Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Lovit în plin în timp ce-şi repara TIR-ul


Postări Recomandate

  • Members

Lovit în plin în timp ce-şi repara TIR-ul

Un şofer de TIR care încerca să-şi repare autotractorul pe DN 1 a fost lovit în plin de o maşină mică, fiind rănit. În noaptea de 7/8 decembrie, aproape de ora 1.00, Poliţia Teiuş a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN 1, pe ruta Teiuş – Aiud a avut loc un accident rutier soldat cu victime omeneşti şi avarii auto. Poliţiştii au stabilit la faţa locului că F.P., de 26 ani, din Blaj, în timp ce conducea autoturismul proprietate, având autorizaţia de circulaţie provizorie expirată, nu a păstrat o distanţă regulamentară în mers faţă de un autotractor defect. TIR-ul era oprit pe dreapta, parţial în afara părţii carosabile. Maşina mică a acroşat partea stângă spate a semiremorcii şi pe conducătorul autotractorului, B. I., de 46 ani, din Săvineşti – Neamţ, care încerca să repare o defecţiune. În urma evenimentului rutier, B. I. a fost rănit, fiind transportat la Spitalul Judeţean Alba. (N.I.T.)

Un exemplu de "bizon", care din pacate a facut si o victima :(.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu crezi ca te hazardezi din moment ce nu se precizeaza cum era semnalizat autocamionul cat si victima?

Am vazut si eu o gramada de bizoni(si aseara era 1 oprit pe A3 pe mijlocul benzii1) care nu stiu sa-si semnalizeze autovehicolul oprit care ar putea provoca un accident folosind triunghi si vesta reflectorizante,lanterna de semnalizare etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din ce reiese din articol, cel cu autoturismul s-a izbit prima data in spatele semiremorcii, ori din cate stiu eu semiremorcile sunt dotate cu placute reflectorizante, banda reflectorizanta si stopuri, de asemenea reflectorizante. Deci eu nu cred ca o posibila lipsa a triunghiului reflectorizant este cauza accidentului, ci faptul ca soferul autoturismul nu-i in stare sa miste un pic din volanul ala, a mers drept inainte.....

P.S. scuze pt folosirea de atatea ori a cuvantului "reflectorizant" ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

hai sa nu ne mai scuzam:in momentul in care ai o defectiune prima masura pe care o iei este asigurarea auto defect tocmai pt a preveni asemenea cazuri...sau incercam sa reparam intai si dupa aia asiguram perimetrul pe a evita aciidentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.