Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sisteme de plata pentru soferi, in Romania:


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

tudore nu mai scrie nimic..te certi cu morile de vant...e dedicat frizerilor si agricultorilor..numa salarii de pana in 1500 si mai apare si cate unu cu anunturi k sa lucrezi moka..ala de la containere..si administratorii isi iau banu, frizerii tund parcarile..na timpu trece leafa merge..drumuri bune-doar pt colegi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

tudore nu mai scrie nimic..te certi cu morile de vant...e dedicat frizerilor si agricultorilor..numa salarii de pana in 1500 si mai apare si cate unu cu anunturi k sa lucrezi moka..ala de la containere..si administratorii isi iau banu, frizerii tund parcarile..na timpu trece leafa merge..drumuri bune-doar pt colegi!

Rifle,din nou cu provocari ?

Cred ca acum o sa ai o vacanta mai lunga !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In general se plateste minimul pe economie + 8-11euro/100km cu toate ca plata functie de distanta parcursa este ilegala.Mai sunt firme care platesc "la cursa" dar e tot o plata functie de distanta parcursa.

Atentie! Plata la km nu este ilegala. Primele si bonusurile acordate per km sunt ilegale. In legislatie salariu nu inseamna prima! Iar in directiva UE face referire la prime si bonusuri. Exemplu de prima sau bonus ilegal: in america multi angajatori dupa primele 10.000 mile (sau mai mult chiar) acorda bonusuri pt mile extra, de genul salariul standard (cat o fi, sa zicem.35$/mila) +0,04$ mila extra pt milele ce depasesc 10.000. Asa ceva in UE e interzis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

"Atentie! Plata la km nu este ilegala. Primele si bonusurile acordate per km sunt ilegale. In legislatie salariu nu inseamna prima! Iar in directiva UE face referire la prime si bonusuri. Exemplu de prima sau bonus ilegal: in america multi angajatori dupa primele 10.000 mile (sau mai mult chiar) acorda bonusuri pt mile extra, de genul salariul standard (cat o fi, sa zicem.35$/mila) +0,04$ mila extra pt milele ce depasesc 10.000. Asa ceva in UE e interzis"

As vrea sa te contrazic putin aici.

Plata la km asa cum zicea Guvis si asa cum se practica in general nu e ilegala.

Dar veniturile salariale au cel putin doua componente:

1. salariul de incadrare

2. diurna

Daca prima componenta ne da venitul net dupa ce s-au retinut impozitele si taxele datorate statului. Cea de-a doua este o indemnizatie platita pentru deplasare. Aceasta se plateste conform legii pe timpul petrecut la o distanta de .. fata de adresa locului de munca specificat in contractul de munca. Greseala care se face e ca se plateste in functie de km efectuati. Acest fapt poate fi un subiect de discutie.

Legal ar trebui sa fie o suma fixa/zi calendaristica cuprinsa in limitele si conditiile stabilite de legiuitor si negociate - acceptate in fiecare firma in parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e foarte corect :salariu fix si diurna.primul variaza de la tara la tara si de la firma la firma iar al doilea punct e smecheria.ca sa poti castiga diurna respectiva e impartita in km,incarcari,descarcari,agatari,dezgatari,mersul cu trenul,wekenduri dormite in camion si altele...acestea difera de la o firma de transport la alta.peste tot e un inteligent de asta care se gandeste si calculeaza cat sa fie km,sambata,duminica etc.cand ajungi in tribunal ei sant acoperiti ca tu daca citesti un contract de munca nu vei gasi nimic sa spuna ca esti platit la km.doar la diurne si salariu fixpe zile si ore de munca.deci se pune intrebarea cat o sa mai dureze asta la noi ca la altii a disparut sau e pe cale de disparitie.saludos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Parerea mea despre :,,sistemul de plata pentru soferi,in Ro. ,,;am scris (in mesajele mele se poate citii ..)si nu vreau sa mai repet...probabil nu

  interesaza ...(multi vad...putini cunosc..)

      p.s. 28.000 coroane sau euro ????

            28.000 coroane :10 coroane/1.euro=2.800 euro/luna (aproximativ)

            28.000 euro/an =2.333,3 euro/luna

            ......sau lei !!!!!

SA-I folosesti SANATOS !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

salut colegi oare cu ce ne incalzeste ca ne etalam salariile?

as putea spune ca si eu am sau mai bine zis am pana la intai ianuarie salariu de 2500 euro pe luna indiferent de km ,si de la intai ianuarie scad la 2000 din cauza asa zisei crize care noi ca soferi nu o prea simtim,cam tot aceiasi km ii facem.

probabil va intrebati despre ce firma e vorba?

este acj medcargo din olanda care cu siguranta ati auzit ,ca se vorbeste foarte mult despre ea,mai mult de rau decat de bine pentru ca asa este.

numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salut colegi

nustiu cat de bine este sa ne etalam salariile pe aici,ca, doar noi muncim pentru aceste salarii mai mici sau mai mari,am lucrat patru ani si ceva la o firma despre care se vorbesti mult pe blogg-uri si pe acest side ,salariu a fost de 2500 euro pe luna indiferent de km si nu faceam mai mult de 11000 si asta foarte rar in special lunile de vara,dar de la intai ianuarie se va reduce salariile la 2000 ca este criza domne ,criza care noi soferii nu o simtim adica facem cam aceiasi km..dar la bani astia de 2500 nu aveai nici un cadru legal ,adica carte de munca si cotizatiile de sanatate platite la stat.

iti face o asigurare anuala de sanatate ,care, daca te inbolnavesti trebuie sa suni la un nr.de tel.din ungaria sa-ti anunti problema si se te trimita la un spital,,,,,asta daca tu mai poti suna ;D.

daca ma intrebati cat de bine este la firma asta,va pot spune ca a fost bine cat au fost salariile de 2500 ca doar acesti bani ne-au tinut la firma asta,acum treburile sau schimbat foarte mult ,si din pacate numai in rau.

probabil va intrebati cum se numeste firma!

acj medcargo din olanda ,o firma care face treaba cu 60 de camione ce face alti cu o suta( asta ca sa fiu modest ca puteam sa zic(''ce nu face alti cu o suta'')stresul este punctul cel ma rau la firma asta,adica,,,, trebuie sa ajungi la destinatii in timp ,uneori te pune sa scoti diagrama sa descarci sau sa incarci,ce e bine totusi,ca daca te pune sa dai in program si iei amenda ti-o plateste ei,nu mai avem voi sa trecem pe la garaj decat daca ne aproba ei ,asta chiar daca drumul nostru duce prin apropiere,si multe altele,ca, daca am sta la un spritz v-as povesti toata noaptea.

una peste alta, noi ca romani am acceptat conditiile de munca (care totusi nu erau atat de rele cum aud prin alte locuri) din cauza banilor,acum cand sa terminat cu banii fiecare isi cauta de munca in alta parte.

si cam asta este cu firma asta stimati colegi,,ce este mai rau in toata poveste asta,este ca noi romani ne-am facut singuri rau pentru ca asa suntem noi ,o natie de doi bani din toata istoria noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.