Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

H.ESSERS SRL fosta Centrum-Oradea


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Salut stimati colegi mai tineri sau mai albi la par.(eu sunt din cat.a2a)

Am lucrat si eu la eipina in mar.2013 dar nu am rezistat decit 7 luni din cauza stresului pe care ti-l provoaca plenerii(cei care dau cursele).Eu am preferat curse pe Ro si Tr ca sa mai trec pe acasa dar vedeam casa la 3 sapt atunci isi faceau mila sa-mi dea cursa spre casa.Culezi si decuplezi la semiremorci si nu ar fi oproblema dar se3 intimpla sa le gasesti cu defectiuni la sisitemul de franare.Iti fac contract de munca pe 3 luni apoi pe inca 6 si dupa aia nu mai esti sigur ca iti mai prelungeste ca oricum te iei de ei .Am avut coleg de la Ploiesti caruia i-au luat capul tractor cind a venit la Oradea si mai avea 7 zile sa incheie primele3 luni si i-au spus ca nu mai au nevoie de serviciile lui ca si-a aparat munca prin faptul ca la decont l-au platit mai putin.Apoi consumul nu ti-l spun zic ca au o formula dupa cre calculeaza acest consum la sfirsit de luna si au astfel posibilitatea sa te puna sa platesti la motorina cit vor ei.Pe mine m-au chemat in ian.201, sa-mi spuna ca nu se justifica 60 l pe luna nioembrie2012.Au soferi bulgari angajati la care tin foarte mult si pe care ii avantajeaza ca si pe cei romani mai vechi din firma carora li se dau curse preferentiale(mai bine platite)adica pe extern ca e diurna mai mare.Iti iau capul tractor fara vreo explicatie si-ti dau altul cum a fost la mine ca nu a mers aeroterma o saptamina si am facut cuie pina am ajuns la Oradea la atelier sa o repare,ventilatorul era defect si nici caldura de la motor in mers nu aveam.

Dar privind lucrurile in contextul general ca suntem saraci si trebuie sa muncim undeva si daca esti eszistent la stres si sa nu comentezi nimic (sa fii mut)poti lucra la ESSERS caci singurul lucru bun este salariul platit la timp din care si ei isi fac un merit.

Si sa nu fii prea afectat daca iti retin din bani (sa cauti sa nu fie prea multi)bineinteles sa nu lovesti masina ,sa nu pleci urechea la sfaturile (in ghilimele) celor batrini in firma care cauta sa te determine sa pleci ca e rau caci ei au interesul sa nu aiba concurenta de la noii angajati poti sa te duci la Essers v-am spus 3sau 6luni ca mai departe nu esti sigur.Cei vechi sunt angajati de pe vremea CENTRUMULUI si de ei vor sa scape ca au diurne mari de55e pe extern pe zi.

Hai ca am scris un roman si in final o observatie -DE CE TOT TIMPUL ANAGJEAZA SOFERI?ca sunt soferii neprofesionisti?

Drumuri bune sa aveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii ! daca ma poate ajuta cineva intr-o problema! am fost selectat pentru angajare la h.essers pentru inceput pe europa de est ca sofer 2 ! m-ar interesa daca un coleg stie cam la ce nivel salarial se ajunge pt ca cei din firma nu au reusit sa ma lamureasca si vreau sa stiu ce fac daca accept sau nu ! ei mi-au spus ceva de genul 35e pe zi in afara tarii si 20e in tara ! dar ma intereseaza la cat ajung concret 800 , 900 sau cat o fi ! astept un raspuns de la un coleg care stie exact acest lucru ! va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu iti da un test in engleza sau depinde ce limba aleg unde iti da 10 enunturi pe care trebe sa le traduci in romana sau ti le da in romana si trebe sa traduci in limba pe care o sti.chestii de genu "sunt la biroul vamal,astept actele de 3 ore" sau "am incarcat,merg spre descarcare sper sa ajung luni","dupa al 3-lea semafor faci stanga,la intersectie virezi dreapta mergi tot inainte si apoi vezi firma pe stanga".niste foi tehnice legat de marfa,asezarea ei pe osii,masa maxima,dimensiuni H,L,l si ceva de mecanica gen cum se leaga cablurile la baterii cand dai curent chestii dastea,proba practica jaloane,mers cu spatele,garare...cam asta e daca esti ok vi la oradea la training 2 saptamani dai psihologic la ei care nu e totuna cu psihologicu pe care il vei da la analize,asta tine vreo 3 ore...sunteti cazati de ei la hotel etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.