Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Program vs. ''Fac orice pt 1km in plus''


MANV10

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Man, nu ai pus bine intrebarea. Toti preferam sa mergem la program, dar din pacate realitatea e alta! Cel putin pe intern, cum am mai zis. Vad ca nu s-a gasit nimeni sa-mi arate o firma de pe intern care merge la program. Toata lumea e mare si tare ca merge la program, da nimeni nu arata cu degetu firma aia.... Intrebarea trebuia sa fie cati mergeti la program si cati nu. Da sincer. Eu pot sa fiu sincer sa zic ca facand numai intern, nu merg tot timpul la program. Cand pot il respect, cand nu am ce face sar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Man, nu ai pus bine intrebarea. Toti preferam sa mergem la program, dar din pacate realitatea e alta! Cel putin pe intern, cum am mai zis. Vad ca nu s-a gasit nimeni sa-mi arate o firma de pe intern care merge la program. Toata lumea e mare si tare ca merge la program, da nimeni nu arata cu degetu firma aia.... Intrebarea trebuia sa fie cati mergeti la program si cati nu. Da sincer. Eu pot sa fiu sincer sa zic ca facand numai intern, nu merg tot timpul la program. Cand pot il respect, cand nu am ce face sar.

Firma care merge la program este Norbert atat in tara cat si afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

volvo_freak , pe Romania de multe ori se intampla urmatorul fenomen: cunosc o firma (dar din anumite motive nu vreau sa-i dau numele) la care unii angajati merg doar la program,iar altii il si incalca. Cei care merg doar la program nu au fost deacord sa il incalce , ceilalti au fost deacord sa-l incalce,considerand ca ei sunt mai puternici decat restul si pot conduce mai mult (cocalarii :P ). Din pacare sunt destule firme in tara la care nu te poti impune sa mergi la program si esti obligat sa-l incalci, mare greseala, pentru ca atunci cand esti de acord sa depasesti programul esti deacord sa incalci legea si tot odata sa-ti calci in picioare un drept al tau,pe care-l meriti.Nici o firma de transport nu are voie sa-si dea afara un sofer pentru simplul fapt ca n-a respectat timpii de condus. Chiar daca iti gasesc alt motiv ,teoretic, sa te dea afara , dar defapt te da pt. ca n-ai fost de acord sa incalci timpii de condus ,i poti actiona in judecata si poti aduce probe cum ca tu ai fost dat afata pt ca nu ai fost deacord sa incalci programul si deci ai castig de cauza.

Ar trebui sa aruncam o privire peste ocean, la colegii nostrii din SUA si Canada. Ei nu sunt de acord niciodata ca un angajator sa le incalce un drept si imediat cum le este incalcat vreunul iau masuri.Adevarul este ca pe la ei nu prea vrea nimeni sa munceasca in conditiile in care se munceste pe la noi, in sensul sa conduca peste program sau sa nu fie platit pentru activitatea sau serviciul pe care l-a prestat.Fiecare isi cere dreptul ,face tamtam si mai ales nu da inapoi in fata oricarui angajator.Bravo lor, stiu sa se respecte,sa munceasca pe contracte platite la alb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tavy, putem sa ne uitam oriunde in lumea asta, inafara de irak sau iran unde a postat un coleg despre programul de acolo. Aia sunt singurii sub noi, cred, care nu respecta nici un program. in rest lumea civilizata respecta programul. Noi suntem cu cel putin 50 ani in urma oricarei tari civilizate din lumea asta! Asa ca, firma aia de care zici tu, ori e ceva firma de pe comunitate cu sediul aici, ori e firma de aici care face si extern si e nevoita sa respecte programul. Si oricum, ramane valabila treaba cu coniacul... ;)

PS: nu vreau sa fiu rau sau sa supar pe cineva, dar asta este nivelul tarii noastre in transporturi, astia suntem si ar trebui sa recunoastem  o realitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Problema respectari programului tine de infrastructura drumurilor,lipsa autostrazilor,parcarilor,ca sa mergi de la BM  la B iti trebe 3 zile la program,in 3 zile esti la Hamburg. Nu ca nu ar vrea sa se respecte ,dar nu poti respecta atata timp cat nu avem autostrazi,parcari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

volvo_freak, este o firma care face doar internul, dar este foarte mica, nu are contracte iesit din comun de multe si in plus orice amenda conteaza.

Manv10, ca sa mergi de la Baia-Mare la Bucuresti nu-ti trebuie 3 zile de program, sa fim seriosi. In Romania cele mai mari probleme le ridica centurile si faptul ca drumurile nationale trec prin foarte multe sate . In localitati se pierde foarte mult timp la program (semafoare,limite de viteza,aglomeratie,stradute inguste,etc...).Drumurile nationale trebuiau facute in asa fel incat sa ocoleasca satele, sau daca nu, fiecare sat sa aibe o ruta ocolitoare (ruta ocolitoare in sensul de a avea o centura , pe care sa nu intalnesti atatea semafoare si sa nu fie viteza restrictionata la 50).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

volvo_freak, este o firma care face doar internul, dar este foarte mica, nu are contracte iesit din comun de multe.

Manv10, ca sa merigi de la Baia-Mare la Bucuresti nu-ti trebuie 3 zile de program, sa fim seriosi. In Romania cele mai mari probleme le ridica centurile si faptul ca drumurile nationale trec prin foarte multe sate . In localitati se pierde foarte mult timp la program (semafoare,limite de viteza,aglomeratie,stradute inguste,etc...).Drumurile nationale trebuiau facute in asa fel incat sa ocoleasca satele, sau daca nu, fiecare sat sa aibe o ruta ocolitoare (ruta ocolitoare in sensul de a avea o centura , pe care sa nu intalnesti atatea semafoare si sa nu fie viteza restrictionata la 50).

Daca ai norocul sa prinzi un trafic aglomerat,ceva accidente....iti ia....hai nu 3 da 2 iti ia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Dus-intors ?

Tu crezi ca faci dus intors? Am stat 2 zile odata in tara,adica plecare de la BM descarcare la B...... pana te-au descarcat,pana au terminat actele ....... + ca am prins o zona cand circulatia camioanelor este interzisa pana la 22 seara..... in orice caz,faci mai mult pana la B decat ai merge pana in Munchen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Problema respectari programului tine de infrastructura drumurilor,lipsa autostrazilor,parcarilor,ca sa mergi de la BM  la B iti trebe 3 zile la program,in 3 zile esti la Hamburg. Nu ca nu ar vrea sa se respecte ,dar nu poti respecta atata timp cat nu avem autostrazi,parcari.

Bingo! Pana nu sunt drumuri si parcari si tariful cat de cat real, Adio program in rom! Man, eu bag una de Buc de seara de la 6 pana dim la 4, 5  ;)... La program...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Bingo! Pana nu sunt drumuri si parcari si tariful cat de cat real, Adio program in rom! Man, eu bag una de Buc de seara de la 6 pana dim la 4, 5  ;)... La program...

Eu zic ce am patit odata,poate ajungi intr-o zi daca mergi si vii,dar daca mai ai de descarcat,mai prinzi un blocaj(iti expira orele ,trebe sa faci pauza....alea alea..iti petreci 2,3 zile pentru o descarcare.Si depinde si cu ce masina mergi,nu'i tot una sa ai 8 T sau 40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mersul la program sau nu,e o problema spinoasa,eu optez ptr program, sa spun si de ce,in cazul in care cazi amenzile le ia SOFERUL,nu firma,si dupa cum stiti si voi amenzile sunt mici,sa nu uitam si depasirile de tonaj[pe care le accepta unii dintre noi] si atunci cind iau amenda aia e tot pe numele soferului,chiar daca o plateste firma.Sau poate ai norocul unui coleg care nu ia mai platito firma si acum baga el mina in buzunar.Concluzionind noi suntem fraieri daca acceptam sa lucram peste,daca vom invata sa ne respectam singuri drepturile atunci incet,incet vor fi obligati si cei din firme sa accepte.Firme rominesti sunt destule care respecta programul,intradevar sunt mici si nu au bani de spagi,preferind programul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

cunosc multe firme si soferi care merg strict dupa program,pe intern specific,si nu stiu ce este asa aberant sa mergi dupa program,de aceea se intampla ce se intampla atunci cand vezi camioane postate prin pomi sau in sant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

eu unul merg la program, si nu stau cu grija ca sunt controale pe traseu!

daca ar fi dupa mine as pune ARR  sa stea 24 de ore din 24 pe drumuri !

trebuie sa intelegem odata ca legea este lege pentru toti , nu doar pentru unii !

odata am avut probleme cu un beneficiar , cum alte doua camioane care au incarcate odata cu mine, au ajuns cu o zi  inaintea mea la descarcat, la un traseu de 1900 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu personal cred ca nu suntem platiti asa de bine incat sa mergem peste program.Dar in primul rand sa ne gandim la siguranta, nu numai a noastra, ci si a colegilor de trafic.

Ai nimerit-o frate!!! Total de acord cu tine... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ar trebui,oare,sa se procedeze ca aici?Norvegia,Suedia...se procedeaza asa.Condusul peste program se plateste de catre sofer si firma angajatoare!!Si nu doar atat:soferul primeste in jur de 2.000 de euro iar firma in jur de 7-8.000 de euro pentru aceeasi abatere!Credeti sau nu,firmele te obliga sa faci 1 ora pauza si sa nu mergi mai mult de 4 ore!

In alta ordine de idei,orice altceva legat de masina(inclusiv incarcarea depasita pe axe!) se plateste de catre firma.Plus ca e ilegal sa retii bani din salariul angajatului!!

Cred ca tarie,ca daca aceste simple masuri s-ar aplica si la noi....ar disparea si lingaii patronilor si firmele fantoma care isi bat joc de noi,insa si rablele care ne pun viata in pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.