Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Consumul la diverse modele de camioane


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua tuturor, referitor la consum,  sunt sofer incepator pe camion am fost 3 curse pe germania respectiv olanda in echipaj

Nedumerirea mea este referitoare la schimbatul vitezelor la Mercedes Actros V8  1840,la ce turatie sa schimbi viteza :1.sa n-o bagi in bot,fiind incarcat

            2.sa ai un consum de 31 % incarcat cu 22 tone,

primul sofer mi a spus ca nu stiu sa merg cu masina,nimic mai mult, al doilea mi a zis sa n-o las sa treaca de 1450 de turatii pt ca dak trec consuma mai mult, si nu ne incadram :(

Acum eu va adresez o intrebare soferilor de MB Actros, la ce turatie schimbati viteza sa va incadrati in consum

      Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

La Iveco consumul acela instantaneu arata maxim 99 la suta, iar eu vorbeam de consumul de la final de zi.Acel consum mare a fost calculat cu pixul si hartia(e foarte usor de calculat).Ce vroiam eu sa zic este ca acele  consumuri mari au fost cazuri izolate din cauza drumurilor foarte proaste(gropi de intra jumate de roata,pline cu apa de frecau camioanele cu burta) care pe tine ca sofer ,care vrei sa ai grija de masina ce puteai sa faci sa ii dai cu a 8 sau sa mergi incet cu a 3 si cu a 4.

Un camion care va merge toata ziua incarcat cu 25 de tone de balastru pe drumuri de tie mila sa intri si cu tractorul,nu va scoate niciodata un consum la fel ca cel care merge pe asfalt.Si te asigur ca daca aceste camioane ar vedea si ele asfaltu ar scoate un consum la fel ca toate celelalte.

Sefului nostru care crezi ca ia fost primul gand:voi furati!!! iar noi i-am raspuns ca atunci cand drumurile vor fi bune, camioanele nu vor mai scoate un consum asa de mare.

Asa ca cel mai bine e sa se vada toate cauzele inainte de a invinovati pe cineva.Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Scuzati-ma daca imi ofer si eu o parere...dar un exemplu ar fii :un cap-tractor cu o putere sub 400 de cai care trage o semiremorca basculabila dintr-o mina de carbuni sa zicem ca are incarcatura maxima si sa urce o panta cu inclinatie mare sa zikem 15-18%  tinut in turatie si in viteze mici ca sa aibne cuplu sa traga la deal,sunt de o parere ca ar putea depasii lejer consumul pe care  la avut colegu cu iveco.Ca eu cred ca la un moment dat cum camionul este echipat cu un motor slabut care trebuie ,,Cocsat" ca sa traga la deal si in conditi d suprasarcina poate sa consume cat un iaht sau ceva asemanator....parerea mea.va Multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La Iveco consumul acela instantaneu arata maxim 99 la suta, iar eu vorbeam de consumul de la final de zi.Acel consum mare a fost calculat cu pixul si hartia(e foarte usor de calculat).Ce vroiam eu sa zic este ca acele  consumuri mari au fost cazuri izolate din cauza drumurilor foarte proaste(gropi de intra jumate de roata,pline cu apa de frecau camioanele cu burta) care pe tine ca sofer ,care vrei sa ai grija de masina ce puteai sa faci sa ii dai cu a 8 sau sa mergi incet cu a 3 si cu a 4.

Un camion care va merge toata ziua incarcat cu 25 de tone de balastru pe drumuri de tie mila sa intri si cu tractorul,nu va scoate niciodata un consum la fel ca cel care merge pe asfalt.Si te asigur ca daca aceste camioane ar vedea si ele asfaltu ar scoate un consum la fel ca toate celelalte.

Sefului nostru care crezi ca ia fost primul gand:voi furati!!! iar noi i-am raspuns ca atunci cand drumurile vor fi bune, camioanele nu vor mai scoate un consum asa de mare.

Asa ca cel mai bine e sa se vada toate cauzele inainte de a invinovati pe cineva.Ce zici?

am lucrat 2 ani pe un mercedes actros 4141 si numai in conditi de balastiera si de cariera niciodata cu mai putin de 32 t de material(punea pe el pana cadea pe 3 parti) daca intro zi am consumat 60 l motorina si am facut 48 de km cat am avut consum ? repet doar in conditii de cariera si balastiera drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai avut un consum de 125 la suta.

eu am vrut sa accentuez ce spunea colegul nostru cu IVECO  desi mercedes este mai econom decat Iveco eu am reusit sa scot consumul asta fara sa fur motorina deoarece camionul era al frateului finutului meu si nici macar o secunda nu mia trecut prin cap sa il fac de motorina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Am eliminat toate mesajele ce nu aveau legatura cu subiectul.

Mercedes Actros Mp3 1951 , 510 CP, motor V8 ,bluetec5, consum in gol cu remorca cereale- 25l in plin cu 24T ,drum de campie si putin deal, 30-32l. In cazul in care ad-blue-ul nu functioneaza normal consumul creste cu cca 3-6 l!

PS. un motor extraordinar de stabil si centrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Ar fi cel mai bine daca va puteati abtine cu consumurile vaoastre si cei cu asa zisa experienta laudativa ce tari sunteti,mai citesc si alti aici si imi doresc sa va dea 20% sa va linisteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

mercedes actros 360euro3,1 mil km ,viteza  max 96km/h,consum gol 30%,pe autostrada fara vant din fata.....man 360tgx euro 5,1 mil km,viteza max 89km/h,consum gol 28% pe autostrada fara vant din fata.la man nu functioneaza ad blue-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.