Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Diurna soferului pe zi...nu la km!


andreuta

Postări Recomandate

  • Members

Intentionez sa inaintez conducerii  firmei la care lucrez o cerere prin care sa solicit plata diurnei conform legislatiei  romane...adica PLATA DIURNEI SA SE FACA LA ZI ...si nu prin incalcarea legii cum se face acuma la noi la firma.

Sunt convins 99,99% ca voi fi da afara...Are cineva vreo idee cum sa fac acest demers astfel incat sa am totusi o picatura de sansa de reusita?....ARR-ul ajuta aceste demersuri?...mai exista cineva care a  incercat asta???

Fac  asta pt ca m-am saturat sa stau prin parcari cate 5-6 zile pe banii mei...si sa cheltui tot ce am castigat in cursa

Astept idei...solutii...variante...sfaturi si de la altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu are ARR-ul treaba cu plata salariilor si a diurnelor, ci fortele de munca. Poti cere asa ceva in scris la firma la care muncesti, dar macar sa fiti cati mai multi din acea firma trecuti acolo pe lista, sti tu vorba aceea..."prosti,prosti,da' multi" , adica daca te duci de unul singur probabilitatea sa te dea afara si sa nu poti face gura mai apoi este de 99% , pe cand daca sunteti mai multi nu prea au tupeul sa dea afara in masa, iar daca va da, se creeaza un scandal mai mare,este mai greu pt firma sa musamalizeze neregulile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Nu are ARR-ul treaba cu plata salariilor si a diurnelor, ci fortele de munca.

Totusi 561 spune

CAPITOLUL III

RĂSPUNDEREA ÎNTREPRINDERII DE TRANSPORT

Articolul 10

(1) Se interzice întreprinderilor de transport să remunereze conducătorii auto salariați sau care sunt puși la dispoziția lor în funcție de distanța parcursă și/sau de cantitatea de mărfuri transportată, chiar și sub formă de prime sau majorări salariale, în cazul în care o asemenea remunerare este de natură să pericliteze siguranța rutieră și/sau să încurajeze încălcarea prezentului regulament.

iar raspunderea in acest caz este si in curtea ARR care ar trebui sa amendeze substantial sau chiar sa retraga licenta multor firme din Ro.

Oricum fara porbe nu ai nicio sansa,ei oricum au contabilitate dubla-tripla si sunt acoperiti in acte.

La probe ar fi bine sa pastrezi orice diagrama/bon tahograf,CMR-uri,bonuri de alimentare. fluturas de salariu care cam lipseste de pe la firmele din Ro.Este bine sa ai dovada pentru orice zi petrecuta in afara tarii,pentru orice zi in care nu ai dormit acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Referitor la plata soferilor prin diurna la zi si nu prin plata soferilor la km va pot da exemplu .Firma ne cerea sa stampilam acele ordine de deplasare la locul unde descarcai sau unde incarcai. Intreb patronul de ce sa pun stampila pe delegatie daca nu primesc diurna afereta?. Foarte nervos patronul in acel moment dar eu nu mai stampilez nici un ordin de deplasare doar in momentul cind voi fi platit cu suma care o deconteaza patronul in baza ordinului de deplasare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CAPITOLUL III 

RĂSPUNDEREA ÎNTREPRINDERII DE TRANSPORT

Articolul 10 

(1) Se interzice întreprinderilor de transport să remunereze conducătorii auto salariați sau care sunt puși la dispoziția lor în funcție de distanța parcursă și/sau de cantitatea de mărfuri transportată, chiar și sub formă de prime sau majorări salariale, în cazul în care o asemenea remunerare este de natură să pericliteze siguranța rutieră și/sau să încurajeze încălcarea prezentului regulament.

eu zic ca pe langa acele dovezi trebuie sa dovedesti ca plata diurnei la km "este de natură să pericliteze siguranța rutieră și/sau să încurajeze încălcarea prezentului regulament." iar daca nu esti obligat sa mergi peste orele regulamentare, nu vad cum ai putea dovedi acest lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am facut reclamatie la itm,,si arr cu probe clare si.................m-am judecat 1 an de zile pt  ,,reorganizare,,, am pierdut bine inteles ,din cauza ca av mia facut actiunea aiurea

      rezultat la reclamatie de la itm mia vennit ,,da este comflict de munca iar rezultatul controlului va fi comunicat doar instantei  si arr nu mia raspuns DECI?

intelege cine ce vrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.