Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

FIRMA mare sau firma mica


yo5peb

Unde e mai bine? si un argument pro sau contra!!!  

31 membri au votat

  1. 1. Unde e mai bine? si un argument pro sau contra!!!

    • FIRMA MARE
      10
    • firma mica
      26


Postări Recomandate

  • Members

Stau citeodata si incerc s-a aflu raspunsul la intrebarea Unde e mai bine ?

La o FIRMA MARE....multe camioane,multe curse, regulate, dar cu dispeceri reci si altele sau la o firma mica, 2-3-5 camioane, patronul mai direct implicat...DAR.....

Binenteles ca sint si alte argumente PRO sau CONTRA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Firma mica este ca o familie,stie omul cu cine are contact,ce fel de caracter si viziune asupra modului de lucru.

Ai masina ta, ai putere de decizie in alegerea traseului optim,consum ,etc.

Patronul stie cit poti tine la tavaleala si nu te tine in " galop " ,plus ca daca iti vezi de treaba si dai cu " mangleala " ajungi la pensie .

Firma mare,este ca un stup, se munceste pe rupte,si sti doar un numar, nimic mai mult ,sau lgaturi mai personale .

Dispecerul te dispretuieste, de regula,pt patron esti un " mort de foame ", care are tot timpul datorii si copii bolnavi.

Umbli ca tiganul cu cortul dintr-un camion in altul si iti injuri colegii....pe lima lor....asta daca apuci sa inveti poloneza ,ceha,slovaca sau dracu mai stie ce dialect !

Si daca deschizi gura......multumim pt colaborare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate e de luat in calcul si puterea financiara pe care o au firmele...

exemplu practic.... ;)

Am lucrat la DeRooy, pana de cauciuc remorca si un releu blocat-telefon la dispecer ,depanare super elegant....pt mine

La o firma mica nu prea exista aceasta facilitate.....binenteles depinde si cit e de mica....pentru ca daca e mica DAR voinica e MULT mai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Firma mica este ca o familie,stie omul cu cine are contact,ce fel de caracter si viziune asupra modului de lucru.

Ai masina ta, ai putere de decizie in alegerea traseului optim,consum ,etc.

Patronul stie cit poti tine la tavaleala si nu te tine in " galop " ,plus ca daca iti vezi de treaba si dai cu " mangleala " ajungi la pensie .

Firma mare,este ca un stup, se munceste pe rupte,si sti doar un numar, nimic mai mult ,sau lgaturi mai personale .

Dispecerul te dispretuieste, de regula,pt patron esti un " mort de foame ", care are tot timpul datorii si copii bolnavi.

Umbli ca tiganul cu cortul dintr-un camion in altul si iti injuri colegii....pe lima lor....asta daca apuci sa inveti poloneza ,ceha,slovaca sau dracu mai stie ce dialect !

Si daca deschizi gura......multumim pt colaborare !

AI super dreptate deaia prefer o firma mica. Am lucrat la un baiat cu 4 camioane si a fost super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La o firma mica conteaza f mult piesa dintre volan si scaun. Daca e una din aia care la cel mai mic bec aprins in bord suna dupa depanare, nu sta prea mult. Daca se implica cat de cat si ajuta cum poate si mai ales e cat de cat corect..., are sanse f mari sa ajunga la pensie la acea firma, cum ati zis si voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

LA O FIRMA MICA CONTEAZA MAI MULT OMUL DEOARECE PATRONUL FACE O SELECTIE MAI RIGUROASA SI STIE CE POATE /PIELEA/ FIECARUIA. ACOLO SOFERUL ESTE MAI RESPECTAT DEOARECE DUPA NU TRECE PRIN ATATEA MAINI /SEFI GARAJ , COORDONATORI ETC/

AVANTAJUL FIRMELOR MARI ESTE AVANTAJUL FINANCIAR SI TEHNICA NOU

ASTA ESTE PAREREA MEA, POATE GRESESC.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am votat firma mica. De ce ? Pai...@vt880 a cam zis motivele.

E alta viata. Te simti membrul unei "haite", ai alta relatie cu membrul alfa, nu-s o multime de intermediari (sefi, parasefi), fiecare-si stie locul etc.  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salut colegilor! sun nou pe aici! am lucrat si la firme mari(ro-a tir medias; cascione autotransporti miglionico it) dar si la firme mici. desi cum am vazut din comment-urile de mai sus sunt mai apreciate firmele mici,te poate arde si acolo vreo javra de garaj(dispecer sau alt "coleg").totusi si eu inclin sa cred ca firmele mici sunt mai omenoase si nu distrug angajatul ca apoi sa-l arunce in strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.