Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme Stop frana Mercedes Actros


mariusmyi

Postări Recomandate

  • Members

Buna seara tuturor! Se pare ca mercedesul meu imi pune bete in roate dinou ! Stopurile de frana nu functioneaza ! Care ar putea sa fie problema care duce la aceasta disfunctionalitate?? Vreau sa precizez ca daca actionez manual releul de frana stopurile functioneaza.tind sa cred ca exista o problema cu comanda la releu. Am schimbat releul, am desfacut mecanismul de la pedala( totul era ok acolo) tot aceeasi problema o am. Am nevoie de ajutor. In Constanta nu este reprezentanta Mercedes asa ca am apelat la ajutorul unu electrician de la Daf. nu a putut sa i dea de cap.  Multumesc anticipat!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aceasi problema o avea si un coleg de pe un Actros si de fiecare data era de la pedala un intrerupator sau nu stiu cum se numeste acesta,tot ce stiu ca il putea inlocui cu unul de Dacie sau de Raba. era o chestie mica in care intrau 2 fire.cel de dacie tinea o saptamana si cel de raba 2(lenea sa dea comanda la mercedes) ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate la un model mai vechi. La mine nu  are niciun butonaj la pedala. Trebuie sa desfac un capac in fata si inauntru are un circuit cu 2 "butonase" care sunt apasate de o lamela (lamela e actionata de cursa pedalei). Trebuie sa rezolv neaparat problema ca altfel nu trec de banditii aia de la  R.A.R :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

La mine problema a fost "rezolvata"prin montarea unui comutator pentru stop de frana de raba (la pedala) care ocoleste unitatea de comanda a stopurilor. Problema pare sa fie din calculator deoarece curent ajunge pana in el la acionarea pedalei dar nu pleaca mai departe din acest calculator spre releu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru ca esti acum on-line, te rog sa intri pe chat sau pe messenger

De ce nu spui aici solutia...ca sa vada toata lumea...nu inteleg de ce insisti sa intre pe chat...

Problema poate fi in supapa pedalier,senzorii nu mai functioneaza,in cablajul de la supapa pedalier care are o problema frecventa undeva langa amortizorul de la capota,pe partea dreapta(partea pasager),sau chiar in unitate...problema o verifici foarte usor cu o diagnoza sau daca incerci cu alta unitate(astfel elimini partea cu unitatea)dar in functie de cati KM are masina ta se poate da o probabilitate asupra unitatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Masina franeaza. Cam irelevanta intrebarea ta ! Problema era strict legata de aprinderea stopurilor de frana (parte electrica)

Nu este irelevanta deloc...pentru ca daca senzorii din pedalier nu functioneaza corespunzator,masina nu franeaza si nici stop pe frana nu ai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In pedalier acolo nu sunt numai senzori ( in fapt niste banale potentiometre liniare cu o constructie robusta) ci sunt si 2 limitatoare. Din cate imi amintesc eu pe mufa 61 , la pinii de jos este limitatorul responsabil de partea de semnalizare franare.Limitatorul de pe mufa 62 ar fi responsabil ptr.monitorizare incepere franare de catre calculatorul EBS. Zake a scris bine, uneori mai sunt probleme si cu cablajul ( cele 8 fire) ce traverseaza cabina de pe stanga pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Buna seara tuturor! Se pare ca mercedesul meu imi pune bete in roate dinou ! Stopurile de frana nu functioneaza ! Care ar putea sa fie problema care duce la aceasta disfunctionalitate?? Vreau sa precizez ca daca actionez manual releul de frana stopurile functioneaza.tind sa cred ca exista o problema cu comanda la releu. Am schimbat releul, am desfacut mecanismul de la pedala( totul era ok acolo) tot aceeasi problema o am. Am nevoie de ajutor. In Constanta nu este reprezentanta Mercedes asa ca am apelat la ajutorul unu electrician de la Daf. nu a putut sa i dea de cap.  Multumesc anticipat!!!!!

Ai rezolvat problema??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 8 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.