Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problema la fisa medicala de angajare .


MariusTm32

Postări Recomandate

  • Members

Am sa fiu cat mai scurt si cat mai bine inteles Ș

Acum 2 zile primisem acordul sa ma angajez pe un camion si-am fost trimis sa-mi fac fisa medicala de angajare , mentionez ca am categoria B C E , insa acolo la policlinica atestata nu-i dau numele ca poate nu-i voie , m-a intrebat din start ce dioptrii am la ochelari , eu port -2.5 , raspunsul a fost nu se poate ca limita la soferi profesionisti este +/-1 , nu a stat sa vada daca eu cu ochelari vad bine din start nu .

Acuma probabil si mai mult ca sigur ca el e acoperit de legislatia muncii sau ce aplica ei acolo , insa eu l-am intrebat totusi domnule dar cand mi-ai acceptat fisa medicala sa dau gradele  B C E cum de-am putut da ( si desigur ca atunci nu mi-au spus ba baiatule tu ce vrei sa faci cu permisul ca nu o sa te poti angaja ) , si se pare ca virgula ca sa dai gradele poti sa ai si -10 la ochelari si totodata daca ai masina , camion . tir personal poti sa conduci linistit  , dar ca angajat nu se poate .

Daca cineva s-a lovit de problema de mai sus si a reusit sa o rezolve intr-un fel astept orice sfat , daca acel sfat nu mi-l poate da aici las si mailul meu ptr privat    radulescu_marius_jr@yahoo.com

Si mai ceva ca-mi vin tot felul de idei , ce face un sofer profesionist care poate profeseaza de 10 ani sii ai scade vederea si are nevoie de ochelari se lasa de meserie ?

Ptr Dumnezeu, omu ala poate aia a facut toata viata altceva nu stie , sa mai spun ca toata situatia m-i se pare stupida cred ca nu mai are rost .

Orice sfat e binevenit dar doar daca stiti exact despre ce am scris mai sus nu din auzite... apropo sunt din Timisoara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Exista  un ordin al ministerului transporturilor in cadrul unui protocol de colaborare cu ministerul sanatatii.

Ar trebui sa cauti pe legislatie. Te pot ajuta cu un articol de ziar care dezbate oarecum aceeasi problema.

http://www.mondonews.ro/Examenul-medical-pentru-permisul-auto-fara-examen-ORL-Vezi-bolile-acceptate+id-27619.html

P.s. Cauta intrebarile corecte pentru "Oracol" = (google) si vei avea surprize placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Marius, fii convins ca e acelasi lucru. Adica sunt aceleasi criterii de selectie.

Sau ce vrei ? Sa caute altcineva rezolvarea problemei tale?

Eu te-am indrumat pe cale. Alegerile sunt ale tale.

Nu cred ca te-am jignit cand ti-am zis sa-ti pui mintea la contributie pe google.

Daca da, te rog iarta-ma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Marius,daca ai facut fisa la MEDICI.....si eu am avut probleme cu ei si nu am putut sa ma angajez.Am facut fisa la CFR si a fost valabila si n-au mai fost probleme.Asteapta  si ei ceva ,ca asa-i la noi.Cauta la alt cabinet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

????????

eu cred ca nu vrei sa precepi . nu e vb de fisa de examen auto e vorba de angajare si nu e totuna chiar daca arata la fel se ia dupa alte criterii .

as putea sa fac pe prostu sa zic ca fac fisa de examen si o predau ca fisa de angajare dar jos va scrie ca-i  apt de examen auto deci tot nu-i pot prostii si mai e o chestie cei de la firma unde am vrut sa ma angajez mi-au completat ei fisa si mi-au pus stampila firmei nu prea puteam fenta nimic efectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si mai e o chestie faza ca sa-i dau un milion n-a mers

gandeste-te ca mi-a zis NU afara pe hol in sala de asteptare unde mai era lume si aia de la ghiseu , daca vruia un milion mi-ar fi zis ceva de genu hai intai in birou sa vedem despre ce e vorba nu in gura mare NU hotarat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Marius,daca ai facut fisa la MEDICI.....si eu am avut probleme cu ei si nu am putut sa ma angajez.Am facut fisa la CFR si a fost valabila si n-au mai fost probleme.Asteapta  si ei ceva ,ca asa-i la noi.Cauta la alt cabinet.

n-a fost la medici.... a fost la minerva o clinica unde chiar mi-a fost indicat sa merg ca merge fisa foarte repede si uite surpriza , eu i-am evitat pe cei de la CFR tocmai ca aia is si mai zbanghii din tot ce mi-a zis fiecare , insa o sa incerc si la ei . sa va mai spun inca ceva .

eu am facut liceul auto in Tm si acolo dadeai b+c din scoala intr-a 12-pea si fisele se faceau numai la cfr cand mergeam sa facem fise parca mergeam la recrutare toate clasele de-a 12-a si cei ce purtau ochelari nu le-a aprobat la nimeni ptr categoria C asta se intampla in 1996 deci povestea se pare ca e veche . eu am dat de C E in 2009 si totul a fost bine la fisa nici un comentariu , creezand astfel ca au terminat cu chestia cu ochelarii , daca stiam ce patesc crezi ca mai cheltuiam bani pe permis pe atestate pe card si invatat sa iau totu din prima .... sa fim seriosi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Marius am citit si ms trimis aseara, nu port ochelarii dar am alta boala care-mi interzice dreptul de a profesa. Am crezut ca unii doctorii mai fac exces de zel ptr a plati niste analize in plus asa cum am patit si eu.De aia am zis sa mergi si la alt cabinet.Daca vrei te pot ajuta,dar sa-mi trimit un ms cu nr tau de tel. si te contactez eu sa-ti spun detalii, binenteles daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu am avut probleme asemanatoare cand mi-am facut fisa pt examen la categ.E. eu am -0,75 dar cu cilindru...si mi-a zis doctorita ca nu imi poate da admis pt ca nu se accepta dioptrii cu cilindru. dar a venit sefa de comisie si a zis k daca am C si D nu mai conteaza. dar pt angajare nu mi-am facut vizita medicala niciodata...nush de ce :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu la angajari si examene periodice, ca si la obtinerea categoriilor de altfel, am avut ceva probleme cu testele cromatice. Unele le vedeam, altele nu. Cum am trecut? Pana acum prin bunavointa medicilor. Sa vedem cat o tine. Oricum, in caz de ceva am pregatita solutia convingatoare.  8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am avut probleme asemanatoare cand mi-am facut fisa pt examen la categ.E. eu am -0,75 dar cu cilindru...si mi-a zis doctorita ca nu imi poate da admis pt ca nu se accepta dioptrii cu cilindru. dar a venit sefa de comisie si a zis k daca am C si D nu mai conteaza. dar pt angajare nu mi-am facut vizita medicala niciodata...nush de ce :D

spune-mi te rog tu ca ce esti incadrat in cartea de munca sau contractul de munca il ai semnat pe ce meserie si ce profesezi defapt ?

probabil ai gasit intelegere cu cineva din firma unde trebuia eu sa ma angajez nu se punea problema aia chiar lucra cinstit....

unde am lucrat innainte sa incerc aici am fost trecut ca agent distributie pe o masina cat C , de aceea nu m=am lovit pana acuma de problema habar nu aveam....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

1. spune-mi te rog tu ca ce esti incadrat in cartea de munca sau contractul de munca il ai semnat pe ce meserie si ce profesezi defapt ?

2. probabil ai gasit intelegere cu cineva din firma unde trebuia eu sa ma angajez nu se punea problema aia chiar lucra cinstit....

3. unde am lucrat innainte sa incerc aici am fost trecut ca agent distributie pe o masina cat C , de aceea nu m=am lovit pana acuma de problema habar nu aveam....

1. Sofer.

2. Intelegerea am gasit-o la medici. Vorbeam de fisa medicala la angajare si avizele periodice in raport de problema care am avut-o la oftalmologie. Nu de vedere la distanta ci de vedere cromatica. Adica nu vedeam toate plansele Ishihara. Aici firma angajatoare nu avea nicio implicatie. 

3. Fa ca mine : daca e musai apeleaza la solutia convingatoare aka spaga. Si daca nu merge colo poate merge dincolo. N-ar fi ceva condamnabil pt ca nu incerci sa obtii foloase necuvenite ci dreptul la munca intr-un sistem de evaluare tampit. Si cat timp nu reprezinti un pericol, iar intelegerea acestui fapt n-o gasesti la medic, spaga nu e rusinoasa. E impusa de context. :)

In concluzie, pregateste plicul, du-te peste tot unde poti si castiga-ti/plateste-ti dreptul la munca.

Ma mai gandeam la o smecherie. Ce-ar fi, cand te intreaba ce dioptrii ai, sa zici "nu stiu" sau "-1"?

Au cum sa testeze in cabinete valoarea dioptriei? Ca daca nu si povestea/minciuna tine, poate scapi de problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nasol. Atunci ramane varianta plicul cu bani. :)

Mi se pare o prostie fabricarea si recomandarea de catre medici a ochelarilor cu scopul de a ajusta vederea, iar aceeasi medici sa interzica un drept de profesare cu acel obiect de ajustare a vederii. Normal ar fi ca testarea medicala sa se faca cu ochelarii respectivi (indiferent de dioptrie) pt ca persoana respectiva conduce cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da, axle, au cum sa verifice...cu aparatul ala unde te uiti la copac sau la casuta...si mai au un aparat cu care iti verifica dioptriile de pe ochelari

iti baga si lupa dinaia  sa se uite la ochii ? ca stau si ma gandesc sa-mi fac lentile de contact sa inchei tot balciul asta care devine penibil deja cu legile lor comuniste .

de aia zic daca nu mi-ar baga lupa de-aia in ochii si sa se prinda ca am lentile mai bine platesc 6 mil fac lentile si la revedere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca tu spui ca vezi dar intampini totusi problema asta nu pot sa cred ca nu gasesti o clinica sa faci pe blat fisa asta , nu prea recomand ptr. ca e vb. de siguranta ta si implicit a noastra dar este o solutie

stiu ca pare greu de crezut dar asta e situatia

eu cu ochelari vad la fel de bine ca voi fara , nu sunt nici mai bun nici mai slab soferi ca oricare altul , insa domn doftor are acolo in legislatia muncii sau ce profeseaza el acolo regula clara

minim si maxim la ochelari .

el oricat l-as injura eu aplica legea ce pot sa fac .

de aceea caut solutii .

gandeste-te ca virgula chiar medicu oftalmnolog mi-a zis ca daca am camionu ,  cap tractoru sau ce ptr ce am permis deci daca as avea camion personal il pot conduce fara probleme  am permis e bunul meu , insa daca esti angajat si ........ mai departe nu imi aproba fisa , oricat de stupid pare astea-s vorbele doctorului . stupida situatia nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Domnule nu stiu ce-i asa de greu,dai o foaie si sa rezolvat...in Romania inca nu a MURIT MITA...unii fac ceafa lata din mita si nu pot renunta si te fac sa dai.Instructorul cu care am dat de permis mia zis o poveste in felul urmator:o doamna psiholog NU a vrut sa-l treaca testul psiho..(nu-i nebun) lua testul dar nu accepta doamna psiholog sa-l treaca testul....asta e si nu a fost primul si nici ultimul din pacate!Asa ca atunci cand mergeti la medic,psiho si altele pregatiti "buzunare" suplimentare si tot o data fonduri.

Nu poti schimba medicul?Sa mergi in alta parte la control?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

in Romania inca nu a MURIT MITA

N-a murit ea nicaieri.  ;D

MariusTM32, cauta pe net legea aia care stabileste valoarea dioptriilor la soferii profesionisti, ca sa verifici daca ce zice medicul ala e adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

daca ai gasit raspuns la problema ta sa ne anunti

eu cred ca e nasol sa te lase sa iei carnetul de conducere, atestatul si apoi sa nu te lase sa te angajezi ...e o tampenie ...........am cautat si eu pe net dar nu am gasit chestia aia cu -1/ +1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.