Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Schimbare Atestat in Italia


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare la toti .Sunt un pic mai nou pe aici si nici nu prea stiu cui sa ma adresez .Am venit in italia de vreo luna de zile sa lucrez ca sofer pe camion.Am crezut ca e o formalitate simpla preschimbatul actelor romanesti cu cele italiene ,dar am dat de o problema si sunt un pic ametit ...de aia scriu aici in ideea ca s-o gasi unu sa ma scoata si pe mine la lumina ....M am interesat de schimbatul actelor,mai exact a Atestatului de marfa (ca de cel agabaritic nici nu mai vb) si culmea ca nimeni nu a putut sa mi raspunda daca se poate converti cu unul italian asa zis ul CQC , am fost si am vb si cu seful de la motorizatione de la roma si ..nimic ,rugamintea mea ar fi ..ca daca mai e cineva in postura mea sau a auzit despre asta ....sa ma lumineze si pe mine ...Mentionez ca permisul il am din 06 2010 iar atestatul din oct 2010 ..Multumesc si drumuri Bune !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Mosule ...ms oricum dar ..intradevar e valabil dar in primul an din data de cand iese rezidenta ....dupa un an de rezidenta trebuie sa l schimbi sa u sa i pui ceva (un abtipild) pe spate cu adresa ..si din nou confirm ca ceea ce spui tu e perfect valabil ...dar eu vreau sa ma angajez la o firma italiana nu sa fac tranzit pe italia ...si dupa un an ..trebuie sa schimb permisu si atestatu...permisu ca permisu ca se schimba ..e simplu .dar cum fac cu acest atestat ..ca daca trebuie sa fac altu am pus-o ptr ca am intrebat la o scoala de soferi de aici si mi a zis asa ....Daca ai doar C ul in jur de 2800 euro ,C+E 3000 C+E  D+E  in jur de 3500 ..asa ca ????  Mersi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salutare tuturor colegilor as dori sa fac o adaugare pentru madalin.Ar trebui sa incerci sa te adresezi si unui notar ca am inteles ca daca ai buletin de italia(implicit rezidenta)poti cere acel riconoscimento(acel timbru ce se aplica pe permis)dupa care poti intreba de CQC(am impresia ca trebuie sa ai ceva vechime pe permis).Bafta Multa.(sunt informatii din auzite dar nu strica sa incerci)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

- salve daca lucrezi in italia si masina are numere italiene e obligatoriu sa ai CQC altfel daca te opresc carabinieri pune sechestru pe msina de la 1 la 6  luni atestatul romanesc e valabil numai pt .cind mergi cu camion ro/cine te angajeaza iti face mult mai usor CQC ca si cum ai sa reusesti sa l faci tu/ o zii buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.