Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Transportatorii pregătesc un boicot al benzinăriilor OMV Petrom


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

Transportatorii pregătesc un boicot al benzinăriilor OMV Petrom

Membrii FORT vor protesta faţă de scumpirea carburanţilor refuzând să cumpere timp de două-trei luni de la benzinăriile OMV-Petrom

Federaţia Operatorilor de Transport Rutier (FORT) a trimis o adresă către toţi membrii ei prin care se propune sistarea alimentării cu carburanţi, timp de 2-3 luni, de la benzinăriile OMV Petrom, în semn de protest faţă de majorările de preţ din ultima perioadă.

"Am trimis adrese către toţi transportatorii care fac parte din asociaţia noastră şi le-am cerut să analizeze posibilitatea de a sista alimentarea cu carburanţi de la benzinăriile din grupul OMV Petrom pentru 2-3 luni. Vrem să facem acest lucru împreună cu cetăţenii pentru ca firmele petroliere să înţeleagă că nu pot merge la nesfârşit cu scumpirile astea", a spus, pentru money.ro, preşedintele FORT, Augustin Hagiu.

Membrii patronatului spun că acţiunea de protest pe care o au în pregătire este în solidaritate cu protestul cetăţenilor aşteptat pentru 17,18 şi 19 ianuarie. Astfel, în aceste zile, mii de români şi-au propus să nu alimenteze deloc maşinile cu carburanţi. Protestul a fost iniţiat şi promovat pe forumuri şi reţele de socializare.

Totodată, Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România acuză Guvernul că este de vină pentru preţul ridicat al carburanţilor şi solicită stoparea creşterii preţului la motorină, asigurarea funcţionării libere a pieţei carburanţilor şi returnarea accizei aferente transporturilor rutiere comerciale.

Sursa:  MONEY.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Comentarii ale romanilor:

Oameni buni , mergeti cateva luni la fiecare sfarsit de saptamana si faceti plinurile in tarile unde combustibilul este mai ieftin , ex. Ucraina sau Bulgaria pana isi vor da seama ca au gresit ! Numai prin protest pasnic dar usturator ptr. companiile petroliere care nu se gandesc decat la profit se poate trezi si guvernul . Trebuie sa recunoastem ca datorita cotizatiei care trebuie sa mearga la guvernanti cresc fara motiv preturile . Acest guvern ,. in numele reformei este in stare sa jupoaie si mortii !

----------------------------

ROMANIA TREZESTE-TE!!! PROTESTUL DE LA BENZINARII TREBUIE SA CONTINUIE. VA RUGAM SA FITI SOLIDARI CU NOI SI IN PERIOADA 01.02.2011-15.02.2011 SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE. OMV/PETROMV.SA ALIMENTAM MASINILE DOAR LA RESTUL BENZINARIILOR SI VETI VEDEA CA PRETURILE VOR SCADEA MAI MULT CA SIGUR.2 SAPTAMANI FARA NICIUN CLIENT INSEAMNA PIERDERI DE MILIOANE DE EURO PT EI. NU-SI VOR PERMITE ASA CEVA.AMINTITI-VA DE 21-22 DECEMBRIE 1989. ATUNCI NE-AU MURIT TATI, FRATI, BARBATI SI COPII. SI-AU DAT VIATA PT LIBERTATEA NOASTRA. NOI VA CEREM SA VA DATI 2 SAPTAMANI DIN VIATA PT BINELE VOSTRU. In anul 1998 in Franta s-a aplicat exact acelasi gen de protest si Shell a rezistat doar 5 zile.DATI MAI DEPARTE ACEST MESAJ SA AJUNGA LA TOATA TARA. VA MULTUMIM SI STATI APROAPE, PROTESTELE VOR CONTINUA!! Dati mai departe acest mesaj ca sa ajunga la toata tara…

------------------------------

Inca o dovada ca in Romania poti gasi suficienti tampiti care pun botu' la ce spune Boc. Sa fie clar pentru toata lumea 80% din pretul benzinei se duce la stat. Castigul real al benzinarilor nu depaseste 2-3 %. Cine nu crede sa-si faca benzinarie.

------------------------------------------

De 2 ani alimentam la petrom . Am renuntat. Faceti la fel !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In mod sigur Statul are influenta in majorarea pretului carburantilor,si aceasta majorare s-a facut cu acordul tacit sau nu al statului.E o politica gresita  sa  crezi ca prin scumpiri si prin reducerea veniturilor cumparatorului,prin majorarea de TVA si a impozitelor ,concedieri si in special prin cresterea pretului la carburanti,care v-a genera un nou val de scumpiri ,se va  iesi din criza.Din contra criza se va  adanci si mai tare si tara va  intra in faliment.Poate chiar asta se urmareste.

Asta daca noi ,oameni de  rand ,,nu facem ceva.

A venit timpul sa actionam!!! Trebuie sa le aratam ca putem....

DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Statul ia doar un procent acolo care este mic in comparatie cu adaosurile pe care le au  firmele.Deci sa nu mai dea vina pe stat pt pretul crescut al carburantului, ci pe profitul lor.

MIC ???

- acciza este de 467 EUR / tona

- taxa de drum este de 125 EUR / tona

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.

Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

Preluat de pe 4tuning.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Degeaba se fac controale sa se verifice modul cum s-a stabilit pretul ....nu v-or descoperii nicio neregula!si statul are interes aici.

AAAHHH !!!! ma simt lezat... au venit astia sa-si bata joc de noi in tara noastra si tacem si chiar ii ajutam s-o faca!

Cei pe care i-am ales sa ne conduca ne-au vandut .... UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE>>>>>>>>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

In mod sigur Statul are influenta in majorarea pretului carburantilor,si aceasta majorare s-a facut cu acordul tacit sau nu al statului.E o politica gresita  sa  crezi ca prin scumpiri si prin reducerea veniturilor cumparatorului,prin majorarea de TVA si a impozitelor ,concedieri si in special prin cresterea pretului la carburanti,care v-a genera un nou val de scumpiri ,se va  iesi din criza.Din contra criza se va  adanci si mai tare si tara va  intra in faliment.Poate chiar asta se urmareste.

Asta daca noi ,oameni de  rand ,,nu facem ceva.

A venit timpul sa actionam!!! Trebuie sa le aratam ca putem....

DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!!!

Sa sti ca ceea mai buna solutie ar fii sa dea statul faliment,asa poate ne-ar cumpara  Nemti sau Japonezi(si asa au o tara mica,la cat ii de populata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt solidar cu cauza dovada ca deja mi-am pregatit bicicleta. Totusi eu nu inteleg cum tari ca Bulgaria sau Slovenia care nu au nici un fel de zacamant natural au preturi mult mai mici la pompa. Am ajuns prin conducerea si privatizarile /baietilor destepti/ negri pe plantatie la noi in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Sunt solidar cu cauza dovada ca deja mi-am pregatit bicicleta. Totusi eu nu inteleg cum tari ca Bulgaria sau Slovenia care nu au nici un fel de zacamant natural au preturi mult mai mici la pompa. Am ajuns prin conducerea si privatizarile /baietilor destepti/ negri pe plantatie la noi in tara.

Tarile ca Bulgaria sau Slovenia s.a. au ochii deschisi si stiu sa aplice legile COMERTULUI, si anume rulajul aduce veniturile cele mai sigure si mai consistente,lucru pe care pina si nemtii l-au uitat si parca au inceput sa imite tarile din fostul bloc comunist care la rindul lor au impresia ca prin a ridica preturile iti cresc si veniturile lucru care nu este deloc adevarat.Spun aceste lucruri deoarece sint un fost vinzator al timpurilor comuniste si stiu cum se practica atunci comertul si vad ca tot romanul vrea sa se imbogateasca peste noapte lucru care fara o politica comerciala buna nu este posibila.Si apropo sint si eu pe deplin solidar cu protestele.DESTEPTA-TE ROMANE!!!!!!!!!! :
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
Daca bine imi aduc aminte in urma cu cca doi ani se facea din nou apel la un mare miting al camionagiilor sau chiar al tuturor soferilor ,lucru care organizatorii din lipsa de respect l-au transformat intr-un frumos fiasco si cei care s-au dovetit a fi cu adevarat soferi s-au ales cu amenzi si asta dovedeste din nou ca sintem c...rve si spun asta din punct de vedere al natiei pentru ca nu putem decit cu vb sa fim unitari dar cind e vb de fapte dam cu totii bir cu fugitii.Imi cer scuze anticipat dar asta e realitatea,si repet DESTEPTA-TE ROMANE!!!!!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

MIC ???

- acciza este de 467 EUR / tona

- taxa de drum este de 125 EUR / tona

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.

Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

Preluat de pe 4tuning.

calculul este GRESIT!!, taxa nu este de 70-80% ci de 50% la benzina si 46% la motorina .....cea ce creste vina benzinariilor in acest jaf generalizat!

intrati pe http://spargemonopolul.wordpress.com/ si sustineti cauza!

tocmai am demonstrat ca este loc de scadere!!!

ce dracu oameni buni, voi nu vreti tara inapoi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Servus tuturor! Din pct. meu de vedere - frectie la un picior de lemn!

                                        1. Cresterea pretului petrolului in lume nu poate fi boicotat.

                                        2.Statul nu poate si NICI NU VREA sa tina piata carburantilor in frau

                                        3. Statul poate baga pumnul in gura transportatorilor prin legislatie

                                        4.Cat de uniti sunt romanii?    etc. etc

  Personal sunt sceptic..........  Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.