Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

21 de ani obligatoriu pentru a conduce C+E ??


Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

deci legea zice asa:

Art.20. Aln. 1: Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba varsta minima de 18 ani impliniti cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti

Aln 3,: Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba varsta minima de 21 de ani impliniti.Aln 4. : Conditiile de obtinere a permisului se stabilesc prin regulament.

Apoi in regulament zice asa:

Art.33. : Persoana care solicita examinarea in vedera obtinerii pemisului de conducere  trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :

a) sa aiba cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1

B) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A,B,C,C1,CE,C1E si Tr

c) sa aiba varsta minima de cel putin 21 de ani impliniti pentru categoriile D, DE, Tb si Tv precum si subcategoriile D1 si D1E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

cred ca acolo s a strecurat o gresala de formulare, pentru ca 21 de ani iti trebuie doar la categoriile D1, D,Tv, transport gabarit depasit, marfuri periculoase !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Aicia chiar ca este o dilema mare.

Eu acuma dau examen pentru atestate, dar si eu asa am invatat ca pana la 21 de ani nu ai voie sa mergi cu agabaritic.

Eu am 20 ani si fac marfuri generale si agabaritic, da nu stiu cum vine asta, eu daca am agabaritic nu pot sa conduc pana la 21 ani .

La noi in tara tot ii posibil.

Am prieten care la 18 ani jumate s-a angajat pe tir, si la oprit controale o gramada, dar nu i-a facut nimica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceea ce vezi la noi nu prea vezi in alte locuri...toate se bat cap in cap,apar erori dar nimeni nu le repara.Legea zice una regulamentul alta,politistul alta,inspectorul arr alta si cel de la scoala de soferi alta.Oricum legile-s facute sa fie incalcate :P

Aicia chiar ca este o dilema mare.

Eu acuma dau examen pentru atestate, dar si eu asa am invatat ca pana la 21 de ani nu ai voie sa mergi cu agabaritic.

Eu am 20 ani si fac marfuri generale si agabaritic, da nu stiu cum vine asta, eu daca am agabaritic nu pot sa conduc pana la 21 ani .

La noi in tara tot ii posibil.

Am prieten care la 18 ani jumate s-a angajat pe tir, si la oprit controale o gramada, dar nu i-a facut nimica.

Banuiesc ca te-ai dus la sediul ARR din localitatea unde stai.Spune-mi si mie te rog ce acte ti-au cerut pentru marfa si gabarit,cat dureaza cursurile,in ce consta examenul si cat trebuie sa platesti in total.Fara cartela tahograf ca aia e alta mancare de peste :) Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegu Ciubacka!

pentru atestate mergi la o scoala de formare profesionala in domeniu transporturilor(Fatii Artrii) in cazul aicia in Tg.Mures, atestatele marfa si agabaritic te costa 400 lei plus 240 lei traseu(asta numa la cei care au luat dupa septembrie 2009 C, C+E), dupa ce ai luat examenele te duci la sediu ARR din localitatea unde stai si iti bagi actele de eliberare(cerere tip, taxe postale 65 lei marfa si 45 agabaritic etc.)dupa ce ai trecut de toti pasii asti trebe sa ai multa rabdare ca numa dupa vreo luna jumate iti vin de la Bucuresti.

in cazul meu cursu a durat o saptamana de luni pana vineri, si Sambata am avut examenul.

daca nu iei din prima examele la atestate trebe sa dai a doua oara 50 la pentru fiecare examen.

Examenele pentru CPI marfa si agabaritic:40 intrebari pe calculator

                                                                  30 intreberi directe>>>>>>din acestea 70 trebe sa faci 49 corecte

                                                                  Mai avem si un studiu de caz.

Agabaritic:20 intrebari pe calculator tip grila>trebe sa faci minim 14

cam atatea cu atestatele colegu.

Doamne ajuta si drumuri bune la toti colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

eu am 20 de ani si lucrez pe tir si nam probleme inafara de italieni ca se uita urat la mine si le explic.. si daca ma iarta e bine daca nu nu. dar in rest pe unde mor oprit nam avut probleme din cauza varstei:P drumuri bune la toti si doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Odata ce ti se elibereaza permis de conducere, atestat marfa chiar si la 18 ani impliniti, eu l-am dat dupa un an de la obtinere...poti conduce camion linistit. Daca era sa nu poti conduce, nu ti se elibera la 21 de ani. Unii confunda transportul agabaritic si periculos care ai dreptul la 21 de ani sa conduci...adica la 21 de ani poti lua atestatele de agabaritic si ADR, nu si permis de conducere, astea sunt niste prostii spuse de niste necunoscatori. Singura categorie care se da obligatoriu de la 21 de ani, este D-ul pentru autobuze si autocare, apoi atestat persoane. E-ul la D se trece din categoria actuala C+E...nu mai tre sa dai nimic. Si la transport persoane  e cam greu cu intratul intr-un job ca si pe TIR, acolo e si mai si, ca transporti persoane. Dar sunt deja multe firme care au foame de soferi, cum e la mine Antares care cauta, nu te umple de bani dar ca incepator, conduci Iveco Daily si apoi iti da Isuzu Turquise daca esti bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu stiam de faza aia ca  iti da permisu la 18 ani  ai dreptu sa lucrezi in tara dar nush daca nu au de comentat cei din comunitate...ungaria...gremania..etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu la anu am sa ma interesez pentru ca vreau sa dau pt B+C+E si doresc sa le fac deodata.Am sa vin cu  informatii ka asa cam din februarie  am sa ma apuc de invatat si  condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu la anu am sa ma interesez pentru ca vreau sa dau pt B+C+E si doresc sa le fac deodata.Am sa vin cu  informatii ka asa cam din februarie  am sa ma apuc de invatat si  condus.

poti sa dai de B,C,CE linistit ca nu are nimeni nicio treaba cu tine, apoi dupa ce le-ai luat poti sa dai si de atestat, iei si cardu si poti sa te duci sa lucrezi ca nu te intreaba nimeni, date mai incolo, de ce n-ai varsta, asta a fost o aberatie, daca legea inca permite lucrul asta nu inteleg de ce nu ai avea voie. Partea proasta este ca la varsta de 18 ani cu toate cartoanele luate nu prea ai sanse de angajare decat daca ai pe cineva cunoscut sa te ia cu tine sau pile etc...altfel nu ai nicio sansa, nu vezi ca sunt soferi de 30 de ani care nu au mers pe comunitate si doar in tara, si acum daca se angajeaza ii cere experienta, astia la noi in RO sunt niste idioti toti luati la un loc. Tara lu papura voda, si ca sa nu te dezamagesc, intr-adevar te ia o pasiune atat pentru camioane si cat sa calatoresti, dar la cat de prost e platit si cata raspundere ai, nu prea se merita investitia. Acum cel mai bine castigi pe dube, cum sunt eu la asta pe papuc, cu toate ca am ce am mentionat mai sus, dar macar am scos banii pe ele, oricum e ca si cum le-as avea degeaba ca nu te intreaba nimeni de ele, doar daca conduci camion. Dar au 5 ani, cine stie le mai tin, deocamdata am condus camioane doar asa de test. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu as pune B-ul la 20 de ani. C, CE-ul la 23, iar D-ul la 26. Deci din 3 in 3 ani fiecare incepand de la 20 de ani. Asta in cazul Romaniei, unde infrastructura si disciplina in trafic sunt la cote joase.

    Daca ai mai fii avut si tu 17 ani  si ai  astepta cu nerabdare sa dai de permis  nu ai mai zice asta.  ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Vizitator Anonymous

Colegii pana la urma cum este? eu am cateva mii de km in grecia si bulgaria facute la negru,pe fereala insa as vrea sa ma angajez la o firma in romania si evident,cere atestat,care este varsta minima pana la urma? pentru transport marfuri generale,nu ma intereseaza restul deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Eu stiam de faza aia ca  iti da permisu la 18 ani  ai dreptu sa lucrezi in tara dar nush daca nu au de comentat cei din comunitate...ungaria...gremania..etc.

din reg. C.E. 561/15-03-2006 :

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

da,dar vezi tu,nu e vorba de varsta minima de conducere , eu vreau sa stiu de varsta minima pentru obtinerea atestatului de marfuri generale,asta e ce ma intereseaza pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da,dar vezi tu,nu e vorba de varsta minima de conducere , eu vreau sa stiu de varsta minima pentru obtinerea atestatului de marfuri generale,asta e ce ma intereseaza pe mine

si eu am 19 ani si am voie sa iau atestatul pentru marfuri generale.

odata ce ne este permis sa luam categoriile C si CE, clar putem lua si atestatul pentru marfuri generale si sa conducem fara probleme.

eu stiam ca pana la 21 de ani NU ni se elibereaza atestatul pentru TRANSPORT PERSOANE si AGABARITICE.

Drumuri Bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii...eu inca mai am vreo 7 luni de zile pana sa implinesc 20 de ani si am permis A.BE.CE de un an de zile si atestate marfuri generale,ADR (atat colete,vrac cat si cisterna in afara de clasele 1 si 7) si atestat de transport marfuri agabaritice.Plus cartela tahograf.Sunt angajat legal cu carte de munca cu toate actele in regula.Conduc zi de zi si nimeni nu-mi reproseaza nimic referitor de varsta ( multi se mira doar ) ci doar sa dovedesc ca am "hartiile" . Ca pe la noi cam asa functioneaza in orice domeniu....daca ai hartii/diplome/atestate/certificate etc esti super bun/esti apt/esti cineva.Din pacate hartiile vorbesc nu ceea ce poate face un om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii...eu inca mai am vreo 7 luni de zile pana sa implinesc 20 de ani si am permis A.BE.CE de un an de zile si atestate marfuri generale,ADR (atat colete,vrac cat si cisterna in afara de clasele 1 si 7) si atestat de transport marfuri agabaritice.Plus cartela tahograf.Sunt angajat legal cu carte de munca cu toate actele in regula.Conduc zi de zi si nimeni nu-mi reproseaza nimic referitor de varsta ( multi se mira doar ) ci doar sa dovedesc ca am "hartiile" . Ca pe la noi cam asa functioneaza in orice domeniu....daca ai hartii/diplome/atestate/certificate etc esti super bun/esti apt/esti cineva.Din pacate hartiile vorbesc nu ceea ce poate face un om.

ai mare dreptate, am ajuns sa vorbeasca niste hartii/plasticuri de ceea ce suntem noi in stare.

daca nu le ai nu te baga nimeni in seama, iar daca le ai nu prea intereseaza pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.