Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

CAZIER AUTO LA ANGAJARE?


sorin76

Postări Recomandate

  • Members

TOT MAI DES  LA ANGAJARE TI SE CERE CAZIERUL AUTO !  ESTE CORECT? DACA AI AVUT PROBLEME, AI FOST SANCTIONAT O DATA DE POLITIE ,TREBUIE SA TE MAI SANCTIONEZE SI ANGAJATORUL.......?

,         

In opinia mea este bine sa ceara un cazier auto, astfel se va face diferenta intre soferii cu adevarat profesionisti si cei care...au doar acte de sofer profesionist.Este bine(atat pentru angajator ,dar mai ales pentru ceilalti participanti la trafic) ca un angajator sa stie pe cine urca la volanul unui camion.Cei care nu au avut abateri nu au de ce sa-si faca probleme, iar cei care au pus probleme in trafic sunt cumva stopati sa se mai urce la volanul vreunui camion (sau sa fie angajat ca si sofe, fie pe masina mica,fie pe masina mare). De exemplu unul care a produs,din vina lui, mai multe accidente (fie pe masina mica, fie pe masina mare), sa stea mai bine acasa decat sa se urce la volanul unui camion si sa provoace alte incidente.Unul care are foarte multe "pete" pe cazierul auto nu se indreapta cu una cu doua. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa este Tavy985,eu m-am referit la ce o sa ne mai ceara pe viitor noua soferilor! In alta meserie sa zicem ,,mecanic,, iti cere diploma ,experienta si eventual referinta de la ultimul loc de munca, uitam , proba practica. iar daca se intampla ceva tot soferul e devina.ok ?.ei cer toate referintele despre noi, dar cind pui punctul pe,,i,,si iti spui conditiile tale ori te priveste arogant si te da afara,ori in marinimia lui de ,,sef,, ,te rasplateste cu un salariu minim pe economie si ceva pe km iar cind tragi linie,mai tebuie sa aduci de acasa ptr.depasire de motorina ,ptr. telefon sau mai sti eu ce. si va rog sa ma credeti ca sunt multi colegi care au patit asa si patesc IN CONTINUARE!,, DACA CER ATATEA SA NE SI RESPECTE CA, ATARE,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este Sorin76, ai perfecta dreptate.Cred ca ar fi cinstit ca si angajatorilor sa le faca un fel de "cazier al firmei", care sa cuprinda toate incidentele si problemele acelei firme, astfel si angajatul isi face o oarecare parere despre firma la care doreste sa ajunga.Despre chestia cu mecanicul.....asta se intampla la noi, unde foarte multi mecanici nu au nici atestate corespunzatoare, insa prin Germania de exemplu, daca ai un accident si se dovedeste ca este din vina service-ului (acolo se cunoaste exact cine a reparat fiecare masina in parte), nu sunt vinovati soferii.Prin fabrici, se stie cine a facut piesa,data,ora si multe alte informatii, pentru ca sunt tot felul de coduri care se regasesc pe piesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

sorin tu ai fost la interviu si te rog sa -mi spui la ce proba te a pus concret si daca trebuie neaparat sa ai toate actele la tine .Te intreb pentru ca imi iese cazierul rutier luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vise,tata ,vise. Unde va credeti???????????!!!!!!!!!!! Inca sunteti sub influenta alcolului de la revelion? TREZITIVA!!! Ducetiva asa tiptil pana la fereastra si spuneti ce vedeti? A!!! Surpriza!!! Tot in Romania? Nasol moment!!! Ce cazier de firma vorbiti voi aici? Si chiar daca s-ar face asa ceva vreodata,chiar credeti ca ar tine cineva cont de el? Pe foamea asta? Va spun eu ca daca esti in foame si stai de ceva timp fara job si gasesti pe unu care sa te angajeze zici si sarut mana. Ce sai ceri tu cazier lu ala? Si chiar daca tiar da omu cazieru si e o firma de tot rahatu, te gandesti la aia de plang de foame pecasa si zici in sinea ta: Lasa ca no fi dracu asa de negru, nu oi fi eu ala ghinionistu ca doar uite sa intors norocu si la mine, doar am gasit unde sa ma angajez. Si ce crezi? O sa semnezi contractu ala de angajare pe 3 lei si o sa platesti si supraconsum si alte diferite amenzi ale firmei ca doar tia oferit marea onoare de a lucra in cadrul firmei lor de renume ... blablabla etc. Si o sa inghiti o data si inca o data si inca o data si intr-o zi o sa iti vina niste spume de iti bagi picioarele in ea de firma si se consemneaza la cazier ca soferul Vasile a plecat foarte nemultumit de la acea firma. Dar stai! Ce sa vezi: Gheorghe, prietenu tau din copilarie (care era un pic cam invidios pe tine ca tu reusisei sa te angajezi si el nu) tocmai se angajeaza la firma de unde tu ai plecat injurand printre dinti desi tu ii spusesei la o bere ce fel de firma de rahat era,ca iti opresc din bani, ca muncesti pana te ia dracu, ca incarci,ca descarci amenzi etc si etc... Dar ce sa faca Gheorghe saracu care si el avea burta lipita de sira spinarii de foame?  Si tot asa...  Asta e fratilor Romania noastra din ziua de azi. Perosnajele sunt fictive si orice asemanare cu realitatea e pur intamplatoare. Va recunoasteti careva? DA ar fi bine sa fie asa cum spuneti voi dar din pacate asa ceva este o utopie si atat. Eeeee ar fi multe de spus dar simt ca ma apuca dracii si pe mine si imi vine sa plec injurand printre dinti din tara asta, dar ce sa vezi,ca nici asta nu o poti face fara o chifla in stomac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bai fratilor nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca este momentul sa intelegeti ca asa ceva in viitor o sa fie obligatoriu.Eu deja l-am facut pentru ca am gasit 2 firme din Romania care fara asa ceva nu se uita la tine.Imi pare rau ca nu dau nume dar mai intrebati si voi si o sa vedeti ca asa este.

Eu am pus prima data informatii pe forum puteti sa verificati.Iti apare de cand ai luat permisul pana in ziua respective absolut tot amenzi,accidente,etc.asa ca numai o luati la misto ca intr-o zi....?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bai fratilor nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca este momentul sa intelegeti ca asa ceva in viitor o sa fie obligatoriu.Eu deja l-am facut pentru ca am gasit 2 firme din Romania care fara asa ceva nu se uita la tine.Imi pare rau ca nu dau nume dar mai intrebati si voi si o sa vedeti ca asa este.

Eu am pus prima data informatii pe forum puteti sa verificati.Iti apare de cand ai luat permisul pana in ziua respective absolut tot amenzi,accidente,etc.asa ca numai o luati la misto ca intr-o zi....?????

Unde vezi tu misto-uri?

Nu te agita asa tare ca nu ai descoperit nimic mai sunt si altii care si-au scos cazierul auto.Daca la tine are mai mult de o pagina inseamna ca ai fost iresponsabil in trafic si ar fi cazul sa-ti schimbi meseria pentru ca reprezinti un pericol pentru societate.Acest cazier este mult mai relevant decat testul psihologic in care te pune sa desenezi un copac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"..............." cred ca tu ti-ai dori ca, cazierul tau sa arate asa de curat cum il am eu si conduc din 92  de la dacie la tir asa ca vezi-ti de nasul tau ca aici era vorba de unii care cred ca nu este obligatoriu cazierul,si ca unii patroni te angajeaza asa dar,va venii vremea lor si atunci sa iti vad fata ca nu esti angajat pe viata la o firma. :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu toate CA CAzierul tau o fi imaculat,ai grija la apelative(la cratime si alte semna de punctuatie am clipit) caci esti intr-un spatiu public,nu la tine acasa.

Pe forum toti suntem tari cu Dacia condusa in 92.Cand o sa stii si o sa poti cupla fisele in ordinea corecta la delco-ul unui Buceag mai stam de vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ideea e buna numai ca nu e relevant. Sa nu uitam de constatul amiabil. Soferul are cateva amenzi date de Politie dar a facut zeci de accidente fara victime la care s-au incheiat constate amiabile!

Deasemenea firmele pot fi verificate pe site-ul Ministerului de Finante. Ce fata ar face un director cu mari pretentii la interviu daca soferul intervievat l-ar intreba de ce nu are firma platite impozitele la timp si de ce merge numai pe pierdere? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

bine,bine ok cazierul auto cred ca este o masura pe care angajatori o cer sa vada pe cine angajeaza,daca tipu care se angajeaza are nenumarate amenzi ptr depasirea vitezei,alcool,neacordare de prioritate,trecere pe rosu samd,e normal sa il vezi conducand un tir????????...hmmm nu cred...dar daca cel care vrea sa se angajeze si are cu 10 ani in urma permisu luat ca a baut si el un mica sau a trecut pe galben si un cap alb a vaz rousu? el ce sa faca atunci???? ar fi normal ca acest cazier sa fie cerut pe ultimi 7 ani zic si eu...

drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce chestie si cazierul asta.Eu de felul meu nu beau...sau ma rog,foarte foarte rar.Si ghici,am avut de 2 ori suspendat permisul pentru alcool!Cum?Pai eram elev in Scoala Militara,cand nici prin cap nu imi trecea ca o sa ajung vreodata sofer!Din scoala aia scapam odata la 4 luni cate 24 de ore invoire.Da" si cand scapam....In fine aveam 20 de ani,tineri,baieti cuminti,dar fiind atat de mult izolati de lume,faceam prapad cand ieseam in oras.Adica beam pana uitam toate mizeriile din cazarma.Si apoi trebuia sa mergem inapoi cu ceva,plus ca trebuia sa ne strangem toti,care de pe unde zacea:))Iar eu eram de servici in treaba asta,pentru ca aveam masina.Si uite asa am cazut de 2 ori in fata politiei.

Anii au trecut si conduc de ceva vreme angajat ca sofer.Am noroc ca afara nu se cere nici un cazier sau alte tampenii.Ce sa mai spun de atestat ca astia nici nu au auzit de asa ceva.Doar la noi..cica asa e in Europa.De unde...

Acum daca ma intorc in tara si imi cere o firma cazierul,ma crede respectivul daca-i spun ca nu am nici macar o zgarietura pe masinile conduse,ce sa mai spun de accident?Si ca eram tanar si faptele alea le priveam asa..cu un soi de detasare?

Cred ca referintele de la ultimul loc de munca sunt cele mai graitoare.Asa cum se cere afara,nu tampenii pe care le-ai facut acum 15 ani!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.