Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Licenta expirata si tonaj


palm

Postări Recomandate

  • Members

Hi.

Am si eu doua intrebari.

Poate fii sanctionat ulterior o firma, daca se adevereste, ca a facut transport o perioada fara licenta de transport?

Poate fii dat soferul in judecata si cu ce sanse de a si castiga firma procesul pt. depasirea tonajului? In total masina avea 38.000 t, si avem depasire 160 de kg pe cele trei axe. Patronul ma ameninta ca ma da in judecata pt. recuperarea celor 300.000 de forinti platit la Artand (Bors).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Domnu poti castiga procesu daca te intelegi cu administratorul drumului,adica dai banutii si ii zici sa iti dea un act precum ca ti-a dat el voie sa mergi pe acolo asa ii si la viteza in localitate viteza maxima ii de 90 cu acordul administratorului drumului.intelegi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In cazul tau ii chestia cu administratorul dar patronul nu te da in judecata daca el o zis sa duci marfa,daca ii ciubuc ai dat-o in bara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Fapta e consumata. Am avut 38 de tone, la Bors pe cantar am avut peste 24 de tone cu tot cu masina pe axele din spate, patronul a trimis banii, amenda e scrisa si platita de firma... acum el ma ameninta cu proces daca nu platesc inapoi banii. Eu am dat demisia de la firma si am facut plangere la portectia muncii ca nu vrea sa ma plateasca pt. ultima luna (peste 800 de EU), asa vrea sa recupereze amenda platita. Poate sa castige procesul (ceea ce trebuie facut in Ungaria) si sa ma oblige legea sa platesc eu banii astia? Circumstantele nu au fost date la firma sa verific tonajul pe axe, numai pe total, deci vinovat direct nu are cum sa dovedeasca, ca sunt eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu daca te-a trimis sefu cu marfa nu ii vina ta,daca ai mers tu fara acordul lui ii vina ta te poate da in judecata.

Deci seful tre' sa spuna la tribunal, ca am mers de capul meu, el nici nu stia de cursa facuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da el stia de cursa sau nu?el te-a trimis sau ai facut ciubuc?

Nu, nu.... era cursa comandata, nu e nici un ciubuc.

Deci nu poate sa ma dea in judecata in nici o forma? El spune ca nu am aranjat eu bine marfa pe vagon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

nu te da in judecata deloc,tu il poti da in judecata pentru calomnie,nici cuvant sa te dea el,pentru ca el o stiut de cursa si cu acordul lui ai plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu te da in judecata deloc,tu il poti da in judecata pentru calomnie,nici cuvant sa te dea el,pentru ca el o stiut de cursa si cu acordul lui ai plecat.

Nu exista nici o lege care sa scrie, ca soferul e raspunzator pt. asezarea marfii in vagon? Asezarea, nu asigurarea. Si in cazurile, cand pe paleti nu era specificat kilogramul?

PS. Cu licentas expirata? Adica ulterior poate sa primeasca amenda daca afla autoritate competenta ca circula fara licenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Domnu patronu cand o preluat comanda acolo scria cat cantareste,si trebuia sa iti zica BA GIGI VEZI CUM ASEZI MARFA CA II APROAPE PESTE LIMITA SI TU ERAI FOARTE ATNT LA CUM O ASEZI.dar pe el la durut undeva de tine si de marfa.tu iti dai demisia de la acea firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu patronu cand o preluat comanda acolo scria cat cantareste,si trebuia sa iti zica BA GIGI VEZI CUM ASEZI MARFA CA II APROAPE PESTE LIMITA SI TU ERAI FOARTE ATNT LA CUM O ASEZI.dar pe el la durut undeva de tine si de marfa.tu iti dai demisia de la acea firma.

Am dat deja demisia. (Am la mine ultimele 5 CMR-uri, primesc banii pe ultima luna lucrata le dau CMR-urile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Orcum stai linistit ca nu te da in judecata pentru ca a platit el o amende , numa da ca ia luat licenta de transport marfa atuncea e grav

Stau eu bine linistit, dar nu vreau necazuri. In rest ma fraierit cu aproape 1000 de euro, dar sa vad cum va factura fara CMR-uri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceva nu stiti bine, ca azi am fost chemat la firma si la nu mai tin minte ce data sa intentat procesul pt. recuperarea banilor, adica a amendei primite din cauza ca aveam depasire la osia din spate. Sau e numai ceva cu care vrea sa ma sperie? Stiti voi cazuri de acest gen, Exista lege cara ma va pune vinovat si o sa oblige la plata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu unul nu am gasit nici o lege, in afara fisa postului, unde spune ca g) nu incarca vehiculul peste capacitatea utila de transport urmarind greutatea pe axe precum si respectarea tonajului si a gabaritului;  (ce bine ca nu am semnat nimic la firma, nici macar pt. masina si  nici fisa postului) in care sa scrie ca soferul poate fi tras la raspundere inmclusiv si penal pt. depasirea tonajului pe axe. Cu ce poate sa ma dea in judecata sa ma pune pe vinovat. Nu trebuie sa aiba o lege care sa spuna acest lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Normal ar trebui ca la fiecare loc de incarcare sa fie si un cantar unde sa poti verifica incarcarea pe axe, dar la noi in Romania doar pe la uzinele mari vezi asa ceva, dar nu verifica pe axe, ci greutatea totala( cel putin asa este la TMK Resita, fostul CSR).Din cate stiu eu , in America si Canada e verificata fiecare remorca dupa incarcare si in plus mai exista si cantarele alea pe drum ( apropo, cum e cu cantarele alea,daca depasesti limita de incarcare platesti taxa in plus sau amenda ?), aici ne pot explica colegii nostrii de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

  Aici platesti amenda daca ai depasit greutatea totala!Daca ai depasit greutatea pe axe,depinde de la Stat la Stat,in unele platesti o amenda mica,in altele te lasa sa pleci dupa ce ti-ai re-balansat greutatea pe axe!Sunt companii care au balantele lor proprii unde te poti cantari dupa incarcare dar sunt si companii care nu au!Si atunci trebuie sa mergi la primul truck-stop si sa te cantaresti!De obicei cam in fiecare sat este cate un truck-stop care sa aiba o balanta publica!Pentru cei care au si remorca proprie exista posibilitatea sa-ti cumperi cantar mobil,care se instaleaza in cabina si pe fiecare axa si poti sa vezi in permanenta greutatea exacta pe axe!Eu nu am asa ceva,am doar capul tractor si trag remorcile companiei si le schimb destul de des asa ca mi-ar fi imposibil sa instalez asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Interesanta chestia asta cu cantarul mobil , cred ca la noi in Romania (si in Europa in general) un astfel de cantar ar fi o investitie buna, atat pt firme cat si pentru soferi(firmele nu ar mai plati atatea amenzi pt. depasirea greutatii admise , iar soferii ar merge mai linistiti pe drum, fara stresul k pot ramane fara acte ) si se poate si amortiza in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 7 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.