Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Teapa de 2000 de euro data Firmei DUMAGAS


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Un angajat al firmei Dumagas Transport din Craiova a prejudiciat firma cu 2 tone de motorina. Din informatiile pe care le detinem este vorba de un conducator auto care efectua curse externe, care nemultumit de faptul ca nu si-a primit banii pentru munca depusa a hotarat sa-si faca singur dreptate. A facut 2 alimentari folosind cardul SHELL care apartinea firmei Dumagas si pe care il avea la bordul autotrenului pe care lucra. Motorina rezultata din cele doua alimentari aproximativ 2000 de litri a vandut-o apoi cu aproximativ 1 euroi/litru. Pentru ca nu putea face 2 alimentari in aceeasi zi acesta a asteptat sa treaca ora 24 pentru a face urmatoarea alimentare. Sursele noastre nu au precizat numele conducatorului auto nemultumit . In ultima vreme foarte multi angajati ai firmelor de transport recurg la astfel de metode pentru recuperarea banilor insa firmele pagubite nu depun plangere deoarece nu detin un temei legal pentru a face acest lucru pentru ca ele insele sunt in ilegalitate.

Sursa: Gazeta de Santana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Servus tuturor!  Ma mir ca ar fi ,,praduit motorina cu 1 E / litru !!! Mai degraba cu 0,50 E, insa ma intreb daca acel sofer nu a recurs la faptul asta din motive care multi le cunosc .  Care dintre toti , daca ar fi platiti asa cum se cuvine si la timp , s-ar ,,murdari" cu motorina ? Care ar risca prin parcari cu furtunul in mana ? Cati si-ar vinde cintea pe 20 de arginti? Oare nu totul incepe de la FIRMA ? Oare nu incepe totul de la SFIDARE ? Cat de nemernic poate fi soferul , sa aiba in buzunar 1000 E, si sa-si vanda motorina , cauciucurile , statia ? Sa-si vanda,, sculele " de care are nevoie stringenta ? Cati au platit,, supraconsumul "normat de patroni dupa ureche ?  Prea multe intrebari , pentru acest caz , si nu e singurul !  Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • Members

Baiat destept stie sa lucreze si cu cardul Shell la program. Bravo lui ca nu a ramas fara bani. Nu cred ca daca era platit la timp sau daca cei de la Dumagaz nu -si bateau joc de acel sofer ar fi tras cardul oricum destept coleg. Asa merita firmele care nu-si platesc soferii.Precis nu era incepator .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

DACA A FACUT ASA CEVA  BAIATUL FOARTE BINE IA FACUT ACESTUI ......PATRON  OLTEAN PENTRU CA FOARTE PUTINI DINTRE SOFERI STIU CE INJOSELI PRIMESTI DACA LUCREZI LA ACEST RAHAT DE FIRMA ( BATAIE DE JOC ) .....    IN PRIMUL RIND DACA ESTI SOFER LA CIUMAGAS  IN  FECARE LUNA TI SE OPRESTE DIN SALARIU 500 RON TAXA DE JMECHER  BANI CARE NU II MAI PRIMESTI INAPOI NICI O DATA  .... TE  PACALESTE CIND IEI MASINA IN PRIMIRE CU MICI ZGRIETURI USOR SESIZABILE  CARE NU TILE TRECE IN PROCESUL VERBAL SI LA PREDAREA MASINII ITI ORESTE  100 DE EURO PT FIECARE ZGIRIETURA  SA PITRICICA IN PARBRIZ      FELICITARI BAIATULUI  DESTEPT SI SAI DEA D-ZEU SANATATE  EL SIA RECUPERAT  TAXA DE JMECHER :D:P:D

te rog sa citesti regulamentul si sa te conformezi acestuia !!! pe viitor evita majusculele  ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

daca noi am ajuns la astfel de gesturi...este regretabil dar:

asta ramane singura solutie sa mai vezi ceva bani o solutie extrema

Am vazut de curand un reportaj unde politia iesise lipsa la un control al corpului de control din M.A.I. 30 tone combustibil,se acopereau cu scuze de genul ca a fost barja fisurata...este vorba de orasul Tulcea.Pe astia tot disperarea i-a inpins...!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am trecut si eu pe la firma asta si din cite am vazut numai asa traiesc soferi ,din vanzarea motorinei si se da direct in peco sau cunostinte...sunt colegi (incepatori)care stau si citeva luni fara salariu ,din ce sa traiasca??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ACUM SA VA POVESTESC EU UNA...

SOFERI PLATITI LA TIMP, salarii de pe comunitate, cadouri si stimulari tot timpul....cadou cheita pentru internet sa nu se plictiseasca soferul ... toti multumiti, da soferul cu datorii de mii de euro s-a decis sa mai bage si  in canistre si sa vinda la privati....din contra primea 50 litri lunar pentru masina proprie... patronul a pus gprs pentru monitorizare-- soferul a defectat si antena...aparatul trimetea in continuare datele.... spunand ca este aparatul de vina... se schimba antena... aceleasi probleme.. disparea de pe harta ,,,,ascundea antena in folie de aluminiu....

DECIIII .. CU ASTFEL DE PERSOANE CUM SA PROCEDEZI????? CIND ESTI BUN ESTI LUAT DE PROST????

MULTUMESC PENTRU RASPUNS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ACUM SA VA POVESTESC EU UNA...

SOFERI PLATITI LA TIMP, salarii de pe comunitate, cadouri si stimulari tot timpul....cadou cheita pentru internet sa nu se plictiseasca soferul ... toti multumiti, da soferul cu datorii de mii de euro s-a decis sa mai bage si  in canistre si sa vinda la privati....din contra primea 50 litri lunar pentru masina proprie... patronul a pus gprs pentru monitorizare-- soferul a defectat si antena...aparatul trimetea in continuare datele.... spunand ca este aparatul de vina... se schimba antena... aceleasi probleme.. disparea de pe harta ,,,,ascundea antena in folie de aluminiu....

DECIIII .. CU ASTFEL DE PERSOANE CUM SA PROCEDEZI????? CIND ESTI BUN ESTI LUAT DE PROST????

MULTUMESC PENTRU RASPUNS.

  La prima ,,smecherie" dat afara ! Daca chiar asa se intampla !! Insa sa nu amestecam si situatia cand .....totul pleaca de la patron!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

acest anunt este preluat de pe bursatransport.ro ce ziceti de acest personaj care la prima cursa a facut atata paguba

sofer camion TEPAR patrascu ion CNP 1671024521608

MARINA SRL

KIDIK MARIA

Atentie pentru directori de transport

Sofer TEPAR Patrascu ION din Jud Giurgiu - Sat Floresti , Com. Floresti -Stoienesti , poreclit PATRASCU lui X in comuna.

In data de 11 ianuarie 2012 , a incasat 800 eur avans cursa , a golit rezervorul camionului de motorina si a plecat .

Am inteles ca este pe un camion Renault la o societate care este situata pe autostrada Bucuresti Pitesti la km 23 .

Acest sofer a facut aceeas fapta la firma Eurolines .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

F.bine a facut acel sofer,chiar il felicit ca a reusit sa recupereze ceva din paguba care io da DUMAGAS,spun asta pentru ca si eu am lucrat acolo cu ani in urma unde si tata a lucrat si inca mai lucreaza si nu inteleg de ce mai lucreaza la ei cand deja a iesit la pensie.Asa cum relatam mai sus am lucrat cu ani in urma la DUMAGAS unde am reusit sa strang o paguba calculata in mare de vreo 3000€ acestia fiind bani opriti din diurna pentru "motorina lipsa la fiecare cursa" iar salariul nu l-am ridicat decat de doua ori pentru ca aveam contul bancar blocat,deoarece contul era facut prin DUMAGAS bineinteles ca se putea face acest lucru tinand cont de faptul ca de fiecare data cand intrebam de bani primeam replica,e contul blocat ca ai consum de motorina de parca acel camion trebuia sa mearga pe aer,probabil atunci mi se spunea ca am consum de aer.Dupa toate astea,dupa o perioada de timp m-am saturat si m-am hotarat sa termin cu DUMAGAS-ul si asa intr-o zi dupa ce m-am intors din Spania le-am spus ca eu din momentul acesta nu mai lucrez,pa....Asa ca ei au hotarat ca la paguba care o aveam sa mai adauge ceva maruntis,adica vreo cateva mi de euro si cateva zeci de mi de lei,astea fiind pentru ca a stat camionul degeaba in garaj pana cand au gasit alt sofer de parca nici nu aveau vreo 20 de persoane la poarta ca asa se cam schimba soferii la ei.Am spus ca tata inca mai lucreaza la ei in ciuda faptului ca si lui i se opresc bani pe motorina avand in vedere ca face parte din primii 5 soferi ai lui CIUMAGAS.Printre randuri as vrea sa scriu ca asa trebuia sa fac si eu si asa ar trebuii sa faca toti dar toti odata.Drumuri bune si curate va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La primul euro oprit ptr. consum anuntati firma ca nu va convine si cautati alt loc de munca,pina cand majoritatea colegilor nu vor realiza ca mai bine stai degeaba decat sa muncesti degeaba,acest lucru nu se va schimba,recuperarea banilor prin vanzarea de motorina nu este o rezolvare.Cred ca santem singura tara in care se impune un anumit consum(ex.24*0.5%)deoarece acesta este singura cale ca sa se scada cheltuielile pe cursa ,iar unii dintre noi gresim cand acceptam asa ceva.Patronii profita pe faptul ca nu santem uniti.Acum cativa ani circula o vorba,un patron spunea ca daca arunca cheile unui camion in sus se reped cel putin 10 soferi sa le prinda,dupa cativa ani sa ajuns ca patronii sa ne caute si sa ne ofere conditii foarte bune de munca doar sa ne angajam la ei(cei cu vechime stiu despre ce vorbesc).Daca am fii cat de cat uniti aceste vremuri se pot intoarce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.