Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Am lucrat la TIR EXPRES.Iti promiteau 1ooo euro/15ooo km,dar oare cand poti sa-i parcurgi ;numai nerespectand programul saptamanal de conducere si pauza la sfarsit de saptamana de 45 de ore. Patronul avea un comportament scarbos, urla, jignea la telefon cand primeai ordinul de incarcare/descarcare, dispecerele(romance+italience) erau arogante , de multe ori nu-ti raspundeau la telefon, lasandu-te cu ochii in soare prin diferite colturi ale Europei.

Cat despre salarii, se dadeau cu intarzaiere de doua luni sau chiar mai mult, iar salariul si diurna in tara nu s-au mai dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

  Colegii, imi pare ca trebuie sa va spun, dar toate care se intampla acum la Tir Express sunt din vina ... SOFERILOR.  Si nu numai la Tir Express. Peste tot. Au distrus firmele de transport in Romania, ma refer la salarii si conditii de munca si acum le distrug si pe cele din Europa de Vest. Dupa care se mira ca se uita soferii italieni urat la ei.

  Am lucrat doi ani aproape la Tir Express. Nu am facut niciodata pecorino, nu am dat peste program. Insa, Marco avea un respect deosebit pentru mine. Sau... cel putin asa ma simtit. Poate ca mint... poate ca nu. Ia sa vedem!

  -Cand am ajuns la Tir Express, mi s-a dat masina noua. am stat fix 30 min prin curte. Azi la ora 16,00 ajungeam la ei in curte. Dimineata, plecam in cursa la Paris.

  -Le-am spus ca nu prea am bani. Mi s-au dat 450 euro cash, fara intrebari si discutii.

  - Aveam descarcare la Avezano si am trecut prin garaj sa spal camionul si sa alimentez, desi eram cu timpul la limita. Nu imi luasem banii de vreo luna, dar nici nu aveam nevoie. Am vrut sa plec, m-am vazut Marco si s-a pus in fata camionului, sa ma duc sa imi iau banii. Am vrut sa plec si nu m-a lasat pana nu am luat banii. I-am aratat un pumn de euro (bancnote) cash, am bagat in viteza si am miscat camionul. Nu s-a dat la o parte. Nu si nu. Sa ma duc sa imi iau banii ca vb el cu aia la descarcat.

  - Au fost soferi dati afara pentru ca au fost gasiti cu alcool in cabina. De mai multe ori, cand mancam a trecut Don Giustino pe acolo si m-a intrebat ... ce beau. A zambit si a trecut mai departe. Oare de ce?

  - Am gasit bani in plus la salariu de cateva ori si l-am intrebat pe Roberto daca nu e o greseala. Nu era. Erau bonus-uri.

  -Am avut probleme personale. De fiecare data, Seniore Mario a sarit sa ma ajute.

  -Cand aveam probleme cu camionul, lucram cot la cot cu Efizzio. M-am imprietenit cu el de numa, numa. Vorbeam "aceeasi limba".

-Traian. Doar trebuia sa vada ceva la camion. Cat ma invarteam eu prin curte era si facut. Nu o data m-am dus sa ii zic ca asta sau asta si imi zicea razand "E deja gata".

- Am plecat de la Tir Express in 2008 (cea mai mare tampenie din viata mea) Marco a fost negru de suparare. Si Roberto si Seniore Mario mi-au zis ca nu l-au vazut pe Marco asa suparat vreodata.

-mai aveam bani de luat de la ei. Eram in Canada. Roberto mi-a pus banii in cont, asa cum am cerut. Ba au fost si in plus, pentru ca au intarziat (incepuse criza).

- Si acum vorbesc cu Marco, Mario si Roberto la telefon. Desi stiu ca sunt super ocupati, isi gasesc 10 min pentru mine.

  Nu m-a platit nimeni, sunt in Canada, deci nu am nici un interes. Dar nu vreau sa vad numele unor oameni care imi sunt ca si familie, manjit pentru a justifica cine stie prostii pe care le-au facut unii pe la Tir Express.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Pentru "colegu" care-i ridica in slavi pe cei de la Tir Expres: am impresia ca tu visezi sau esti rupt de realitate. Adica, toata lumea spune ca e intr-un fel la firma asta, numai tu (care singur spui ca ai plecat in 2008 inainte de a incepe criza) spui ca-i bine si frumos. Oare de ce dai impresia ca esti omul lui Giustino,Rodica, Marco sau sotia lui Marco? Angajatii lor cei mai de pret sunt luati direct din bar (vezi dispecera sefa). Si tu n-ai alte griji decat ca soferii care au lucrat la Tir Express denigreaza firma? Sau ai fost singurul profesionist si odata cu plecarea ta toate s-au dus de rapa? Stii ca se impun 15000 de km la 1000 de euro sau 6,7 centi/km? dac tot zici ca vorbesti mereu cu ei, spune-le sa le fie rusine ca-si ca-si bat joc de oameni si firma lor o sa ajunga exact acolo unde merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai mare dreptate colegu,,,,atletul,,,tare ii mai pupa in,,,,,,pe tir express,nu am muncit la ei si nici nu am avut vreo tangenta cu firma asta ,dar tare mi-a sarit in ochii inversunarea la (colegul) tir express ,,,,!!!,cred ca ii un fel de reclama ascunsa,,tare ii mai iubeste de pana si id si la pus dupa numele firmei,,,si asta ar trebuii sa spuna tot despre identitatea cine vb din spatele id-ului,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

ptr -tir expres-.vezi ca miroase a blat.mai ai putin si te-nsori cu firma aia.de regula sunt mai reticent si mai calculat dar la tine mi-am dat seama din prima ca nu esti de partea noastra. pupincuristii nu cred ca au loc pe forumul asta,fa-ti un forum separat:PUPINCURISTI DI TOATE TARILE UNITI-VA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

tare ii mai iubeste de pana si id si la pus dupa numele firmei,,,si asta ar trebuii sa spuna tot despre identitatea cine vb din spatele id-ului,,,

cred ca pur si simplu s-a simtit bine la firma aia, si nu ascunde lucrul asta:

Tir Express -user name ca tribut de multumire pentru amintirile frumoase de la Chieti Scalo. Ma inclin pentru Marco si Giustino.

  Nume : Robert Lihet. Varsta 35. Permis din 93. 6 ani prin Europa, 1 an in Nord America. In prezent, locuiesc in Montreal, Quebec, Canada.

am citit cateva din posturile lui si pare baiat de treaba, nu din neamul Pupincurescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Referitor la "pupincurist" ati dat-o in bara rau de tot. Cei care ma cunosc, ar putea sa va confirme chestia asta. insa, imi place sa dau Cezarului ce e al Cezarului. Referitor la alcool in cabina, intrebati "veteranii" de la Tir Express ce probleme au fost din cauza alcoolului. Daca as fi fost patronul firmei, as fi procedat la fel. Se pare ca unii inteleg gresit libertatea.

  Asa cum am spus de la inceput in postarea precedenta, soferii sunt cei care au stricat firma. Asa cum au stricat multe alte firme din Europa. Partea proasta cu noi, romanii, este aceea ca nu avem prea multe de oferit, dar vrem sa ni se dea. Inainte de a dovedi ca suntem capabili. Tir Express nu este singura firma din Europa de Vest unde am lucrat si unde au venit tot felul de tractoristi care cand au vazut 1000 de Euroi, au lesinat. Asta s-a intamplat inclusiv cu firme romanesti. Si se mai intampla. Comentati, urlati, dar nu faceti nimic. Tocmai de asta am avut respectul lui Marco. Pentru ca am stiut sa spun si "NU". Evident, atunci cand a fost cazul, nu doar asa... de Gica Contra.

  Insa, inainte de a spune "nu" m-am gandit daca merit sau nu, daca mi-am facut treaba si de ce mi se cere un anumit lucru. M-am analizat pe mine insumi, daca am gresit sau nu, daca sunt profitabil pentru firma, daca sunt un profesionist.

  Dupa aceea, daca a fost cazul (si nu prea a fost) m-am apucat sa ma scandalizez. Cand am avut o problema, am discutat cu Marco si Giustino. Nu m-am apucat sa macan pe la colturi. Cat despre dispecera sefa.... mai subtire. Voi nu stiti cat a muncit fata aia in Italia sa ajunga unde a ajuns. Puneti mana la munca si lasati dracului invidia! Fiti profesoinisti si prin munca si atitudinea voastra demonstrati ca meritati respect. Inainate de a improsca iar cu noroi, raspundeti la urmatoarea intrebare : care patron din lumea asta arunca la gunoi un profesionist??? Insa, respectul se cucereste, nu se cere. Vremurile comuniste au apus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

ptr tir express

bine ca nu esti tu patron tata ca fluierai a paguba cu mentalitatea si "modestia" ta.lasa pe altii care te cunosc sa te laude.te dai atat de patriot si de binevoitor incat ti-ai pus steagul canadian la profil.hai mai lasa-ne cu atatea sfaturi si povesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu nu lucrez pe romania, dar am auzit de firma asta tir expres in italia. eu zic sa nu va bagati pentru ca e naspa, nu stiu daca s-a auzit prin ro, astia din it au fost arestati toti din conducere si banuiesc ca firma a dat faliment sau a fost cumparata de alta firma, pentru ca vad vagoanele cu alte tractoare. tir expres era asociata sau apartinea patronului de la TIR SPAGNA. cine a lucrat prin italia stie despre ce vorbesc, despre cum se lucra si ce s-a intamplat cu tir spagna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

daca intr-adevar au fost arestati patronii din it ... bravo lor ca reusesc sa cumpere masini noi si vagoane, si din inchisoare.

parcarea cefin timisoara - dealerul iveco, este plina de semiremorci pentru tir express si tractoare de asemenea. ba mai mult, au bagat semiremorci si tractoare si in parcarea hotelului de vizavi de iveco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este adevarat eu am fosti colegi care lucreaza la Tir Express si am vorbit cu ei am inteles ca au cumparat vreo 30 de cupluri, si apropo de zvonul ca se muta la Pitesti, au facut un punct de lucru o sa faca curse pentru Automobile Dacia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

tir express este doar melancolic si povesteste din amintiri. Eu am deschis topicul inainte sa vin la tir express alias SAA sa stiu care este treaba pe aici dar pana sa imi raspunda colegii am venit si am vazut pe pielea mea. Dar acum ca am venit pot sa va spun exact ce este acum fara sa mai descurajam pe nimeni. salariu 1000 ron 20euro/zi 0,067/km de la a doua desc sau inc in sus 8 euro intermediara pe it inca 20 euro plata acum a inceput sa revina la normal desi totusi este cu o luna in urma se ajunge la un salariu de 1800 media pe luna. se sta 6 luni cu 2 sapt acasa e ok fata de firmele din ro e bine atat ca se sta mult afara si nu se deconteaza drumul vi si pleci cu ce vrei in rest nu este foarte rau dar bineinteles tot timpul este rau si de mai bine. Nu se trag bani aiurea de la soferi masinile se incadreaza in consum nu iti are nimeni treaba sa-ti zica ca a consumat masina bine asta daca nu umbli la rezervoare. Eu am luat amenda la paris 90 euro ca am circulat pe a12 luni dimineata spre paris si eu nu stiam ca luni intre 6si 10 este inchis parisul amenda pe care mi-a decontat-o firma. in schimb firma ma trimis in franta sa incarc si neavand combinizon la masina m-au trimis sa iau de las un magazin unde mi-au zis ei si ce credeti dupa doua luni si ceva stupoare mi sa oprit 32 euro pt combinizon. Cam asta este firma cu bune si rele se cara in general fier de la firmele marcegaglia, hartie de la burgo, si parbrize de la pilkington si in rest ce se mai gaeste dar astea 3 sunt baza. drumuri bune colegii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

adevarul e k sunt multi sugaci la firma si multi pupatori de c..... k peste tot de altfel///am fost la ei,deci stiu ce vb,ce au scris colegii mai sus este  adevarat,6 luni cat am lucrat pt ei nu am folosit magnetul  si mi sa impus de nenumarate ori,nu il folosesc si nici ni il voi folosi,pt asta era sa ma inchida pt program,pe italia,nu sunt seriosi,programu nu l-am inventat noi asta e ,,altfel am zbura cu camioanele de pe autostrazi,stiti cazul lui costik''puskrie''accident cu mortaciune pe franta,deci nu e o firma serioasa,dak nu faci cum sp ei afara ,si omu cheltuie niste bani sa ajunga acolo vi se pare corect??cazul unui coleg care dupa 3saptamani de la angajare i sa cerut sa treaca peste cele 90 h saptamanale, a refuzat ,si i sa spus sa lase camionul corte magiore si sa plece aksa,,,eeeeeeeeee asta da firma ,. nu+contractele sunt pe romania si camioanele cu nr de italia,+nu iti dau nici o copie dupa contract,+iti semnezi demisia in alb la  angajare+bani nu iy bagape toti in cont doar salariu si diurna,bani pe km ,, treb sa trimiti prin west,,+anvelopele nu se sc la timp,lasa k mai merge o cursa si faci10+++++multe sunt prea multe>>>>eu 1 imi place sa cred k k sunt un baiat serios,si  k atare ,vreau sa lucrez la o firma serioasa,,,,una zicem si alta facem,,si uni dintr-e ''asa zisi ''colegi''nici macar nu saluta,nu k as  suferi de vre-un respect ,,,frate nu te cunosc,  nu ma cunosti,ma doare-n p.... de soarta ta,si vice-versa,dar lucram sub aceiasi sigla,e frumos sa ne salutam si  sa ne ajutam uni pe alti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

vremurile bune au apus de mult voi vb din trecut,eu sp din prezent,poate o fi fost altfel atunci, poate uni au facut si prosti ,si asta e adevarat,dar si mai multi au venit sa munceasca cinstit si corect,si de ce au dat????asa k nu mai iy ridicati in slavi pe marco si gyustino k  nu e asa ,, cu tot respectu ,,s-au schimbat multe de atunci ,,povesti am auzit ,,,cum era o data,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

vorbiti de cuvinte mari, respect ,  si p... mea,hai sa iti trim fratele tau filme cu cauciuguri pe sarma, la trailer m-am rugat de ei 1 luna de zile sa imi sch gumele, eu nu sunt camicaze pe sosele,sau vre-un criminal sa las copi orfani, sau parinti indoliati k vrea marco sau curv... alea,de la birouri  ,frate 6 luni am mers dupa ceas la ei fara nici o greseala,nu am avut probleme ,si curv de la birouri imi cere sa ies din germania cu o bobina  fara acte pe ea ,si imi sp k asta e meseria noastra k mai treb sa si riscam,asa k lasatine voi pe noi cu k-k

- turile astea, ducetiva voi si lucrati pt ei k tot iy laudati  ata>>>>>>>  hai sa lasam timpul sa isi sp cuvantul,,si vom vedea cu toti, unde, si ce final, va  avea aceasta firma de transport 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

si ti-as dori sa fi pe autstrada langa un camion de la saa,cand adoarme vre-un  :(:-\sau face  explozie vre-un pneu foarte uzat,si sa nu fi singur,si atunci sa te tiiiii frate,si dak vei scapa cu viata ,sa-mi vb de respect,corectitudine,munca, comunism si ce cuvinte ai mai folosit tu pe acolo,dak ai fi fosta'' sofer''profesionist ai fi stiut cum sta treaba,si sa fiu acuzat pt omor din culpa nu imi prea convine''cand vine necazu vine,    asta  e soarta >>>>dar cand poti sa previ,,, si nu ofaci, din cauza lor,,,, atuci se f..te. mireasa  ,sti cum sp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut batranu sper sa nu fi suparat pe ce am scris eu! Eu nu am incercat sa laud firma eu am spus adevarul si cand au fost cu banii in urma si acum cand aproape au revenit la normal pt ca oamenii sa stie care este treaba si sa nu-si faca sperante sau sa fie descurajati de unul si de altul sa nu vina. fiecare face cum crede eu unul am incercat sa relatez de cate ori am intrat pe net adevarul, si repet dupa mine nu-i nici ce-a mai buna nici ce-a mai proasta acum fiecare face cum crede si se duce unde vrea nu. Oricum cel mai rau este ca stai 6 luni cu 2saptamani acasa, drumul nu ti se deconteaza. Eu am postat in primul rand pentru a sti cum este dar intre timp am venit si am vazut pe pielea mea pana sa-mi raspunda colegii. (si decat sa lucrezi la firme gen DUMAGAS, DUNCA, EDY sau mai stiu eu unde, desii uni zic ca e "bine" si acolo). Drumuri bune si numai bine la toti colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

:'(sal all.am scris mai demult despre TIR Express si mai scriu odata pt. cei interesati.la TIR Exp.nu mai merge treaba cum era cu cevaaa timpp inn urmaaaa.am luc.la ei un an si juma pana nu demult,deci vb.din propie exp,nu de pe pereti ,daca vreti sa ma credeti, bine daca nu...e alegerea voastra.km nu se prea mai fac,10/12mii la luna,cam slab la curse de la inceputul anului. diurna care e de 20 euro la zi si salariul din tara 1000RON,intra in cont cu 20/30zile intarziere,ajungi sa ai bani la ei pe 2/3luni,avand in vedere ca esti platit dupa o luna de la data angajarii.Te cheama la garaj dupa o perioada destul de mare,asa ca tre sa dispui de ceva bani sau cand faci decontul sa i-ti pastrezi bani de mancare pt 2 luni.una peste alta se castiga cam 1500/1600E.daca ai noroc si i-ti da curse,te duci mai sus...

Am colegi care au plecat de la firma in alta parte si nu li s-a platit toti banii,cand au sunat sa intrebe,Marco le-a zis ca restul cand vin inapoi.Au devenit dubiosi.multa bafta la angajare..

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intradevar colegu badboykam2u are dreptate,am lucrat si eu la ei anul trecut,mai trebuia sa iau in jur de 400E.Cu privire la km eu faceam intre 12000-14000,caram multa hartie.Cu banii astepti cam o luna si ceva sa iei salariu.Exemplu daca incepi in luna iulie primesti banii in luna septembrie.Nu as recomanda aceasta firma,te pot da afara oricand fara explicatii indiferent cat de vechi esti in firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Consider ca daca ai alcool in cabina nu trebuie sa fii si percol public sau acoolist asa ca motivul acesta este gratuit.Colegu Tir Express de ce nu iti face acte pe italia acesti binevoitori si o casa de vocanta in curtea firmei daca sint asa de buni

 

  Sunt in Canada. Mai exact acum sunt in camion, in Avoca, PA. Prin Nord america asta, daca te rpinde cu sticle de bere in camion (cabina, sleeper, lada de scule) ai pus-o! Si inca rau de tot. Explica-le astora ce crezi tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

ptr tir express

bine ca nu esti tu patron tata ca fluierai a paguba cu mentalitatea si "modestia" ta.lasa pe altii care te cunosc sa te laude.te dai atat de patriot si de binevoitor incat ti-ai pus steagul canadian la profil.hai mai lasa-ne cu atatea sfaturi si povesti...

  Spune-i asta lui kenoworth si savimbi. Dar mai intai suna la 911 ca o sa faca atac de cord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
:D Salutare colegi,in primul rand pt cei care au lucrat la chieti scalo.Baieti care scriu pe aici ca e rau sau isi dau cu parerea aiurea ii sfatuiesc sa mearga acolo sa lucreze si apoi sa vb,eu am lucrat acolo si in 2007 si in 2009 si nu foarte mult deoarece de fiecare data am avut ceva probleme in ro si am fost nevoit sa plec,ce pot sa va spun clar este ca SAA este una dintre putinele firme unde nu duci stresul pt consumul de motorina,cu cat te zbati mai mult cu atat iei bani mai multi(daca mergi peste program sau cu magnetul ei platesc amenzile) si e o viata destul de frumoasa,masini bune si incarcari bune peste tot.Bani eu am luat lucrand doar pe italia intre 1800-2100 euro reali,intradevar daca ai ghinionul sa cada giustino  sau marco cu gura pe tine e nasol,dar daca sti sa mai pleci si capul din cand in cand e ok,doar esti angajat.Eu nu ii laud si nici nu ii ridic in slavi dar va spun cu mana pe inima ca acolo au lucrat si lucreaza oameni care chiar si-au strans ceva banuti frumosi,chiar in iarna a venit acasa un prieten pe care eu l-am dus (pruna daniel) si a stat un an si vreo 3 luni,rezultatul fiind in jur de 10000 euro curati plus ce a cheltuit el acolo si familia acasa.Eu recomand aceasta firma doar la modul in care mergeti si lucrati serios,fara alcool in pauze sau in garaj pt ca ei detesta sa vada soferi consumand alcool.Cu aceasta ocazie ii salut pe toti baieti care ma cunosc(sunt soso de pe autotren) si va urez la toti drumuri line fara incidente!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.