Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Consumul la diverse modele de camioane


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Am vrut de mult sa deschid un astfel de topic pentru a compara diverse tipuri de camioane din punctul de vedere al consumului de carburant.

As vrea daca se poate ca fiecare sa spuna doar din experienta proprie si nu din auzite.

Fiind initiatorul o sa scriu eu ce consum mediu am obtinut

Iveco Eurostar Cursor 4oo hp

consum 32-36%

O sa spuneti ca e o diferenta cam mare intre consumul minim si cel maxim, dar este tot ce am obtinut pe diverse cat de drumuri nationale in conditii normale de exploatare.

Am avut si exceptii de 40- 42% dar asta din cauze diverse(suprasarcina, filtre proaste,talpa, etc), deci nu se pune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Consumurile acestea nu tin de camioane folosite la curse lungi.

Iveco Trakker de 380cp (betoniera) intre 52-58% asta mai depinde si de cat se sta la descarcat.la o distanta de 65 de km am reusit sa scot si 46%

Iveco Trakker de 440cp (bascula) mai mult folosit in balastiera pe drumuri neamenajate si pline de hartoape in jur de 70-80 la suta ,iar atunci cand ploua si era plin de noroi si se iesea de la incarcat numai ajutat de excavator am reusit si 110 si in unele zile chiar un coleg a avut scandal la birou ca ea iesit aproape 130% (ce zic eu e cea ce era dat de calculatoru de la bord)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Volvo FH 12 din 2003  , 420 cai bascula cereale am consum 38-40 % incarcat cu 24 tone ! Gol consuma 24 %. O parere daca se poate vis-a-vii de consum cum vi se pare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Volvo FH 13 automat,540cp, din 2009: cu capul fara semiremorca pe o distanta de 3000km,consum mediu 18%

                                                            cu semiremorca frigorifica si incarcatura 22-23t,consum mediu aprox 34%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

volvo 440cp-2008---mediu la 100km cu tonaj mediu de 37t(doar incarcatura),semiremorca-piatra...consum 38%(si sa mentionez k un coleg a scos mai putzin k mine pe aceashi mashina si pe acelashi traseu tot la 100km....dar cum spunea si VT880 conteaza mult de stilul fiecaruia de a conduce,plus categoria drumului(deal-vale-gropi-denivelari),conditzii meteorologice,trafic...s.m.a.a.d...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Members

consumul trebuie calculat in functie de tonajul pe care il transporti  --apoi dupa uzura motorului  --calitatea  motorinei stiti bine de unde alimenteaza unele firme  fel de fel de statii de alimentare si nu in ultimul rind ar trebuiti luati in calcul si coeficientul de drum categoria de drum care a disparut  si de felul cum este platit soferul  de ce soferul --olandez nu se atinge de rezervor domnilor patroni ?puteti raspunde la aceasta intrebare ?  daca nu va raspund eu pentru ca este platit la timp si nu este suspectat la orice cursa ca fura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.