Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

de curind ( 2  04 2012) am fost la ro-a tir transformata in  sc logistic ro tir srl  pt angajare  , eu fiind incepator mi-au dat un chestionar , apoi o proba practica prin curte cu camionu o parcare  nimic foarte complicat  apoi omuletu de acolo(din conducere , nu portarul)    ne-a explicat cum sta treaba  lucrurile par sa fie ok  la prima  impresie cu toate ca stiu sigur ca nu e chiar asa dar promit sa va tin la curent  mentionez caa accepta incepatori fara experienta  si mi au cerut ADR si pasaport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

AM LUCRAT LA ei ca si multi alti colegi,sunt niste neseriosi. banii niciodata la timp iar salarul casii diurnele se dau in rate asfel ca dupa 4 luni vei avea de primit inafara de diurna la zii altii 2000 eu pt diurna neplatita din lunile anterioare.consumul este de 25  cu 0,5    dar cele mai multe camione nu stau la consum si mai ales ca consumul asta tre sal respectati si la cursele de moldova si anume la Balti.va ofera salarul de baza si 8 centi la km iar in echipaj 5 centi la km,oricum calculele voastre nu vor pusca niciodata cu ale lor.deci daca sunteti dornici de o noua aventura atunci va urez mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Am fost la interviu.Am dat examen scris cat si practic.La parcarea intre doua camioane mi-a iesit mai greu.Mi-au spus ca sunt interesati sa colaboram dar ca trebuie sa fac o scolarizare de doua saptamani la ei.Mentionez ca nu am multa experienta dar am fost cateva luni pe comunitate mai mult Anglia.Eu fiind de la circa 300km de Medias am cazut de acord ca dupa scolarizare sa merg la Pitesti avand incarcari spre Germania de acolo.Salariu oferit de ei fiind 10 euro la %km pe cabina in echipaj.Am gasit cazare in Medias si cu o saptamana inainte de Pasti a inceput asa zisa scolarizare.Prima zi cuplari si decuplari cateva parcari pentru ca eram cam zece ,,ucenici''.A doua zi am mers cu camionul spre Blaj sa ne vada la treaba.Miercurea a fost odihna totala ca de, a fost 1 Mai si nimeni nu mai ,,lucra''.Joi dimineata sunt anuntat ca eu si vre-o doi colegi putem merge acasa sa aducem actele pentru angajare.Iar cu ceilati vor continua scoala.Saptamana imediat urmatoare sunt la Medias cu toate actele pentru angajare si surpriza venii dupa ce am semnat contractul cu minimul pe economie despre care multi cunosc, sa fim anuntati ca suntem platiti cu 2 euro la %km.Nu am vrut accepta asa mizerie plus ca datele problemei se schimbase si trebuia sa merg saptamanal la Medias sa iau sau sa las camionul acolo nicicum la Pitesti cum a fost intelegerea.Am fost sunat a doua zi dupa ce mi-am dat demisia ca imi vor da 5 euro la %km.Oare sa mai ai incredere in cinstea lor dupa ce bati drumurile de vre-o trei ori atatea sute de kilometri mai stai si cazat pe banii tai.Eu cred ca am facut tot efortul posibil sa fie bine si ce am primit domnilor...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Comentariu postat gresit,mutat la acest subiect.Cel care a comentat este adu

si pe mine mau sunat in cursul zilei de ieri si sa merg astazi ca se fac angajari eu nu sunt de departe doar de la 25 de km dar nu m-am dus din cauza ca auzisem si mai aud ca trag bani din ori ce un sofer mai vechi mi-a zis ca mai bine stau pe curu meu decat sa merg la ei din cate am inteles de la unu vechi de la ei acuma cica se fac contracte pe 2 ani aicea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mare sofer a fost domnul Adi de la birou,stie si unde e Viena atat de multe stie,fugiti de ei cat puteti ca sunt cei mai mari tepari din toata tara asta,fac contracte pe doi ani mai nou de frica sa nu le ramana camioanele prin Europa ca sunt o gramada care le-au facut bucata,tot datorita faptului ca sunt de "treaba",numai "unul si unul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

feriti-va de RO A TIR sunt sofer incepator si acum 3 luni mam angajat la ei si dupa 3 sapt de mers in 2 mau lasat singur in mijlocul EUROPEI fara gps bocanci in prima zi de lucru singur miau spart masina in franta miau furat banii si telefoanele dupa 5 zile imi dau telfon de la firma si imi spunca mi sau furat 3000 litri de pe cardul meu shell miau spus ca probabil mi sa clonat cardul ...unde si cand nu stiu. miau spus ca mia blocat cardul si cu ce am pot sa termin cursa.dupa alte 4 zile miau spusca defapt ca mi sau mai furat 9000 litri .dragi colegi cu experienta dati-mi si mie un raspuns daca e posibil asa ceva..sau aceasta firma ma luat de prost.Cel putin 8 soferi sau mai lasat de lucru cu acelasi motiv furt de motorina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai odata ce ti-au blocat cardul nu se mai putea alimenta alti litri de motorina. Insa cineva din firma cand am dat proba la ei mi-a zis ca ai anuntat ca ti sa spart masina dupa cateva zile si ca vor sa te puna la detectorul de minciuni.Colegule oricare ar fi adevarul tin sa iti spun ca doua lucruri am dedus de aici: ei ca firma sunt neseriosi si detectorul de minciuni nu e cosiderat proba in instanta. Drumuri bune la toti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

este o firma buna domnilor,daca ati vezi de treaba si stii ce faci,merge bine oriunde!plus ca acolo sunt niste oamenii care ati explica multe treburi pe care altii doar te incurca.acum nu putem compara romania cu franta! eu am fost la ei si mi sau parut oameni de treaba desi nu eram foarte pregatit,deaceea nu am riscat ,din cauza pregatirii. in rest totul este ok! hai gazu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

collegii feritiva de aceasta firma de tepari care isi bate joc de oameni pur si simplu pt cei incepatori la inceput se da 2 euro la suta de km dupaia daca esti in echipaj se dau 5% te alearga pana adormi la volan mia dat o teapa de 1500 de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 7 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.