca asa e rasa asta nu se multumeste cu un deget vrea toata mana.

Daca au ajuns sa se fure intre ei ca si "colegi " ,la motorina sau mai stiu eu ce chestii ,nu inteleg de ce va mira ca fura in cantitati mari si dau tepe patronilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SOFERI PROBLEMA SAU PATRONI PROBLEMA?

Ca tot suntem in zona care pe cine sau cum/cat fura,postez mai jos un articol intesresant.

Şoferii „hoţi” de la firma milionarului Dunca: „Noi suntem cei furaţi"

Omul de afaceri Romeo Dunca şi angajaţii duc o luptă surdă pentru motorina furată. Fiecare din părţi acuză că i se fac nedreptăţi. După ce milionarul a spus că şoferii îl fură ca-n codru, tiriştii au reacţionat imediat şi au dezvăluit o serie de abuzuri la care susţin că sunt supusi.

„Parcă au înnebunit şoferii. Fură mai mult decât oricând”, a mărturisit Dunca arătând că este furat cu cel puţin 50.000 de euro pe lună, iar în ciuda acestui lucru rezistă pe piaţă şi nu a dat oameni afară. După seria articolelor din „Adevărul” care arată, din punctul de vedere al milionarului, modul de operare al şoferilor şi cum rezolvarea situaţiei este aproape imposibilă, şoferii au reacţionat imediat.

„Se reţin nejustificat bani”

Pe www.timisoara.adevarul.ro oameni care sunt şoferi sau foşti angajaţi la Dunca, au spus că milionarul este de fapt cel care îi înşală prin oprirea nejustificată a banilor pe motorină, sau prin reţinerea garanţiilor la plecarea din companie. „Sunt uimit de cât este de revoltat domnul Dunca. Eu am lucrat trei ani şi de doi ani ne judecăm”, a spus Nicolae Ivan.

Omul susţine că în Franţa, firma îi obligă pe tirişti să meargă pe drumuri naţionale ca să nu plătească taxele pentru autostradă care sunt scumpe. „La toţi şoferii li se reţin din bani pentru depăşire de consum, dar cu vechiturile lui obligă şoferii să circule prin Franţa pe drumuri naţionale să nu plătească autostrăzi. Atunci cum vrea să se încadreze în consum?”, a mai spus Nicolae Ivan.

„Nici un sfert din șoferi nu fură”

Un alt şofer, susţine sub protecţia anonimatului că printre şoferi s-a creat o nemulţumire foarte mare din cauza acuzelor aduse de milionar. „Nici un sfert din şoferi nu fură şi ne bagă pe toţi în aceeaşi oală, când noi suntem cei furaţi”, a spus şoferul. Acesta a mai spus că frecvent i se reţin bani nejustificat. „Eu am montat GPS şi nu am luat un strop de motorină, iar cu toate acestea mi s-au reţinut bani. Când am fost să văd mi-au spus că este o greşeală, dar tot timpul greşesc în favoarea lor, niciodată în favoarea mea”, a mai spus şoferul. Acesta a spus că principalul vinovat pentru situaţia creată nu este Romeo Dunca, ci subalternii săi direcţi, pe care i-a scăpat de sub control şi care îl înşeală la rândul lor pe milionar.

„Plata la kilometru este ilegală”

Mai mulţi şoferi au semnalat o altă ilegalitate comisă de firma omului de afaceri Romeo Dunca. Tiriştii susţin că sunt plătiţi la kilometru, ceea ce în Uniunea Europeană este ilegal. „Conform legislaţiei în vigoare, şoferii nu au voie să fie plătiţi la numărul de kilometri parcurşi, doar cu salariu fix şi/sau diurnă”, a spus Cristian, un cititor al timisoara.adevarul.ro. Acelaşi Cristian a mai spus că niciun producător de camioane nu dă un consum al TIR-ului la suta de kilometri. „Să-mi arate mie orice patron că autocamionul consumă x litri de motorină la 100 de kilometri. Nici măcar producătorii nu dau asemenea consum, doar estimativ. Eu cunosc un tip care a câştigat un proces cu Dunca pentru că i-au tras banii pe motorină ilegal”, a postat Cristian.

Romeo Dunca: „Cine-i nemulțumit să plece”

Omul de afaceri susține că nu le face nicio nedreptate șoferilor, iar pe aceia care lucrează și sunt cinstiți chiar îi stimulează. „Nemulțumiți au fost tot timpul. Unul care a fost prins că a furat și a fost dat afara ce o să zică? Sunt un hoț nenorocit? Sunt oameni care lucrează de 15 ani. Își văd de treaba lor și nu au probleme”, a spus Dunca. Acesta a mai spus că dacă e cineva nemulțumit poate să își dea demisia. Referitor la modul de plată, milionarul îi contrazice pe loferi și spune că nu sunt plătiți la kilometru. „Nu-i plătește nimeni la kilometru. Se plătește în funcție de cât muncește fiecare. La Dunca nu se fac mai mult de 7 - 8 mii de kilometri de fiecare șofer pe lună”, a mai spus omul de afaceri. Acesta a mai spus că are situații în care șoferii în loc să meargă la descărcat se duc pe sate pe acasă sau se abat din drum.

SURSA: http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Soferii_-hoti-_de_la_firma_milionarului_Dunca-_-Noi_suntem_cei_furati_0_221978422.html


Un alt articol intereseant.

Camionagiii fură motorină de 200 milioane de euro pe an. Ce spun patronii

Patronii companiilor de transport mărfuri din România pierd peste 16 milioane de euro pe lună din cauza furturilor de motorină. În medie, şoferul unui camion de peste 12 tone fură lunar 200 de litri

Furturile de combustibil scot anual din buzunarele patronilor de companii de transport mărfuri de 194,5 milioane de euro. Acesta este rezultatul unui calcul făcut de Gândul pe baza unui studiu dat publicităţii de SAS Grup, firmă care se ocupă cu dezvoltarea şi implementarea sistemelor integrate de supraveghere şi urmărire a autovehiculelor prin satelit.

"Cel mai mult se furǎ din vehiculele de peste 12 tone, media fiind de 200 de litri la 10.000 km, aceasta fiind în general distanţa maximǎ parcursǎ în fiecare lunǎ", a declarat directorul general al firmei menţionate, Adrian Dinu. Potrivit ultimelor date ale Autorităţii Rutiere Române (ARR), obţinute de Gândul, în România sunt licenţiate să facă transport de mărfuri 78.177 de camioane de peste 12 tone. Luând în calcul valoarea medie a furturilor şi un preţ de 4,25 lei pe litrul de motorină, rezultă că lunar buzunarele patronilor sunt "uşurate" de 66,45 milioane de lei, adică 16,2 milioane de euro (la un curs de 4,1 lei/euro). Anual, suma ajunge la 194,48 milioane de euro.

"Şi la mine la firmă i-am prins"

Patronii de firme de transport recunosc că şoferii fură, dar amintesc că există şi alte cauze ale creşterii consumului de carburant. "Se spune, din popor, că există oameni buni, oameni răi şi şoferi. Nu contest că şi la mine la firmă i-am prins, însă nu e bine să generalizăm", a declarat pentru Gândul vicepreşedintele Uniunii Naţionale a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) Ion Lixandru.

El a explicat că metodele de furt cele mai utilizate sunt din rezevorul propriu sau al altui şofer, cu cardul şi prin efectuarea de curse suplimentare în interes personal, cu camionul firmei. "Explozia cererii de transport de mărfuri a generat o creştere spectaculoasă a numărului de şoferi, care nu mai sunt la fel de calificaţi cum erau cei din anii 90. Atunci, şi motorina era ieftină, nu conta în costurile firmelor şi, deci, se fura, obicei care a mai rămas şi în prezent. În urmă cu 15-20 de ani, un camion de 20 de tone consuma 61,5 litri la suta de kilometri, iar acum consumul s-a redus la 33-37 de litri", a mai spus Lixandru.

El a ţinut să precizeze şi alte cauze care duc la creşterea consumului de carburanţi, chiar dacă motoarele sunt mai performante: accelerările şi frânările dese şi bruşte, din cauza infrastructurii rutiere inadecvate, şi extinderea intravilanului localităţilor, care au dus la înmulţirea restricţiilor de viteză. "Cum şoferii au timpul de parcurs prestabilit, sunt nevoiţi să se bată cu autoturismele şi atunci o calcă", a explicat plastic Lixandru.

SURSA: http://www.gandul.info/financiar/camionagiii-fura-motorina-de-200-milioane-de-euro-pe-an-ce-spun-patronii-6089550

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si, ca sa nu ofensam pe nimeni, raspundem si domnului coleg Malefice cu penabilitatea lui, de ex de mai sus ca sufera doar ei,

... nu-i chiar asa, daca nu sti, nu vb......si vb politicos ca nam jignit pe nimeni... un ex iti dau si cu asta am incheiat discutiile. Gandeste-te de ce firmele de afara care plateau un salar f bun - de ce nu mai iau soferi romani, de ex Vos ? si altele....nu mai dau nume....

Stimate coleg departe de mine intentia de a te jigni.Si crede-ma ca am habar de situatia soferului roman si din tara si de afara,si platit bine si platit prost.Am trecut prin toate etapele,dar niciodata nu m-am gandit ca patronul ne plateste prost sau ne amana cu salariul nus cate saptamani ca colegu "VASILE" fura 100 de litri de motorina pe saptamana.Si stii mai bine ca mine ca "VASILE" fura acea motorina sa asigure traiul zilnic  al familiei deoarece domnul patron condsidera ca mai prioritar la bani nu este el ci pitipoancele ,prietenii si alte hobby-uri ale lui!Sitautia asta este arhicunoscuta de foarte multa vreme si de majoritatea soferilor.Nu pot sa expun public numele firmelor dar sunt si printre noi colegi ce lucreaza la firme straine si sunt platiti normal si corect pentru munca care o depun ,iar acesti colegi nu se ating de gram de motorina.Stii stimabile coleg numele cui as posta eu ?Ai acelor ROMANI ,ajunsi "cozi de topor" pentru straini ,care pentru un pumn de arginti isi vand fratii!!!Care-l invata pe italian,pe olandez,pe belgian si mai stiu eu pe cine sa nu le mai dea atatia bani la romani,sa nu le dea bani de weekend,sa le mai taie si acolo si dincolo ca ROMANU e rezistent si obedient si tace si inghite!!!De ce sa revoltat soferimea la DE ROOY,si la VOSS au fost probleme de gen sau soferii de la containere de la GENOVA,care pana nu au apelat la sindicatele italiene nu siau vazut banii ???Numele nemernicilor astora o sa fie postate,si facute public!!!O seara buna sa ai colegule,imi cer scuze daca te-ai simtit jignit si imi permit sa iti dau si un sfat:deschide ochii si vezi realitatea!!!

PS:"VASILE" este un nume oarecare.Fara intentie sau directie.Si la VOSS daca nu stiai sau angajat de anul asta din nou ROMANI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O caracteristica  a poporului nostru este aceea ca  ne F..TEM  intre noi, si asta nu neaparat pentru perpetuarea speciei sau a natiei ,ci doar de dragul de a  pupa  in fund.Lucrez la Koine si aici mai lucreaza romani destui ,dar ca peste tot  sant si aici pupaciosi,nu intru in detalii ca stiti si voi fenomenul.Partea buna e ca pupaciosul sau pupaciosii ,beneficeaza de acelasi tratament  sau chiar mai rau cu cei pe care ii toarna.

Crezi ca solutia la faptul ca '"romanul fura "' e sal dam in primire sau sal trecem pe siteuri?eu cred ca nu.

Cred ca daca am fi mai uniti,am fi si mai respectati  si nu am cauta  sa"il aranjez eu" .

Poate sant firme de la care nu poti scoate banii pe care i-ai muncit decat la pompa de motorina sau vanzand cauciucurile etc.Si neamtul fura  si belgianul dar intrebarea e :de ce ne vede doar pe noi ?,iar raspunsul e :pt ca noi ne turnam uni pe altii.    In loc sa luptam impreuna impotriva bestiei care ne mananca unul cate unul,e mai usor sa imping pe cineva in fata si poate mai rezist vreo 2 - 3 zile in jungla in care am intrat pt a supravietuii....!!!!!! CEL PUTIN  NE URAM  "DRUMURI BUNE"    e un inceput................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

In al doilea rand domnule moderator (Tavy985) te incalzeste cu ceva daca sti de unde sunt si varsta mea? pot la fel de bine sa scriu si eu ca colegul ce o postat mai jos (Malefice) la bascalie ca sunt din Vatican, si ca am 90 de ani,porbabil asa o sa iti placa.

In al treilea rand domnilor veterani, ca sa va spun asa ....nu sunt nici un patron, dar ptr astfel de specimene, o trebuit sa fac anumite eforturi eu, ca si sofer, la firma respectiva si poti fi linistit ca au fost platiti.

...

PS: Multumesc pentru 'supraveghere', acum ma simt mai confortabil

Domnule Tony, nu ma incalzeste cu nimic pe mine personal daca ai sau nu la profil varsta si localitatea, dar aici pe acest forum a cazut toata lumea de acord ca fiecare sa avem datele acestea (sex,localitate,varsta) completate.Nu cred ca trebuie de fiecare data sa intrebi pe cate un user de unde este si cati ani are, in plus, vazant varsta la profil (reala sau cat de cat apropiata de aceasta) iti faci o anumita impresie cu cine vorbesti.

Cat despre "sper ca nu sunteti niste patroni de firme care nu si-au platit bine soferii sau i-au tzapit cu ceva si acestia i-au "rasplatit" dupa merit.", nu era o acuza, ci doar o simpla afirmatie.Asa cum spunea si MANV10, nu trebuie sa punem numele nimanui,atata timp cat nu este persoana publica, mai ales ca probabil nici nu stie de acest forumsi deci, nu poate da o replica.

Meseria noastra (a moderatorilor si adminilor) este de a supraveghea ceea ce se intampla pe acest forum.Trebuie sa fie cineva si care sa asigure linistea si echilibrul pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegu care posteaza numele unora ce ar fi soferi problema : vezi-ti de ograda ta , nu rezolvi nimic cu aceasta postare. Mai bine ne-am gandi cumsa facem sa fim soferi romani uniti, mai ales cand suntem pe alte meleaguri, asa cum sunt ungurii, polonezii, bulgarii...etc.Noi cand vedem ca un coleg e luat in colimator , cautam sa-l bagam mai mult , in loc sa-l ajutam.

O teme buna de discutat ar fi cum sa-i facem pe administratorii unor situri care publica locuri de munca , sa nu mai permita angajatorilor sa se ascunda in spatele confidentialitatii.Ei vor tot felul de informatii despre noi , dar noi nu stim nimic despre unde ajung aplicatiile noastre.Stiti ca s-au fabricat carti de identitate (in Spania) cu informatii luate din cv-uri aplicate la un anunt pt soferi ? care mai apoi au fost folosite la scoaterea banilor din contul unora.Noroc ca nu aveau prea multi bani.Credeti-ma stiu caz concret.Noi trimitem aplicatii la tot felul de anunturi pt angajare din dorinta de a ne gasi un  loc de munca, dar ar trebui sa nu mai trimitem la cei care nu-si declara numele firmei angajatoare.Poate asa ii determinam sa nu-si mai ascunda identitatea.E clar au ceva de ascuns ori sunt tepari, ori dau salarii cu intarziere si de mizerie.Haideti sa fim mai uniti si sa-i facem sa inteleaga ca daca noi nu invartim roata ei nu au cum sa faca bani.Noi putm conduce camioanele si fara patroni sau directori dar un director sau patron de firma de transport nu face nimic fara noi.Drumuri usoare si fara zapezi ( ca vine iarna).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Pentru colegu care posteaza numele unora ce ar fi soferi problema : vezi-ti de ograda ta , nu rezolvi nimic cu aceasta postare. Mai bine ne-am gandi cumsa facem sa fim soferi romani uniti, mai ales cand suntem pe alte meleaguri, asa cum sunt ungurii, polonezii, bulgarii...etc.Noi cand vedem ca un coleg e luat in colimator , cautam sa-l bagam mai mult , in loc sa-l ajutam.

O teme buna de discutat ar fi cum sa-i facem pe administratorii unor situri care publica locuri de munca , sa nu mai permita angajatorilor sa se ascunda in spatele confidentialitatii.Ei vor tot felul de informatii despre noi , dar noi nu stim nimic despre unde ajung aplicatiile noastre.Stiti ca s-au fabricat carti de identitate (in Spania) cu informatii luate din cv-uri aplicate la un anunt pt soferi ? care mai apoi au fost folosite la scoaterea banilor din contul unora.Noroc ca nu aveau prea multi bani.Credeti-ma stiu caz concret.Noi trimitem aplicatii la tot felul de anunturi pt angajare din dorinta de a ne gasi un  loc de munca, dar ar trebui sa nu mai trimitem la cei care nu-si declara numele firmei angajatoare.Poate asa ii determinam sa nu-si mai ascunda identitatea.E clar au ceva de ascuns ori sunt tepari, ori dau salarii cu intarziere si de mizerie.Haideti sa fim mai uniti si sa-i facem sa inteleaga ca daca noi nu invartim roata ei nu au cum sa faca bani.Noi putm conduce camioanele si fara patroni sau directori dar un director sau patron de firma de transport nu face nimic fara noi.Drumuri usoare si fara zapezi ( ca vine iarna).

Te sustin!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu cred ca un sofer bine remunerat se preteaza sa bage mana sa ia ceva.Am avut ocazia de a sta de vorba cu soferi ROMANI binenteles,care sunt bine platiti si la timp si care nu au nici consum de motorina si spuneau ca nu au dat nici 1l de motorina din motive lesne de inteles...,un job bun,un salariu decent,platit la timp.Sa nu uitam nici povestea colegului de la Dumagas,care afirma ca ii venea sa scoata motorina din rezervor si sa o arunce pe sant pt. a nu ajunge cu economie la garaj pt. ca ii scadea consumul la masina.Asadar.....care pe cine fura..si de ce?

P.S. Parere personala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

M-am decis sa postez si eu cateva pareri la acest topic pentru faptul ca sunt ca am fost ,, bagat" in aceeasi oala cu alti conationali , nu zic ca eu sunt cel mai corect si nu pot sa zic ca nu am ,, luat", da am luat pentru mine, nu pentru scopuri comerciale. Am fost trimis in tara sa imi fac actele de angajare si cand m-am intors din tara cu toate actele ,mi sa spus ca nu ma angajeaza ca am lucrat la o anumita firma cara a dat faliment din cauza soferilor romani care sunt hoti ,cu toate ca la respectiva firma sunt 90% soferi romani. La toate firmele care am fost pentru angajare era toate bune si frumoase pana le spuneam ca sunt roman dupa aceea ,,Lasati un numar de telefon sau un cv ca va contactam noi". Acest topic este foarte bun dar nu pentru a spune x,y este hot sau altele ,fiecare isi duce crucea lui , dar trebuie sa se gandeasca inainte de a face un lucru ca pentru faptele lui plateste si altul. De multe ori patronii se fac ca nu stiu, dar stiu tot ce se intampla, motorina intra pe cheltuieli ,in cele mai multe cazuri camioanele sunt asigurate. Anumiti colegi zic ,, mama ce afacere am facut am dat 10 l de motorina si am luat un pachet de tigari sau un bidon de vin" dar de fapt el nu isi da seama ca toate astea se rasfrang asupra lui si a celor ce vin dupa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Vizitator Anonymous

Patronii se pling ca sant furati de soferi ?  SA FIM SERIOSI a-si fi curios sa vad bilantul contabil facut pentru Finante sa vedem cat declara DOMNI patroni ca le consuma un camion  la finante declara un consum de 40 de L/KM indeferent de tonaj iar la sofer ii cere sa se incadreze in 0/35-0/40 L / T  daca nu plateste motorina ,o intrebare de om simplu DOMNILOR patronasi de ce nu dati chitanta pt. banii retinuti de la soferi ?????? cum se numeste acest lucru nu cumva furt ?????  ba da de doua ori DA ,DA 1-bani furati de la soferi  2-sustragere de la impozitul pe profit ,caci tot profit se numeste si bani luati de la soferi ,si inca ce profit ,nu toti sint la fel scuze fata de cei care sint OAMENI si jos palaria in fata lor dar din pacate sint tot mai multi cei care  nu sti ce sa mai inventeze ca sa-i umble la salar soferului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Pentru colegu care posteaza numele unora ce ar fi soferi problema : vezi-ti de ograda ta , nu rezolvi nimic cu aceasta postare. Mai bine ne-am gandi cumsa facem sa fim soferi romani uniti, mai ales cand suntem pe alte meleaguri, asa cum sunt ungurii, polonezii, bulgarii...etc.Noi cand vedem ca un coleg e luat in colimator , cautam sa-l bagam mai mult , in loc sa-l ajutam.

O teme buna de discutat ar fi cum sa-i facem pe administratorii unor situri care publica locuri de munca , sa nu mai permita angajatorilor sa se ascunda in spatele confidentialitatii.Ei vor tot felul de informatii despre noi , dar noi nu stim nimic despre unde ajung aplicatiile noastre.Stiti ca s-au fabricat carti de identitate (in Spania) cu informatii luate din cv-uri aplicate la un anunt pt soferi ? care mai apoi au fost folosite la scoaterea banilor din contul unora.Noroc ca nu aveau prea multi bani.Credeti-ma stiu caz concret.Noi trimitem aplicatii la tot felul de anunturi pt angajare din dorinta de a ne gasi un  loc de munca, dar ar trebui sa nu mai trimitem la cei care nu-si declara numele firmei angajatoare.Poate asa ii determinam sa nu-si mai ascunda identitatea.E clar au ceva de ascuns ori sunt tepari, ori dau salarii cu intarziere si de mizerie.Haideti sa fim mai uniti si sa-i facem sa inteleaga ca daca noi nu invartim roata ei nu au cum sa faca bani.Noi putm conduce camioanele si fara patroni sau directori dar un director sau patron de firma de transport nu face nimic fara noi.Drumuri usoare si fara zapezi ( ca vine iarna).

Romani uniti??????? hai sa fim seriosi. O sa relatez o intamplare si atunci sa imi spui cat de unit ar trebui eu sa fiu si cu cine. Eram in parcare in aire de jura - arlay si faceam pauza de 45h. Apare un camion cu nr de DB cu doi soferi. NORMAL,,,,,ce faci colegu?, unde mergi?, hai sa ne cinstim putin......si dai cu vin bun de casa cum ii place romanului. Eu fiind un ''expert'' in ale degustarii alcoolului, m-am facut lemn dupa nici doua-trei pahare si dai somn de taiai lemne ''sus pe cabina''. (Am uitat sa va precizez ca ei au ajuns la 2 ore dupa mine si au zis ca o sa faca la fel pauza de 45h). In fine...... ma trezesc, capul greu, sete mare ca de... si ma dau jos la aer curat. Minune, in locul celor cu care am baut era un camion cu nr de FR. Bun.....inca sunt beat si nu mai imi aduc aminte unde au parcat ieri ''baietii din DB camionul (imi zic eu). ma uit in toata parcarea si nimic, e clar, au plecat. Au plecat, au plecat dar de ce? pai va spun eu mai dragi colegi de ce. Ptr. ca ma lasase fara roata de rezerva de la vagon si 12 chingi amarate, de aia. Asa imi trebuie daca sunt tantalau, mi-am furato si asta este. Deci, romani uniti? nu prea cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

erau din scoala lui TABIRCA, cei din dimbovita stiu cine e................ lasind la o parte, ce sa zic ,,no coment,, treba romaneasca, unii inca nu s au desvatat de vechile obiceiuri >:( >:( >:(sa ti spun ce ma intrebau unii colegi dupa ce m-am angajat pe comunitate pe un salar destul de bun............daaaaaaaa matorina poti da?????..........prietene nu se meritaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

POPESCU MIHAI,si eu sunt dambovitean si iti dau dreptate in privinta celor care ti- au furat si au plecat.Pentru stiinta ta si a celorlalti colegi eu va spun sa va feriti si de cei de la BENETON.Cit priveste plingerile patronilor eu unul nu sunt de acord cu ei.Exista patron la firma de transport care sa nu se plinga de soferi?Toti sunt o apa si un pamint.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

am lucrat si eu la o firma de transport din ue (nu i dau numele ca nu are rost)si va spun o chestie,erau si colegi care veneau cu consumuri de 28-29 ca" sa se puna bine"apoi mancau kkt cu gura plina la patroni,ca au vazut ei manevre prin parcari,deci turnau colegi ca sa faca rau.eu cat am lucrat la ei nu am luat un litru de motorina dar cand trebuia sa dau consumul si aveam un consum de 28 va spun sincer,aruncam motorina in sant.si sa va spun si de ce.fiindca erau curse grele,incarcat la max, gen gotard la care scoteam 36,37 si daca ma duceam in unele cu 28 iar altele cu 36 patronul zicea ca am furat,si mai erau si colegii de i am enumerat mai sus care abia asteptau sa comenteze ca te au vazut ei cum vindeai motorina,deci sunt o gramada de "colegi"care se vand pt o mana de arginti,si mai vand si pe altii,asta e mai rau.. >:(ubvgkb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am citit cateva pareri ale unor colegi si vreau sa am si eu o parere la acesti soferi problema. Un sofer problema este si acel sofer care i-si cere drepturile prevazute in contractul individual de munca. Aici fac referinta doar la patronii firmelor care nu platesc la timp soferul. In primul rind firmele ar trebui sa faca dovada faptului ca sint corecte prin acordarea drepturilor care i se cuvin angajatulu si as putea sa dau exemple clare. Se practica plata soferilor la numarul de km. parcursi .ilegal. Salariul cu care este incadrat soferul nu se plateste. ilegal. Tot felul de formule magice de calcul al foilor de parcurs care sa-l faca pe sofer sa nu se mai incadreze in consum si automat soferul devine sofer problema. Deci parerea mea este ca in primul rind societatile care nu sint serioase au in curtea lor soferi problema. Nu cred ca un om normal care ar sti ca este platit la timp pentru activitatea sa depusa in timpul unei luni de lucru ar fi in stare sa -si faca singur probleme . Dar traim in Romania si nu ne place decit sa ne pacalim reciproc. Deci am putea sa vorbim si despre firme problema la fel ca despre soferi problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

Normal acest subiect era inchis dupa cum a spus Calin,dar pentru ca ati continuat discutia voi posta si eu.Sunt unul dintre soferii probleeeemmmmaaaa.Nu accept sa mi se fure din bani,nu accept incarcari peste tonaj,nu accept magarii cu cardul sau cum era inainte cu diagramele.Pentru asta si atitea alte motive sunt si am fost problema,si cu toate astea am destule referinte bune dragi colegi.Vedeti voi norocul til faci tu,cum stapinesti meseria,cum accepti sau nu accepti anumite lucruri.Deci ptr cei 2 colegi de la inceput,sunt si voi ramine problema in conditiile in care sunt inselat, ;) ;) ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.