Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

21 de ani obligatoriu pentru a conduce C+E ??


Postări Recomandate

  • Members

In Codul Rutier(2011-2012) apar urmatoarele:

cap IV

art33.

"Persoana care solicita examinarea in vedera obtinerii pemisului de conducere  trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :

a) sa aiba cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1

B) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A,B,C,C1,CE,C1E si Tr

c) sa aiba varsta minima de cel putin 21 de ani impliniti pentru categoriile D, DE, Tb si Tv precum si subcategoriile D1 si D1E"

------------------------------------------------------------------

cap III.

art 20, (3)

" Conducătorii de tramvaie sau vehicule care efectuează transport public de persoane, precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depăşite ori care transportă produse sau substanţe periculoase trebuie să aibă vârsta minimă de 21 de ani împliniţi."

" Conducătorii de tramvaie sau vehicule care efectuează transport public de persoane, precum şi cei care conduc autovehicule cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depăşite ori care transportă produse sau substanţe periculoase trebuie să aibă vârsta minimă de 21 de ani împliniţi."

Instructorul (cat C) mi-a spus ca desi am carnet B,C,C+E de la 18 ani se respecta cap III art 20(3).

Am si eu prieteni care conduc camioanele de la 18 ani dar ei nu au prins aceste modificari cum prindem noi care dam acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

e o prostie...o mare prostie scoasa din capu unora...atata timp cat nu transporti produse periculoase, ce se mentioneaza in Cap III, in rest marfuri generale poti conduce fara sa ai varsta de 21 de ani...in cazul asta oricum si eu am 20 de ani, am apucat sa lucrez putin si tot inca daca ma duc la alte firme, imi zice ca nu am 21 de ani etc...deci sfatu meu e..ia permisul CE, dar nu te apuca sa dai de atestate daca nu ai unde sa intri..mai bine gaseste-ti alt job sau mergi pe din astea mai mici, mai faci si experienta in conducere si apoi mai vezi cum stau lucrurile..ca dai banii de pomana si apoi dai din usa in usa sa te angajezi si toti ti-o inchid in nas. Nu se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • Members

Salut , sunt un sofer in devenire .. am aproape 18 ani , am citit in regulament ca pot sa conduc categoria de permis C1 care consta sa nu depasesc 7,5 t cu tot cu marfa .. intrebarea mea este ce examen dau pentru categoria asta? Fac teste auto pe drpciv si am vazut categoria C,C1 , dar eu nu pot sa dau de C pentru-ca nu am 21 de ani . Cum dau examenul pentru C1 la 18 ani ? :D

Pot sa conduc un DAF lf 45 sau Mercedes Atego care nu depasesc 7,5 t ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La vara plec la munca in strainatate si cine stie cate se mai schimba pana vin inapoi,insa ii prea putin relevant ce vreau sa aflu :

In toamna vreau sa fac rost de mult ravnitul cartonas de plastic (zis si permis de conducere) pentru categoriile A,B,C,CE (daca am destui bani, daca nu fara A)

Am vazut pe uebsaituri la unele scoli din cluj ca exista asemenea optiune.

Intrebarea principala este : Eu am acum 18 ani (fara vreo 2-3 zile) Daca ma duc la toamna si ma inscriu la scoala ,parcurg scoala, la examene o sa pot da pentru toate categoriile?

Aici problema se ramifica in 2 probleme mai mici (totusi asa de mari): Daca pot da toate examenele pentru toate categoriile (nu cum am auzit fel si fel de speculatii pe internet) si le si iau,o sa-mi iau permisu?

Daca nu pot da examenele pentru categoriile la care nu am varsta necesara, ce ma fac ? Am dat bani degeaba ?

Bun,toate bune si frumoase (pana acum...): Sa zicem ca-mi iau permisu termin facultatea si imi caut de lucru,bineinteles sofer pe camion. Din ce am inteles imi trebuie ceva atestate,pentru care (dupa cum am auzit din diferite surse) trebuie sa am ceva ani de experienta. Aici apare un paradox,cum sa fac experienta daca pe mine nu ma angajeaza nimeni sa fac experienta pentru atestat?

Chiar daca stiu cu ce se mananca camionu,meseria (in mare parte),conteaza ca am cateva zeci de mii de km petrecuti in camion pe scaunu din dreapta si in fel si fel de simulatoare ?

Ma pasioneaza foarte mult aceasta meserie, cunosc partile bune,si cele rele (si experienta si de prin auzite) , stiu ca romanii sunt mai incuiati la minte, nu ma astept de la prea multe de la un popor cu atatea prejudecati si pareri gresite, insa am vreo sansa sa ma angajez undeva, pe la vreo 20-22 de ani ?

Mai exista speranta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Eu am 18 ani ..... Daca ma duc la toamna si ma inscriu la scoala ,parcurg scoala, la examene o sa pot da pentru toate categoriile?

?

Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.

Capitolul III - Conducatorii de vehicule

SECTIUNEA 1 - Dispozitii generale

Art.20

(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:

a) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;

B) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;

c) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;

d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 si D1E, precum si pentru triciclurile cu motor din categoria A;

ps : esti mic inca sa zici ca romanii sunt incuiati si ce mai zici acolo , ai rabdare sa mai cresti un pic , nu te pripii in viata ....

e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb si Tv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exact de asta am intrebat aici, legea zice una,lumea zice alta. Multumesc pentru raspuns.

EDIT: La partea cu "esti mic" te cam contrazic. Nu am ajuns la concluzia aia pentru ca nu o vrut un nene sa-mi arate ce surubaleste la motor pentru ca eram prea mic,fapt care nici nu s-o intamplat,insa vad ce se intampla in fiecare zi in juru meu,vrand ne vrand. Asta ca sa nu mai aduc in discutie pe cei de varsta mea care is niste cretini fara nici un viitor.Oricum,astfel de discutii nu-si au locul aici,si daca vrei sa impartim o vorba la un pahar de internet te invit pe scaip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegi,

Este primul meu topic aici asa sa nu ma certati,daca am deschis un topic,cu un subiect deja discutat :)

Ma intereseaza mai exact ce masa maxim autorizata se poate conduce cu Cat. C...

De ce va intreb?

Doreste un prieten de al meu,sa se angajeze in Germania ca si sofer de camion,dar problema ca nu are decat Cat C .Cei din Germania (majoritatea angajatorilor) spun ca el,cu Cat C nu poate conduce camioane cu masa max.mai mare de 18T,chiar daca scrie in legistlatie ca Cat. C e pentru autovehiculele cu masa aut.mai mare de 3500kg,si cu o remorca cu masa maxim autorizata de 750kg (remorca usoara).

Eu in Romania am facut cat B,C,E. Dar din pacate,am apucat perioada in care se dadea examen la fiecare cat. in parte,si asa am apucat sa imi iau cat C in 2007,si am pierdut scoala pentru E.Si eram angajat la o firma din Cluj,pe un Actros 2548 de 25T,pe care lucram fara probleme. Am apucat sa imi iau cat E in abia in 2009. :ymparty:

Din cate spune si legistlatia in Germania(care e la fel in toata U.E.),cu cat.C se poate conduce orice camion de peste 3,5T...Si nu are importanta ce Masa maxima autorizata are(chiar si 50 T),atata timp cat nu are remorca mai mare de 750kg.Sau gresesc?

Sa imi dati va rog niste raspunsuri de experti 8)

Drumuri Bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua! am citit o stire pe internet in care spunea ca elevii liceelor auto vor putea obtine permisul pentru categoria c si c+e de la 18 ani,dar pana la 21 de ani nu vor putea circula numai in tara.este adevarat pana la urma? si mai am o nelamurire,pe un site scria ca poti obtine doar categoria c1 si c1e daca faci liceul auto si pe alt site scria ca poti obtine si categoria c si c+e...sunt putin confuz,ma puteti lamuri? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Salut , pana la aparitia modificării legislatiei , pana la 21 ani c1 si c1e . Prin presa se zvoneste de o modificare, dar pana nu vedem negru pe alb nu putem stii cu certitudine . Modificarea legislatiei ar avea ca scop in primul rând deblocarea dosarelor celor care au făcut scolile de soferi sau licee / profesionale auto pentru ca acestia au plătit categoriile si acum stau si asteapta sa ,, ajungă ,, mari sa poată trece de la c1 la C sau c1e la C E lucru la care mai marii tari s-au gândit cu întârziere . Legea adoptata trebuie întâi aprobata de UE , si desigur pentru teritoriul national .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Administrators

Sunt aceleasi intrebari ca pentru ,, c,, doar cu mici modificări privind masele si dimensiunile clasei ,, c 1 ,, .

Ne aflam deja la mai bine de un an de la modificarea legii , scolile ar trebui sa se fi adaptat legislatiei , cursuri , vehicule si pregătire cu specific c1 , doar nu inveti materia ,, c ,, , practici cu un vehicul ,, c,, si dai examen pentru ,, c1 ,, , ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.