Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

un sfat de la soferii cu experienta


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

sal ...

pe 14.12.2010 am terminat cu examenele astea B,C,CE

mai am putin si termin liceu si as vrea sa lucrez ca sofer dar as vrea sa imi spuneti cu ce ar trebui sa incep pt a ajunge un adevarat sofer profesionist

DRUMURI BUNE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

parerea mea personala este ca nu conteaza unde incepi,numai sa profesezi,daca alegi varianta cu microbuzul e buna ptr a acumula experienta,dar acolo din ce stiu eu sunt conditii aiurea[ptrmine]cu program foarte prelungit,etc.Ai grija si cu pedala,majoritatea incepatorilor alearga putin,le place viteza.Cunoastetii masina pe care vei fi ,fii atent cum se misca ,incearca sa o simti ca sa zic asa,asta e cel mai important sfat dupa acumularea experientei,acum pe iarna vezi si cum iti fuge pe zapada,polei ,Succes ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

multumesc...o sa tin cont de sfaturile voastre si dupa ce o sa termin liceu o sa ma hotarasc ce cariera o sa urmez

dar tot spre sofer de tir m.as inclina :)

DRUMURI BUNE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru inceput vreau sa te felicit ca ai luat examenele si pt alegerea de a deveni sofer profesionist.Este o meserie foarte frumoasa dar trebuie sa-ti si placa si daca o ai in sange i-ti va parea mult mai usor s-o inveti.Aceasta meserie presupune o responsabilitate uriasa pt tine fata de ceilalti participanti la trafic si din acest motiv teribilismul si grandoarea nu-si au locul in aceasta tagma,a profesionistilor.Sa fi responsabil si sa-ti pastrezi calmul este una din calitatile profesionismului

Sunt de parere ca ar trebui sa incepi ''de jos'',adica cu un  vehicul mai mic,sa poti depride pt inceput manevrele  si miscarile de baza si treptat sa treci la masini din ce in ce  mai mari.este o diferenta foarte mare intre un turism de pana la 3,5 t si un camion de 40t.SUCCES!!!

P.S.aceasta meserie nu se poate '' fura'', obligatoriu trebuie invatata!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am facut aproape la fel ca tine acu un an am lot carnet B C E eram inca la liceu penultimu an cartea nu prea imi placea mai deloc aveam o raba bascula pe care o mai am cand aveam cursa de ex la 10 la 11 ramaneam la sc  dupaia plecam colegi mei radeau de mine ca vin cu jafu asta la sc dar arata bine cat de cat si toti imi spuneau profesori dute ba fa si tu o facultate dar eu capos faceam tot ce stiam in ultimu an prin febroarie 2009  miam lot un daf din 1996 cu bani jos ma ajutat si tata cu bani si toti ma intrebau de une am avut bani zic ba cu jafu ala am muncit  deo camdat nu lam scos la treba acu dupa revelion sper sal scot la treba cu semiremorca mea deci daca cartea nu iti place apucate de ceva daca iti pace dute la facultate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu am facut aproape la fel ca tine acu un an am lot carnet B C E eram inca la liceu penultimu an cartea nu prea imi placea mai deloc aveam o raba bascula pe care o mai am cand aveam cursa de ex la 10 la 11 ramaneam la sc  dupaia plecam colegi mei radeau de mine ca vin cu jafu asta la sc dar arata bine cat de cat si toti imi spuneau profesori dute ba fa si tu o facultate dar eu capos faceam tot ce stiam in ultimu an prin febroarie 2009  miam lot un daf din 1996 cu bani jos ma ajutat si tata cu bani si toti ma intrebau de une am avut bani zic ba cu jafu ala am muncit  deo camdat nu lam scos la treba acu dupa revelion sper sal scot la treba cu semiremorca mea deci daca cartea nu iti place apucate de ceva daca iti pace dute la facultate

Prietene, te rog sa ma ierti daca gresesc, dar din toti colegii care au postat pana acum, tu esti cel mai putin in masura sa dai sfaturi. Incearca in primul rand sa mai corectezi textul inainte sa postezi ca scrii mai prost ca fiica-mea din clasa a3a.Imi pare rau ca trebuie sa-ti atrag atentia dar chiar esti varza...si mai dai si sfaturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Cauta un coleg care sa te ia in echipaj, da sa nu scapi masina de pe drum ca nu mai pui mana pe volan!Ti-o spun eu, ca asa am patit cu un priaten pe care l-am luat cu mine, pe urma mi-a fost frica sa-l mai las sa conduca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Sfaturile cu "continua scoala etc etc" sunt gandite bine (ideea e ca toti doresc sa te indeparteze de la aceasta meserie ca nu cumva sa le iei painea de la gura,ca in ce vremuri traim...... :) ) .Multi zic angajeaza-te pe orice:de parca ii asa usor sa-ti gasesti un loc de munca,si mai ales ca si sofer,si incepator pe deasupra (<1an permis),si in tara asta pe deasupra.Deci in concluzie fa ceva ce nu o sa regreti peste catva timp si ai grija ce faci la BAC in vara.

Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine.Tot permis ABCE din iarna,BAC la vara etc.Acuma trebuie sa ma duc pe la ARR sa ma interez de scoruri la atestat marfa si cartela taho.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ciubacka cred ca este gresit!  daca cineva iti da un sfat sa continui scoala sincer mi se pare un sfat bun!

e mai bine sa ai o facultate si sa lasi soferia a doua varianta!

nu sunt sofer cu experienta, dar, cum am spus si mai sus , consider ca scoala trebuie sa aiba prioritate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Leoca_g : eu in nici un caz nu-i sugeram sa se lase de scoala.Am glumit la faza cu "toti doresc sa te indeparteze de la aceasta meserie ca nu cumva sa le iei painea de la gura".Ideea e ca e trist sa nu-ti gasesti un loc de munca dar este si mai trist este sa termini facultati (chiar mai multe) si tot sa nu iti gasesti locuri de munca.Eu pe cele cu salar 700+ceva bonuri indiferent in ce domeniu sunt nu le numesc locuri de munca.

Parerea mea proprie si personala :) este ca fiecare sa-si aleaga cariera sau "cursurile" pe care le va urma in viata in functie de propriile idei,mentalitati,concepte,buzunare si sa nu se ia dupa ce spun/recomanda altii deoarece in caz de esec sau de succes ii mai bine sa stii ca tu ai ales asa si ca din cauza ta s-a intamplat ce s-a intamplat si nu din cauza/influenta altora.Ideea e ca fiecare trebuie sa aiba un anumit set de valori si pana la urma asta ne face unici pe fiecare in parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Sfaturile cu "continua scoala etc etc" sunt gandite bine (ideea e ca toti doresc sa te indeparteze de la aceasta meserie ca nu cumva sa le iei painea de la gura,ca in ce vremuri traim...... :) ) .Multi zic angajeaza-te pe orice:de parca ii asa usor sa-ti gasesti un loc de munca,si mai ales ca si sofer,si incepator pe deasupra (

Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine.Tot permis ABCE din iarna,BAC la vara etc.Acuma trebuie sa ma duc pe la ARR sa ma interez de scoruri la atestat marfa si cartela taho.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.