Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

21 de ani obligatoriu pentru a conduce C+E ??


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • EX Staff

codul rutier 2010, cap III.

art 20,coma 3

" Conducătorii de tramvaie sau vehicule care efectuează transport public de persoane, precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depăşite ori care transportă produse sau substanţe periculoase trebuie să aibă vârsta minimă de 21 de ani împliniţi."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Dak ai atestat poti si de la 18 ani :)

NU poti. Vezi ce zice Legea mai sus. :)

"...precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone..."

Deci pana la 21 de ani, conform Ordonantei, conduci doar categ. C1 si C1E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

NU poti. Vezi ce zice Legea mai sus. :)

"...precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone..."

Deci pana la 21 de ani, conform Ordonantei, conduci doar categ. C1 si C1E.

Am prieteni care la 18 ani au mers pe tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Si eu la fel, dar legea tot lege ramane. Riscurile pe care si le asuma un operator de transport reprezinta treaba lui. Unii dintre ei ori nu cunosc Ordonanta, ori au alte solutii la problema asta. Insa noi ca soferi, in acest caz, trebuie sa stim ce spune legea si nu experienta altora. Ca dupa lege suntem masurati, ca sa zic asa. Ce fac altii n-are nici cea mai mica relevanta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La noi in Romania orice e posibil,2 luni de zile ai voie sa dai de permis pt C si E la varsta de 18 ani si alte doua luni la varsta de 21.Eu in 2007 cand am dat de permis a trebuit sa astept Ianuarie,februarie si martie deoarece intra in vigoare legea(care este si acum in vigoare) ca de la 18 ani pot sa dau numai C1 si E1, asa ca oricum dadeam numai in MAI de permis am asteptat si cand mia venit randu sa dau, puteam pt C si E.Si in ziua de azi imi zic uni prieteni ca pot sa dea de la 18 ani alti zic ca nu,nici nu stii ce sa mai crezi.Tot cei drept ca in legislatie scrie ca numai de la 21 de ani ai voie sa dai pt C si E,dar mai ai voie sa dai si pt D care mie mi se pare o tampenie fara de nedescris ca unu care nici nu a condus un camion de 20 de tone sa ea pe mana un autocar de 15m lungime cu 50 de pasageri sa faca curse cu el.

Macar sa aiba un an sau doi de experienta pe un camion sa vada ce e ala un balans in curbe sau cat de greu se franeaza, ca nu tot una e sa dai un camion cu craci in sus fata de un autocar cu 50 de pers.Parerea mea.

Drumuri curate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

E foarte ciudat.

Conform Ordonantei (art. 20), pana la 21 de ani nu poti conduce decat C1, C1E.

Conform Regulamentului (art. 33), poti da examen la cel putin 18 ani pt C, CE.

Pai de ce sa mai dau examen la 18 ani pt C, CE daca pana la 21 de ani nu le pot conduce ? :-\ Probabil din cauza ca avand luate aceste examene, pot conduce C1, C1E fara sa stau cu gandul ca peste 3 ani trebuie sa mai dau alte examene pt C, CE. Asta ar fi o explicatie pt permisivitatea de a da examen la 18 ani pt C, CE, dar nu si pt a le conduce.

In fine, eu inclin sa cred ca primeaza Ordonanta, deoarece in privinta varstei, ea stabileste conditiile de conducere, in timp ce Regulamentul stabileste conditiile de examinare.

Prin urmare, agentul de circulatie cred ca va tine cont de ceea ce stabileste conditiile de conducere, respectiv Ordonanta si nu de examinare, din punct de vedere al varstei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prin urmare, agentul de circulatie cred ca va tine cont de ceea ce stabileste conditiile de conducere, respectiv Ordonanta si nu de examinare, din punct de vedere al varstei.

Asta asa e Axle

Pana la urma Codul Rutier e una si realitatea e alta,eu asa zic.Oricum daca te opreste "Caprita" sau numa una dintre intitutile statului pe ei o sai intereseze daca ai permis(cu categoriile aferente vehiculului in care te afli) daca ai atestate,autorizati si tot cea ce tine pt a circula pe un drum public, aa si sa nu uit ca cea ce sa cere cel mai des si cu cei doare pe ei cei mai mult este ROVINETA ca fara ea nu mai au dragi de ei bani sa astupe gropile cu nisip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ce-as vrea sa le mai spun colegilor care se bazeaza pe experienta lor sau a altora la acest subiect.

Conform art. 86, alin. 2 din Ordonanta, fapta respectiva este infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda penala.

"Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv...se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

In ce priveste angajatorul are si el raspunderea sa :

"Cu pedeapsa prevăzută la alin.(2) se sancţionează şi persoana care încredinţează cu ştiinţă un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se află în una dintre situaţiile prevăzute la alin.(1) sau (2)..."

Inchisoare nu veti face, insa amenda penala sigur o luati daca agentul constatator e pus pe fapte ca la carte. Si la cazierul vostru asta nu va fi tocmai placut.

Deci sfatul meu pt cei care inca n-au 18 ani, este sa mai astepte inca 3. Just in case. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Eu cand am dat pentru permis,examinatorul mi-a trecut categoria C respectiv C+E,nici  nu a pomenit de C1 E1,nu a zis nimeni ca nu am voie sa conduc camion de 40 t.Nici ei nu stiu bine ce si cum ii.Nu cred ca a fost oprit cineva si verificat pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, asa ar fi normal, pana la varsta de 21 de ani sa nu-ti elibereze un permis pe care sa scrie C+E.Daca ai un astfel de permis,nu vad de ce sa nu ai voie sa conduci.Este ca si cum la 16 ani dai pt B, ti se da carnetul si nu ai voie sa conduci pt ca nu ai 18 ani  :).Pai ori imi dai permisul si pot merge cu el ,ori nu mi-l dai si merg pe jos  ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Legea e clara,scrie in cuvinte dar la unele articole/faze se bate singura.Pur si simplu cum spune si Tavy985 ce sens are sa-ti elibereze permisul cu una/doau/tei/n categorii dar tu sa nu poti conduce pentru ca nu ai varsta "legala".

Inteleg treaba cu 21 ani pentru D (autocare si busuri) ca doar ai responsabiliate mare,raspunzi de x persoane dar in rest nici eu nu stiu ce sa mai cred.Daca mergi si te opresti si il intrebi pe un Garcea eu fac pariu cu voi ca nici el nu stie raspunsul la aceste enigme si chiar mai rau multi politisti nu stapanesc prea bine legea si nu stiu sa completeze nici macar un proces verbal (chiar mi s-a intamplat:se tot uita pe un model intr-o carte si mai scria cate un rand :) )

Deci,in conclzie,Doamne dane-ntelepciune si putere sa trecem peste toate sa putem vedea si alte lucruri "noi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dany  nu am vrut sa zic sa incerci sa faci un balans sau sa incerci franele si ca sa argumentez treaba asta vreau sa zic ce am patit in prima zi de munca a mea pe un camion:am luat in primire un trakker nou nout in folie(o betoniera),si dupa ce l-am incarcat a venit tatal meu la usa camionului(el astepta sa intre si el la incarcat) si mia zis "vezi ca acum esti singur si stiu ca vierbe sangele in tine sa ii dai pana ii sar pistoanele afara, asa ca ai grija ca betonul face balans in malaxor si nu cred ca ti-ai dori sa faci praf o masina noua" , si cu astea zise mi-am luat avizu de la birou si gaz pe ea, ca eu sunt eu si la drum calut.La nici 10 km, drum drept,picioru la blana in podea si la un moment dat asa balans a inceput sa faca,ca dupa ce sa oprit balansu am inceput sa ma controlez intre picioare sa nu cumva sa fii udat scaunu(si am patito de cateva ori in niste rape unde o lua camionu la vale de ziceai ca ma dau cu sania)

Ai dreptate cu conduita preventiva da uite ca suntem uni dintre noi copii cand ne urcam la volan si uitam de atentie, de cei din jur si ne credem piloti se curse sau soferi de-o "viata".Si dupa acea am mai facut la fel dar dupa ce-mi venea in minte episodu ala luam picioru de pe aceleratie.

Si la subiect eu zic ca e bine sa ai un pic de experienta pe camion inainte sa te urci pe un autocar,ca ce am vazut eu la 3 soferi de camion tineri sunt 10 soferi de microbuze si autocare tot tineri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred ca cel mai bine ar fi ca , categoria urmatoare sa o poti da dupa un anumit numar de ani dupa ce ai luat-o pe prima.De exemplu,ai luat la 18 ani B-ul, C-ul sa-l poti da la 21,E-ul la 24, iar D-ul la 27.

Stiu ca suna cam naspa sa astepti 9 ani ca sa poti lua D-ul, dar poate astfel se face mai bine trecerea de la o categorie la alta si cel de 29 de ani este mai constient (in general) decat unul la 18 ani , ca transporta pasageri nu saci cu cartofi.Aceasta este parera mea si accept cu placere pareri contrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu as pune B-ul la 20 de ani. C, CE-ul la 23, iar D-ul la 26. Deci din 3 in 3 ani fiecare incepand de la 20 de ani. Asta in cazul Romaniei, unde infrastructura si disciplina in trafic sunt la cote joase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Sa fiu sincer,ii rau sa astepti 18 ani sa dai de permis si cand mergi sa aflii ca nu ai voie doar la 21 ii o lovitura primita,nu toti sunt la fel,sunt vitezomanii care nu merita sa primeasca permisu dar sunt si persoane care chiar au nevoie de permis si din cauza unora ei nu-l pot avea.Dar cum eu am luat B-ul nu ma mai intereseaza la ce varsta se da. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare!

Colegii eu de la 19 ani lucrez pe un MAN TGa410A+bascula de cereale si am fost oprit in trafic de nenumarate ori de ARR, Politie si toate cele , dar nimeni nu mi-a zis nimic legat de varsta, in momentul asta sunt putin confuz deoarece acum am aproape 21.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.